Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Yaşam 29 Mayıs 2021 674 Görüntüleme

“Yolsuzluk binalarında son raund”

Aydın İli Kuşadası İlçesi Türkmen Mahallesi 855 Ada 44 ve 45 Parselde yer alan binaların tümünün yapı kayıt belgeleri iptal edildi.
2010 yılında, yol ve yeşil alanların yok edilerek imar yoğunluğunu artırıcı plan değişikliği yapılan, Türkmen Mahallesi 855 Ada 44 ve 45 parselde, Aydın İdare Mahkemesince verilen 3. İptal kararı dün taraflara tebliğ edildi.
2010 yılından beri bölge sakini Cengiz Konuk tarafından mücadele edilen “yolsuzluk binaları” için tekrardan yıkım yolu göründü. İlk olarak Aydın 1. İdare Mahkemesi tarafından kamu yararına aykırı olması, sosyal donatı alanlarını daraltılması ve imar yoğunluğunu artırması nedeniyle imar planları iptal edilen ilgili alanlarda, yıllarca Belediye yönetimleri değişmesine rağmen yıkım kararları uygulanamamıştı. 2016 yılında kaçak yapıları kurtarma amaçlı yapılan yeni plan değişikliği de 2018 yılında iptal edilmişti. 2 adet mahkeme kararına rağmen 7 yıl boyunca yapılamayan yıkım nedeniyle, 2018 yılı Mayıs ayında çıkan imar affı ile 44 ve 45 parselde yer alan kaçak yapılar yıkımdan kurtulmuştu.
Fakat beton sevdalısı rant odaklarını imar affı bile durduramadı ve yeni imalatlar yapmaya devam ettiler. Plansız bölgedeki 36 adet dairesini “imar affı” yoluyla kurtaran parsel malikleri, ek kaçak yapılaşmalara giderek kendilerine 17 adet daha daire kazandırmak istedi. Tüm bunlar karşısında çevrenin imar yoğunluğunu artıran kentin siluetini bozan bu yapılara karşı Belediye ve Valilik birimlerine yapılan tüm başvurular da sonuçsuz kalmıştı.
Gelinen süreçte, Av Berk Konuk’un Aydın 1. İdare Mahkemesine başvurusu sonucunda 2020/332 E. 2021/391 K. nolu kararıyla dava konusu 4 blokun yapı kayıt belgelerinin iptali sağlandı.
Konu hakkında görüşlerini aldığımız Av Berk Konuk, şöyle konuştu:
“Cuma günü (dün) taraflara tebliğ edilen kararın gereği olarak kaçak alanların yıkımı ve bu süreçte ihmali olan kamu görevlilerinin tespiti için Pazartesi gerekli mercilere başvurularımızı yapacağız. 10 yıllık mücadelenin sonuna kadar gitmeye ve ihmali olan kamu görevlilerinin tespiti için yargısal mercilere başvuracağız. Kuşadası Belediyesi için de gerekli başvuruları yapacağız.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil