Ana Sayfa Gündem, Yaşam 18 Haziran 2021 270 Görüntüleme

Yeşil Sol Parti’den HDP binasına saldırı ve Deniz Poyraz’ın kaybı ile ilgili açıklama

Açıklama şöyle:
ŞİDDETE,TERÖRE,ÖTEKİLEŞTİRMELERE,DÜŞMANLAŞTIRMAYA KARŞI,DEMOKRASİYİ VE BARIŞI SAVUNACAĞIZ
Dün Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) İzmir İl Binası’na ,silahlı saldırı düzenlendi,saldırıda binada bulunan bir genç kadın,öldürüldü,bina ateşe verildi.
Toplumumuzu,barış ve demokrasi yanlısı tüm halkımızı sarsan bu terör eylemi,yalnızca HDP’ye değil,ülkemizdeki demokratik ve insani değerlere bir saldırıdır.
Yeşil Sol Partililer olarak,hangi düşüncede,hangi siyasal anlayışta olursak olalım,ülkemizin geleceği için ,demokrasinin olmazsa olmazı olan her düşüncenin barışçıl ve demokratik,meşru yollara kendini temsil ve ifade etmesinin hepimizce çekincesiz,amaçsız fakatsız biçimde savunulması gerektiğine inanıyoruz.
Ülkemizin son yıllarda getirildiği durum,tüm sağduyulu yurttaşlarımız gibi,Yeşil Sol Parti Söke İlçe Örgütü olarak,bizleri de kaygılandirmaktadır.
Devletin tüm kurumlarının hukuk ve adalet ten uzaklaşmış olması,Anayasal düzenin çete- mafya düzenine donüşmesi,Meclis ve halk egemenliğine dayanan parlamenter sistemin ” Tek Adam” yönetiminde keyfiliklere,hukuksuzluklara,ekonomik çöküntüye,yolsuzluklara,parti kadrolaşmasınasavrulması, kaygı,endişe ve korkularımızı arttırmakta,tüm farklılıklarımızla ,çoğulcu kültürel yapımızla bir arada,barış ve huzur içinde yaşamamıza engel oluşturmaktadır.
Emniyet güçlerinin koruması altında olan bir parti binasının silahlı kişi ya da kişilerce basılmış olması,güvenlik zaafiyeti olarak değerlendirilemez.Parti yetkililerinin saldırıdan önce partilerine yönelik saldırı olabileceğine dair defalarca emniyet güçlerine yaptıkları başvuruların karşılıksız kalması düşündürücüdür.Parti yetkililerince ifade edilen 40 kişinin katılacağı bir toplantının ertelenmiş olduğu bilgisi de,demokratik siyasete ve bir arada yaşama irademize yönelik,daha büyük ve korkunç bir eylemin planlanmış olduğunu gösteriyor.
Yeşil Sol Parti Söke Örgütü olarak,ülkemizde barış icinde; demokratik,eşitlikçi,özgürlükçü bir yönetimle,Doğusuyla Batıyla bu topraklarda bin yıllardır bulunan tüm halklarla kardeşçe yaşamak istiyoruz.
Partili partisiz,örgütlü örgütsüz tüm insanlarımızı ayrıştırıcı,ötekileştirici politikalara,siyasal çoğulculuğu yok etmek isteyen antidemokratik,faşist tüm eylemlere,provokasyonlara karşı,bir arada durmaya,sağduyulu olmaya davet ediyor; yurttaşlarımızdan demokratik değerleri korumaya,demokrasimizi geliştirmeye yönelik duyarlılık,farkındalık ve irade göstermelerini talep ediyoruz.
Şiddete,teröre karşı her koşulda karşı duracağız;bu topraklarda yaşayan tüm insanların hakkını hukukunu,eşitlığini savunacağız.
Ülkemizde demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla yerleşmesi için mücadele edeceğiz.Ülkemizde hiç kimsenin dili,dini,mezhebi,inancı,etnik kimliğinden dolayı ötekileştirilmesine,ayrımcılığa uğramasına izin vermeyeceğiz.
“Bir ağaç gibi tek ve hür,bir orman gibi kardeşçe” yaşayacağımız günlere ulaşmak,bu topraklarda bir arada bulunan bizlerin elinde; bu davet bize,bu davet hepimize !
Ünsal Dinçer- Ayşe Boran
Yeşil Sol Parti Söke Eşsözcüleri

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil