FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, Kültür, Yaşam 30 Temmuz 2021 419 Görüntüleme

SÖKEÇEP yeni dönem çalışmalarına başladı

Söke’deki çevre ve ekoloji sorunlarına dikkat çekmek, bu konularda farkındalık ve duyarlılık oluşturmak, yaratmak amacıyla çalışmalar yürüten SÖKEÇEP çalışmalarına yoğunluk kazandırma kararı aldı.
Pandemi nedeniyle bir süredir bazı çalışmalarına ara vermiş olan Sökeçep,dün DİSK Teksif İş Sendikası bürosunda yeni dönem toplantısını yaparak Söke’de yapacakları çalışmaları görüştü.
Sökeçep sözcüleri Ali Makal ve Nebahat Erten toplantı sonrası yaptıkları açıklamada
” Sökeçep olarak
ACİL VE AÇIK ÇAĞRIMIZDIR!
Ağır can ve mal kaybının yaşandığı tümüyle yangın alanına dönüşen yerleşim yerlerinin hemen, ama hemen AFFET BÖLGESİ ilan edilerek, canları yananların yaraları en kısa zamanda sarılmalıdır. Yoksa yardım kampanyaları çağrısıyla toplanacak yardımlarla açılan bu derin yaralar sarılıp, tedavi edilemez. Hükümet bu felaketin yarattığı kayıpların telafisi için işin merkezinde yer alarak, mağdurlara sahip çıkmalıdır.
Bu güncel can yakıcı yangınlar dışında, ülkemizin birçok bölgesinde,yöresinde, şehrinde, köyünde olduğu gibi Aydın ve Söke’de de ciddi çevre sorunları ortaya çıkmaktadır.Küresel ısınmanın sonuçları, seller, afetler olarak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin bazı il ve ilçelerinde de yaşanmaktadır. Doğanın yıkımı,yanlış çevre,tarım politikaları yaşadığımız Menderes Havzası’nda da kirlilik ve kuraklık olarak can almaya başlamıştır.Balık ölümleri Menderes suyunun ne derece kirlendiğini görmeyen gözlere gostermekte, duymayan kulaklara duyurmaktadır.
Menderes’te suyun azalması kuraklık uyarısı olmak dışında,Menderes kıyılarında yaşam ve canlı çeşitliliği açısından büyük bir tehdit olarak karşımıza çıkmaktadır.
Çevre ve ekoloji örgütleri yıllardır sularımızın, havamızın, toprağımızın kirlendiğini yetkililere anlatmaya, duyurmaya çalıştı.Bilimsel verilere, somut göstergelere rağmen yetkililer, yönetenler hiçbir önlem almadılar.” Sanayileşme,kalkınma,istihdam” mazeretlerine sığındılar.Vahşi, kuralsız büyüme dışında kâr ve rantı canlı yaşamının ve doğa yıkımının önüne koydular.
Neoliberal kapitalizm insanı sömürmekle yetinmeyip doğayı da bir rant alanı hâline getirerek sömürmektedir.
Sökeçep olarak tüm Söke halkına sesleniyoruz;binlerce yıl temiz akan, binlerce dönüm toprağa ve canlıya hayat veren Menderes ırmağının kirlenmesine,kurumasına,topraklarımızın verimsizleşmesine seyirci kalmayalım.Aydın ve Söke’de jeotermal, maden, taş ocağı,fabrika kirliliklerine karşı, anayasal hakkımız olan temiz ve sağlıklı cevrede yaşama halkımıza sahip çıkalım.Toprağın,suyun temiz kalmasını ,kurdun kuşun,börtü böceğin hayat hakkını savunalım.Sağlıklı, sürdürülebilir yaşam talebimizi yetkililere,yönetenlere kabul ettirmek için bir araya gelelim,örgütlenelim,mücadele edelim.” dediler.
Ayrıca, sözcüler Ali Makal ve Nebihat Erten, Sökeçep olarak sosyal medyayı önemsediklerini, sosyal medyada Söke’deki çevre sorunları ve çözüm önerileri konusundaki paylaşımlarının takip edilmesini duyarlı tüm yurttaşlardan beklediklerini belirttiler.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil