Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Kültür 24 Eylül 2021 208 Görüntüleme

Söke Yeşil Sol Parti’den iklim krizi grevi günü açıklaması

Yeşil Sol Parti Söke İlçe Başkanı Ünsal Dinçer, 24 Eylül Uluslararası İklim Grevi Günü’ne ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

 

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Hayatın sonsuz döngüsü içinde farkında olmayabiliriz ama, “yaşam” dediğimiz bütün o uzun macera, dünya adını verdiğimiz gezegenimizin 15-20 km.lik kabuğunda devam ediyor.

Dünyanın kütlesini düşündüğümüzde, bir elmanın kabuğu kadar ince olan “biyosfer” tabakasında oluşan hayat başından beri çok kırılgandı. Hava, su, toprak ve iklim hayatı belirleyen ögelerdi. Bilindiği kadarıyla, milyarlarca yıl içinde beş defa yıkıma uğrayan hayat şimdi altıncı yok oluş sürecini yaşıyor, hem de bu defa insan eliyle. Son iki yüz senedir sanayicilerin devletlerin desteğinde yürüttükleri endüstrileşme, büyüme, gelişme, kalkınma politikaları dünyadaki kırılgan hayatı uçurumun kenarına getirdi. Sınırları belli olan dünyamızda bu politikaları sınırsızca sürdürme ısrarının kaçınılmaz acı sonuçları görülmek istenmedi, aksine gözlerden saklandı, inkar edildi. Böylece, sermaye sahipleri, petrol, kömür, otomotiv, uçak, silah sanayicileri kazanmaya devam edebildiler. Oysa, onlar kazandıkça, hayat kaybediyordu. Çünkü, yaratılan su, toprak, deniz kirliliği bir yana, atmosfer onların çöplüğüymüş gibi davrandılar. İki yüz yıl boyunca atmosfere salınan, başta karbondioksit olmak üzere, endüstriyel zararlı gazlar atmosferde birikti ve küresel olarak iklimin ısınmasına neden oldu. Endüstri öncesine göre, şimdilik 1,2 derece artan sıcaklığın acı sonuçları bütün dünyada yaşanır oldu. Kaliforniya’da devam eden orman yangınları yıllardır söndürülemiyor. Sibirya’da sıcaklık 30 dereceyi buldu ve tarihte ilk defa orman yangınları görüldü. Kanada’da bu yıl aşırı sıcaklardan yüzlerce insan hayatını kaybetti. Buzullar hızla erimeye devam ediyor ve deniz seviyesi yükseliyor. Ülkemizin Karadeniz bölgesinde aşırı yağışlar sellere neden oldu ve yüze yakın insan kaybı yaşandı. Akdeniz bölgesinde ise orman yangınları birbiri ardından geldi, on yılda yanan orman alanından daha fazlası sadece bu yıl yandı. Aynı anda ise Anadolu’da kuraklık vardı, birçok göl kurudu.

 

Bütün bu iklim anormalliklerinin ve yaşanan felaketlerin sebebinin sınırsız büyüme ve kapitalistlerin neye mal olursa olsun, sınırsız kazanma hırsları olduğu artık açıkça anlaşılmış bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler topluluğu da, dünya halkları da, geniş kitleler de artık durumun ve kötü gidişatın farkındalar. Bu yüzden Birleşmiş Milletler öncülüğünde, 2015 yılında Paris İklim anlaşması hazırlandı ve 2016 yılında imzaya ve onaya açıldı. Bütün ülkeler onay sürecini tamamladılar, sadece altı ülke bunu yapmadı. İmzaladığı halde onay sürecini tamamlamayan ülkeler arasında Türkiye de bulunmakta. Onaylayan ülkeler kömür,petrol, doğalgaz ve nükleer gibi kirletici enerji kaynaklarını kullanmaya ne zaman son vereceklerini takvime bağladılar. Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun açılışına katılan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, orada yaptığı konuşmada Paris İklim Anlaşmasını meclisimizin onayına sunmayı planlıyoruz, dedi.

 

Paris İklim Anlaşmasını Türkiye’nin onaylaması elbette önemli bir adım olacaktır ama bilinmelidir ki, çok gecikmiş bir adımdır. Paris Anlaşmasından bu yana geçen altı yıl içinde kömür ve petrol gibi fosil yakıtların dünya çapında kullanımı azaltılmamış, aksine çoğalmıştır. Bu yüzden şimdi bütün gözler bu yıl sonunda yapılacak Glasgow toplantısına çevrilmiştir. Bu toplantıdan daha sıkı bir anlaşmanın çıkarılması beklenmektedir.

 

Kömür başta olmak üzere fosil yakıt kullanımından ne zaman vazgeçilmeli, Kanal İstanbul gibi yıkıcı projelerden uzak durulmalıdır. Tüm termik santraller kapatılmalıdır. Nükleer beladan uzak durulmalı, yapımı devam eden Akkuyu nükleer santrali inşaatı durdurulmalıdır.

Aydın genelindeki JES’lerin artmasına son verilmelidir.

Paris Anlaşmasına onay vermek bizim için bu anlama gelmektedir. Bütün yaşam savunucuları ile birlikte durumun takipçisi olacağımız bilinmelidir.

Çünkü, YAŞAM İÇİN, EKOLOJİ İÇİN HAREKETE GEÇME ZAMANIDIR!

 

Saygılarımızla. 24 Ekim 2021

ÜNSAN DİNÇER

YEŞİL SOL PARTİ SÖKE İLÇE BAŞKANI

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil