Ana Sayfa Eğitim, Gündem, Kültür, Sağlık 8 Ekim 2021 323 Görüntüleme

YAZAR ETEM ORUÇ, ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ’Nİ YAZDI

KUŞADASI ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ

İnsan gibi yaratılmak Tanrının bir lütfudur ama insan olmak edindiğin bilgi ve birikimlerle ulaşılan bir sonuçtur. Atatürk’ümüz Çağdaş Türkiye Cumhuriyetini kurunca insanları çağdaşlaştırabilmek için Türk Ocakları, Halkevleri açarak önce insanların okuma-yazma öğrenmesini sağladı. Okuma-yazma öğrenen insanların, düşünen, sorgulayan insanlar olabilmeleri için de çağdaş okullar açtı. Atatürk sonsuzluğa uçunca, Atatürk devrim ve ilkelerinden gocunan gericiler siyasi kanallarla belli makamlara gelince Atatürk’ün Çağdaş ilke ve devrimlerini örselemeye başladılar.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Dernekleri de Atatürkçü düşenceyi sahiplenmek amacıyla kurulmuştur. Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak amacını güden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, ülkenin “çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkması” ülküsü için bilgi, beceri ve deneyim birikimiyle, gönüllü çalışan bir sivil toplum örgütüdür. ÇYDD’nin omurgası, gönüllülük temelinde çalışan profesyonel insanlar üzerine oturtulmuş olup gelir kaynağı toplanan bağışlardır. Derneğin 102 şubesi bulunmaktadır.

1999 depremi sonrası katkılarıyla dikkat çekmiş olan ÇYDD, kırsal kesimdeki eğitim projeleriyle eğitime büyük ve yararlı katkılarda bulunmuştur. Eğitimde fırsat eşitliği, kız çocuklarının okullaştırılması, kitap, araç-gereç desteği, okul öncesi eğitimi ve lise mezunu mesleksiz kızlara meslek edindirme, sonunda ekonomik özgürlüklerine kavuşması gibi projeler de Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin ilgi alanı dahilindedir. Bugün Kuşadası Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine gittim. Dernek başkanı Çilen Melek Karakuş özverili, çalışkan bir bayan. Derneğin çalışmları hakkında beni bilgilendirdi. Derneğin 145 üyesi varmış. Bana göre Kuşadası gibi çağdaş bir yerde bu sayı çok az. 212 öğrenciye ( ortaokul ve üniversite) burs veriyorlar. Dev adımarla ilerleyen fiyat artışı karşısında verilen burslar az ama daha büyük desteğe gereksinimleri var.

Derneğin üyelerinden Tümay Leblebeci de öğrencilerle yapılan sosyal etkinlikler hakkında bilgilendirdi. “Ekim ayında yeni etkinlikler ve projeler düzenlenecek. 29 Ekim Cumhurşyet Bayramı kutlamaları şölene dönüştürülecek. Cumhuriyet yüzme yarışması düzenlenecek. Yapay zekanın kapılarını aralayabilmeleri için Nasa eğitim proğramı ile uyumlu” bilimin çakıl taşları” projsine başlanacak. Sayakmer Dijital Çocuk Kütüphanesi ile birlikte ağırladıkları yazarlarla çocukları buluşturarak kitap sevgisi kazandırılacak….” Tüm zorluklara karşın özveriyle çalışan bu arkadaşları yürekten destekliyorum. Lafla peynir gemisi yürümüyor.Tarikat üyeleri arı gibi gece gündüz çalışıyorlar. Genç emekli, çağdaş düşünceli arkadaşlar, bizler de rahatımızı kıyarak böylesi derneklere giderek maddi, manevi, çalışmalarımızla omuz verelim. Doyumsuz kapitalisler ırmaklarımızı kirletip kuruttular. Göllerimiz, doğal çevremiz yaşanamaz bir hale geliyor. Havamız kirlendi, kanser hastalığı gün be gün artıyor. Torunlarımızın ardımızdan kötü sözler söylemesini istemiyorsak, rahatımızı kıyarak mücadeleye katılıp omuz verelim. Yarın çok geç olabilir.

ETEM ORUÇ

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil