Ana Sayfa Yazarlar 11.10.2021 1017 Görüntüleme

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

Dünya Kalp Günü

Sevgili okuyucularım; Geçen hafta 29 eylül dünya kalp günüydü. Bu hafta sayfamıza bu nedenle ilçemizin sevilen kardiyoloji Uzmanı Dr. Ömer Faruk Aslantürk’ü konuk ettik. Kendisi yeni açtığı muayenehanesinde Kuşadalılara hizmet vermeye devam ediyor. Beraber anahatları ile konuyu toparlamaya çalıştık.

RG:Kalp hastalıkları nelerdir?

ÖFA:Başlıca kalp hastalıkları; Kalp damar tıkanıklığı, kalp ritm bozukluğu, kalp kapak hastalıkları, kalp yetmezliği, tansiyonun yükselmesi ve düşmesi, kolesterol yüksekliği, ana damar(aort) genişlemesi, bacak damarı tıkanıklıkları ve varislerdir. Bu yazımızda özellikle kalp damar tıkanıklığından bahsetmeye çalışacağım.

RG:Kalp hastalığı belirtileri nelerdir?

ÖFA:Kalp hastalığı denilince akla ilk göğüs ağrısı gelir, aslında kalp birçok şikayet ile bize haber verir. Bunlar; nefes darlığı, yürürken tıkanma hissi, gece yatarken nefes darlığı, yüzde ve vücudumuzda morarma, çarpıntı, göğüste kuş çırpınması gibi his, başdönmesi, bayılma, bayılır gibi olma, bacaklarda şişlik, ağrı ve kızarıklık, yürürken bacaklarda ağrı ve kuvvetsizlik hatta karın ağrısı ve karında kalbin atışını hissetme gibi şikayetlerle bize haber verir.

RG:Kalp damar tıkanıklığı nedir, nasıl anlaşılır, tedavisi nedir ?

ÖFA:Kalbi besleyen damarların yaş, şeker hastalığı, hipertansiyon, aileden kaynaklanan genetik faktörler, kolesterol yüksekliği, stress, sigara, düzensiz yemek alışkanlıkları, egzersiz eksikliği, düzensiz hayat tarzı gibi risk faktörlerinden dolayı daralması veya tam tıkanmasıdır. Bunun sonucunda göğüs ağrısı gibi yukarda bahsettigimiz şikayetlerden başlayıp ani kalp durmasına kadar uzanabilir. Kalp hastalığı son dönemlerde yas ortalaması düşerek karsımıza çıkmaya başlamıştır. Stress yeme alışkanlıklarımızın bozulması hareketsizlikle beraber yasam tarzımızın bozulması bu artısın önemli sebeplerindendir. Bu nedenle kalp kontrolünün yası günden güne daha genç yaslara çekilmektedir. Önlem en iyi tedavidir. Tanı için çeşitli değerlendirme testleri vardır. Bunlar; ekg, ekokardıyografi(kalbın ultrason ile değerlendirilmesi), stress test(koşu testi), miyokart perfüzyon sintıgrafisi(ilaçlı fılm), bilgisayar tomografi anjıyografi(kansız anjıyografı), klasik hepimizin bildiği kalp anjıyografısidir. Soracağınız ilk soru hangisi kesin tanı koyar; tabi ki kasık veya koldan yapılan klasik anjıyografidir. Ama tüm hastalar klasık anjıografı olmak zorunda değildir ve olmamalıdır. Risk faktörlerine ve diğer testlerle değerlendirilerek karar verilip gerekiyorsa anjıyografı yapılması daha uygun bir yaklaşımdır. Tedavi de ; ilaç, stent ve by pass hastanın damar hastalığının derecesine göre uyguladığımız yöntemlerdir.

RG:Teşekkür ederim Ömer bey. Söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

ÖFA:Kalbinizi koruyun, içinde sevdikleriniz var. Sağlıklı güzel günler dilerim.

Dr. Remzi Gediz

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

gedizr@gmail.com

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

KISMET KAPTAN.  KAPTAN AMCAM

KISMET KAPTAN. KAPTAN AMCAM

Hazır Site by Uzman Tescil