Ana Sayfa Yazarlar 1.11.2021 1095 Görüntüleme

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

NEFES DARLIĞI

Sevgili okuyucularım ;

Bazen adını koyamadığımız, ancak hissettiğimiz bir şeydir nefes darlığı. Nefes alıp vermek kendiliğinden yürüyen bir süreçtir. Biz bu sürecin farkında olmayız. Nefes alayım, nefes vereyim diye düşünmeyiz. Nefes alıp verdiğimizin farkına varıyorsak nefes darlığımız vardır demektir. İnsan vücudunda üretilen tüm enerjinin %2 den azı solunum işi için kullanılır. İster akciğer hastalığı , ister kalp hastalığı , ister solunum kaslarının hastalığı , ister kan hastalığı olsun solunum işi için harcanan enerji artar ve biz bunu nefes darlığı olarak hissederiz. Bazen solunum işi artmadığı halde nefes darlığı hissedebiliriz, bunun en güzel örneği psikolojik nefes darlığıdır. Yine kondisyon eksikliği kendini nefes darlığı şeklinde gösterebilir.

Dakikalar veya saatler içinde gelişen nefes darlığı akut olarak değerlendirilir. Genelde akciğer veya kalp kökenlidir ve uzun sürede gelişen nefes darlıklarına göre hayati tehlike yaratma oranı daha fazladır. Solunum yollarına yabancı cisim kaçması, akciğerin hava kaçırması (pnömotoraks), astım – Koah atakları, akciğer atar damarına pıhtı atması (pulmoner emboli) gibi solunum sistemi kökenli nedenlerin yanında kalp yetmezliği, ritim bozuklukları, miyokart enfarktüsü, kalp kapağı yırtılması gibi dolaşım kökenli nedenlere de bağlı olabilir. Ayrıca diyabet, böbrek yetmezliği gibi metabolik nedenlerin yol açtığı asidoz(kan pH seviyesinin düşmesi) de akut nefes darlığı problemine yol açabilir. Bir aydan daha uzun süredir var olan nefes darlığı kronik olarak değerlendirilir. Genelde ilerleyici özelliktedir.

Önceleri sadece hareket halinde olurken sonraları istirahat halinde de olmaya başlar. Yine astım – Koah, akciğer fibrozisi (sertleşme), plörezi(akciğer zarında su toplama) , kalp hastalıkları, nörolojik rahatsızlıklar, kan hastalıkları en önemli nedenlerdir. Nefes darlığı diğer şikayetler ile birlikte doktorunuzca değerlendirilmeli, muayene ve uygun testler sonrası gerekiyorsa tedavi başlanmalıdır.

Dr. Remzi Gediz

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

gedizr@gmail.com

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil