Ana Sayfa Yazarlar 6.12.2021 866 Görüntüleme

Avukat , Türk Kadınlar Birliği Derneği Kuşadası Şubesi Başkanı

TEMSİLDE KADININ YERİ; VERİLERİ, SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİ

Kadının eşit temsil edilmesi çok önemli. 5 Aralık 1934, Atatürk’ün önderliğinde derneğimiz kurucu başkanı Nezihe Muhittin ve kadınların mücadelesi ile ülkemizde kadının seçme ve seçilme hakkını elde ettiği gündür. Kadınlarımız, 87 yıldır elde ettiği bu hakkı ne kadar kullanabiliyor ve günümüzde ne durumda olacak şekilde bazı konularda genel başlıklarla değerlendirmek ve siz değerli okurlarımla paylaşmak isterim. 7 gün önce, CHP’li kadın milletvekilleri, kadınların siyasette ‘eşit temsil’ edilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi sundular ve tüm partilerden destek istediler. Bu teklif, AKP ve MHP oylarıyla reddedilmiştir. Atatürk’ün kurmuş olduğu CHP, ne yazık ki kendi partisinde bile %11 bir temsil söz konusu iken AKP %18 ile temsil eden kadın oranı görülmektedir. Böyle bir durumda, “önce iğneyi kendimize sonra çuvaldızı başkasına” atasözünü de eşit temsil için mücadele eden CHP yönetimini de eleştirmeden de buradan yapamayacağım. Hiçbir parti ayrımı yapmadan yaptığımız değerlendirmede, Türkiye’de 30 Büyükşehir Belediyesinde de 4 Kadın Belediye Başkanı yani kadın olarak %13 temsil etme durumumuz söz konusu olmaktadır. Türkiye 81 ilde 519 Belediye Başkanı Bulunmaktadır. 519 Belediyemizde ise 41 kadınımız belediye başkanı olmuştur, yani oran %8 gibi cılız bir oranı görmekteyiz.

Dün Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu yapıldı ve Birlik Başkanımız seçildi. Baroların bölünmesine karşı mücadele eden biz hukukçuların yanında durmayan Metin Fevzioğlu’nun görevine seçimle son verildi. Hukukun ve birliğin zaferi ile sonuçlanan bu seçim Türkiye için hepimizin umudu oldu. Yine bir kadın olarak kaç tane kadın baro başkanları olduğunu baktığımda, Türkiye’de 79 Baro’da 9 Baro’nun kadın başkanı olduğunu ve bu oranın %11 olduğunu üzülerek gördüğümü söylemeliyim. Ülkemizde, gençlerin ve kadınların çoğunlukta olmasına rağmen temsil oranlarının düşük olması biz kadınları oldukça üzmektedir. Çünkü kadın cinayetleri gibi, kadın istihdamı gibi, kadınların eğitim öğretim hayatında varlığının az olması gibi, … çözülmesi gereken birçok sorunların çözümlerini yine kadınların katılımı ile olacaktır. Sorunların için de olup çözüm mercilerinde olmayan kadınların çözümlerini, hemcinslerimiz olmayanlar tarafından beklemek inandırıcı değildir. Kadın, her alanda, her koşullarda eşit haklara sahip olmalıdır. Bir ülkenin en iyi şekilde kalkınması ve muasır medeniyetler sevilesine ulaşması için kadın, sosyal hayattan siyasal hayata, eğitimden istihdama söz ve temsil hakkında sahip olmalıdır. Ülkemizin evlatlarını yetiştirecek olan ve onları dünyaya gelmelerinde yaşamlarında aktif görevleri olan kadınların, evlatlarımızın kişisel gelişimlerinde ve çağdaş bir şekilde dünyaya bakış açılarını geliştirmelerinde çok önemli katkıları ile toplumun modernleşmesinde fayda sağlayacaklardır. Kadının siyasetteki rolünü önemsemiş olmam nedeniyle, ısrarla 3 dönem milletvekilliği aday adayı olmuş ve siyasette bu yarışı yaşamış biri olarak üzülerek gördüm ki kadınlarımıza siyaseten o eşit haklar verilmedi.

Kadın kotası gibi kadını küçük gören, söylem ve eylemlerden rahatsız olan birisi olarak cinsiyet kotası konusunda Türkiye’nin ivedilikle her alanda yasal düzenlemeler getirmesi, İstanbul Sözleşmesinin tanınması kadar biz kadınlar için önemli olmalıdır. Bu desteği vermeyen hiçbir partiye de destek vermeyeceğimizin kararlılığını da ayrıca göstermeliyiz. Göstermeliyiz ki, her 5 Aralık’da kadınlar için mesaj atan göstermelik hak savunucusu siyasetçilerimizi bir daha görmeyelim, asıl mağdur olan biz kadınlar çözümü de üretecek olan yine biz kadınlar olacaktır, Nasrettin hocanın damdan düşünce, “bana doktor değil damdan düşen birini getirin”, dediği gibi sorunun çözümünü de ancak yaşayan, deneyimleyen yapabilir. Türkiye, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Seçimleri ile Kurumları saltanat gibi görenlere karşı çok önemli seçim gerçekleştirmiştir. Birlik, son genel kurulda yapılan seçimle genç bir arkadaşımıza meslektaşımıza Ramiz Erinç SAĞKAN’a Başkanlık görevini seçmiştir.

Artık gençlerin ve kadınların görev alma vakti gelmiştir. Cumartesi günü de Kuşadası Mimarlar Odası Seçimlerinde Genç ve Kadın Mimar Fatma KÖKSAL’da Kuşadası Mimarlar Odası Başkanı olarak seçilmiştir. Fatma KÖKSAL, ayrıca derneğimizin saymanı ve derneğimiz adına Kent Konseyinde derneğimizi temsil etmektedir. Ayrıca Bisikletliler Derneği Kuşadası Temsilcisi ve aktif olarak Bisikletliler ile projeler üreten Genç Mimar Fatma KÖKSAL’ı ve Yönetim Kurulunu buradan kutlar, çalışmalarında başarılar dileriz. Sonuç olarak, genç ve kadın nüfusunun yoğun olduğu ülkemizde, istihdam, eğitim, siyaset, ekonomi, sosyal yaşam, sanatsal aktiviteler … gibi her alanda çözüm bekleyen ve yine bu alanlarda kendini yenilemesi gereken ülkemizde artık bayrakları, çalışan, üreten, kendini her alanda geliştiren gençlere ve kadınlara teslim etme zamanı geldi. Haydi gençler! haydi kadınlar! bizimle ilgili kararlarda bizler söz sahibi olalım! Ülkemizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dediği gibi “Bizim toplumumuz için ilim ve fen lazım ise, bunları aynı derecede hem erkek hem de kadınlarımızın iktisap etmesi lazımdır.” Saygılarımla…

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ DERNEĞİ KUŞADASI ŞUBESİ BAŞKANI AV. NEBAHAT OSKAY ÜRÜN

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

YENİ YIL YAKLAŞIRKEN

YENİ YIL YAKLAŞIRKEN

Hazır Site by Uzman Tescil