Ana Sayfa Yazarlar 24.01.2022 877 Görüntüleme

Profesyonel Turist Rehberi Yaşam Koçu ve Araştırmacı

YARIYIL TATİLİ

Pandemiydi, uzaktan eğitimdi, dersti, ödevdi derken çok zorlu bir maratonun ardından nihayet yarıyıl tatili geldi. Tüm öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve velilerimizi kutluyor onlara dinlenebilecekleri, eğlenebilecekleri, eksikleri varsa tamamlayabilecekleri güzel bir tatil diliyorum…

Bir yanda mevcut sisteme uyum sağlamaya çalışan ve Z kuşağı adı verilen özgür ruhlu öğrenciler, öbür yanda içinde geliştirilmesi gereken eksikleri olduğu bilinen bir sistemde çocukları sınavlarda başarılı olsun diye olağanüstü gayret gösteren X ve Y kuşağından veliler. Üstüne bir de okullardan eve taşınan çeşitli varyantlarıyla covid derken hepsi birden bu koşturma içerisinde oldukça yorgun düştüler.

Nihayetinde kimi öğrenciler aldıkları güzel sonuçlarla gururlu ve mutlu, kimileri zayıf notlar aldıkları için mahcup ve üzgün karnelerini aldılar ve hepsi birden tatil sevinciyle evlerinin yolunu tuttular. Umarım bu iki haftayı çok verimli geçirip yeni dönem için yeterince enerji, moral ve güç toplarlar.

Pek çok veli eğitim hayatı süresince okul seçiminden, ders çalıştırmaya, proje yetiştirmekten, beslenme hazırlamaya kadar en az evlatları kadar gayret gösteriyorlar. Bu sürecin olağan heyecanıyla da kimi zaman okulun, derslerin ve sınavda alınan notların gerçek amacını biraz gözden kaçırmaya başlayabiliyorlar. Oysa karnedeki notlar velilere sadece öğrencinin hangi konularda yeteneği var, hangi alanlara ilgisi var, neler geliştirilip daha farklı yapılabilir bunları birlikte değerlendirebilmeniz için sizlere yol gösterecek verilerdir, o kadar…

Bir çocuğu aldığı not üzerinden değerlendirmek, öğrencinin de kendisini aynı şekilde değerlendirmesine neden olabilir ki bu durum okul hayatı bittiğinde bile kişinin kendisiyle ve etrafıyla sağlıklı bir iletişim kurmasını zorlaştıracaktır.

Bu gençler bizim için çok ama çok kıymetliler, bunu onlara biraz daha fazla nasıl hissettirebiliriz buna kafa yoruyorum bu aralar.

Toplumumuzun para kazandıracak saygın meslek sahibi insanlara ihtiyacı olduğu kadar mutlu, umutlu, huzurlu, çalışkan, üretken şahsiyetli bireylere de ihtiyacı var bunu özellikle belirtmek isterim.

Öğrenciyi başkasıyla mukayese ederek içinde açacağınız yara, onun hayatı boyunca hem kendisiyle hem de ebeveyniyle arasında mesafe oluşmasına neden olabilir. (Öğrencileri hiç motive etmeyen hatta çok zedeleyen eski bir yöntem benden söylemesi )

Okul hayatı bir öğrenciye bilginin yanında disiplin, sorumluluk, saygı, azim, kararlılık, sabır, güçlü iletişim gibi kendisine hizmet edecek bazı değerleri kazandırmak adına önemlidir. Yani sınavdan sınava koşarken aslında bir insanın karakterinin şekillendiğinin farkındalığıyla hareket eden veliler hem kendilerini hem de evlatlarını bu zorlayıcı çarkın dışında tutmayı başarırlarsa topluma sağlıklı bireyler kazandırabileceklerini bilmelidir.

 

Bence hepsinden önemlisi karşınızda hem yetiştirmekten sorumlu olduğunuz bir çocuk, hem de kendi insani özellikleriyle saygı duyulması gereken bir birey olduğu bilinciyle ve o saygıyla hareket edebilirseniz ve bu bireyi yargılamadan anlamaya çalışarak özenle dinlerseniz ileride oluşabilecek iki önemli sorunun önüne geçmiş olursunuz. Birincisi yalan söylemek, ikincisi içine kapanmak.

Hiçbir okul başarısının ebeveyninin kendisini anlamadığını düşündüğü için içine kapanan, kendisine kızacağını düşündüğü için yalan söylemek durumunda kalan ve bunu alışkanlık haline getiren bir gencin karakterinde açılan yaraları telafi edemeyeceğini, okul hayatının belli bir süre sonra biteceğini ama ebeveyn çocuk ilişkisinin ömür boyu devam edeceğini hatırlamanız dileğiyle…

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Al Gülüm Ver Gülüm

Al Gülüm Ver Gülüm

Hazır Site by Uzman Tescil