Ana Sayfa Yazarlar 25.01.2022 758 Görüntüleme

Uzman Dr. Sibel Değim İlgar

GENÇLİK AŞISI/ MEZOTERAPİ Nedir?

Merhaba Sevgili Okurlar,

Bugün Medikal Estetik için en önemli unsurlarından olan, oldukça rağbet gören ve bir o kadarda merak edilen, Sağlık ve Güzelliğin Baş Tacı : Mezoterapi ile ilgili konuşalım. Mezoterapi, namı değer ‘’ Gençlik Aşısı‘’ dediğimde, evet işte tamda budur denilen, ama aslında sınırları asla bu kadarla kalmayıp , her geçen gün çok daha genişleyen bir konudur. Mezoterapi artık ‘’Ameliyatsız Gençleştirme’’ diye anılmaktadır. Bu oldukça değerli bir gelişmedir. Tıp Tarihinde ki olayların, gelişmelerin, buluşların başlangıçlarından söz etmeyi, değerlerinin unutulmaması gerektiğini seven bir Hekim olarak, yine tarihine değineceğim.

Mezoterapi ; tarihte ilk kez 1958’de Pistor isimli Bilim İnsanı tarafından ortaya atılmıştır. Başlangıç keşfi aslında ilginç bir hikayeye sahiptir. Pistor, astım atağı geçiren bir hastasının, zor nefes alışverişini acilen düzeltebilmek için, solunum yollarını genişletici bir ilacı damar yolundan verir. Aynı zamanda 40 yıldır kronik olarak işitme kaybından muzdarip olan hasta, işitmesinin, bu injeksiyondan sonra geçici olarak düzeldiğini söyler ve tekrarını rica eder. Doktor, bu kez kulak arkasına yakın bölgelere bu injeksiyonu tekrarlar ve yine geçici olarak hastanın işitmesi düzelir. Daha sonra bunu farklı hastalarda dener ve sonuçları toplayarak yayın haline getirir. Araştırmalar, sayıca artarak artık ciddi bir anlam kazanınca, Michel Pistor, 1964’te ‘’Fransız Mezoterapi Derneği’’ni kurar ve Mezoterapinin kapsamını, kozmetikten, yara/skar tedavisinden, ağrı tedavisine kadar büyük bir yelpazede tanımlayarak genişletir. Mezoderm: Üç Emriyolojik / histolojik katagoriden birisidir (Endoderm -Mezoderm-Ektoderm).

Mezoderm tabakasından; derimizin Dermis, Hipodermis tabakası, Yağ Dokularımız ile Kas ve İskelet Sistemimiz orjin alır. Mezoterapiler bu bölgeleri hedefler.

Mezoterapi, vitaminler, protein yapıtaşları,enzimler, doğal bitki özleri, bazı tedavi amaçlı ilaçlar ve diğer bir çok iyileştirici biyoaktif molekülün, tek başına ya da karışım halinde çok küçük miktarlarda ve değişik konsantrasyonlarda deri içi ve deri altına injeksiyonu yöntemi ile uygulanmasıdır. İnjeksiyonlar teknolojinin çılgın bir hızla gelişmesini takiben, ‘’hayalet iğne ‘’ olarak ifade ettiğimiz, çok çok ince iğne uçları ile minimal invazif teknik şeklinde yapılmaktadır. Kısacası, çoğu kimsenin canı hiç mi hiç yanmamakta, ancak iğne dokunuşunu hafifçe hissetmektedir. Zaten işlem sonrası görülen fayda nedeni ile, hastalar olayın bu kısmını çok ta önemsememektedirler.

Klasik Mezoterapi Yöntemi : Medikal Estetikte uygulamaların yanı sıra (ki bunlara sonraki yazılarda daha geniş değineceğim), ağrı tedavilerinin yönetiminde; spor tıbbı ve romotolojide, gut, servikobrakial ağrılar, adet ağrıları, fibromiyalji, kas burkulması, spor yaralanması, bursit, miyozit gibi kas iltihap ağrılarında, kanser, nevralji, migren, artirit, kas iskelet sorunları, bel-sırt-diz ağrılarında, diş prosedürleri sonrası ağrı tedavileri gibi akut ve kronik ağrılarda kullanılır. Ayrıca ilaçların sistemik yan etkilere daha az maruziyet istenen durumlarda, yara iyileşmelerini hızlandırmada kullanılır (Bu liste daha da uzatılabilir).

Şimdi gelelim en çok merak edilen kısmına, ‘’Medikal Estetik Mezoterapi’’ nerelerde, nasıl kullanılıyor?

Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki ; inanılmaz hızla gelişen teknoloji ile, Tıp alanında kullanılan maddeler artık insan yapısına, yani doğal olan yapıya çok yakın olmaktadır. Bunun avantajı eskiden yaşanılan dezavantajlar- alerjik reaksiyonlar, uyumsuzluklar gibi durumlar-, kaliteli ve duruma uygun, iyi seçilmiş malzeme ile çalışıldığında, artık neredeyse yok denecek ölçekte yaşanmaktadır. Bu malzemeleri biz nasıl ayıracağız derseniz: Öncelikle Hekiminize merak

ettiklerinizi sorarak ve danışarak, sonra da; hayatın içindeki karşılaştığınız her tür üründe olabileceği gibi, aşırı indirimli rüya fiyatları , vücudunuza giren gıda ürünlerinde, vücudunuza dıştan sürdüğünüz her türlü üründe sorguladığınız şekilde (ya da sorgulamanız gerektiği şekilde ) düşünmelisiniz.

Bu teknik ve malzemeler ile ‘’Ameliyatsız Gençleştirme ‘’dediğimiz; kişinin muayenesi sonucunda, kişiye özel olarak, eksilenleri tamamlamak şeklinde olabileceği gibi, fazlalıkları gidermek şeklinde de işlevselliği mevcuttur. Kimi zamanda yaş almaktan koruyucu etki ile iş görür. Deneyimin yanı sıra, estetik bakış açısı iyi olan bir Hekimin öngörüleri doğrultusunda, interaktif olarak yol aldığınızda gerçekten mükemmel sonuçlara varmak mümkün olmaktadır.

Açıkçası bir Hekim olarak, Kadın ya da Erkek, kişilerin yüzünde, zamanın acımasızca yaratmaya çalıştığı; sarkmalar, kırışıklıklar, lekeler ve çizgilerle erkenden eskitmeye çalıştığı, yorgun olmadığı halde yorgun bir yüz görünümü, gölgeli bakışları ile ister istemez umutsuzluğun, hissedebildiği tek duyguymuş gibi görünmesinden dolayı mutsuz insanlar gördüm. Bu kişiler, asla kendilerinden memnuniyetsiz ya da tutkulu şekilde gençliklerine özlem duyan kişiler de değildiler. Çağımızda ne yazık ki azalmış doğal çevre ve temiz hava, katkı maddeli, GDO lu ve kimyasal katkılı gıdalar ile doğal ürünlerle beslenememe halimiz, ister istemez bedenimizde erken yaşlanma ile kendini göstermektedir. Derimiz ise, insan vücudunun en büyük organı olarak, ne yazık ki tüm bu toksisitelerden en çok etkilenen organımız olmaktadır. Kişilerin, mezoterapilerden alınan güzel sonuçlar ile kendilerini iyi hissetmeleri, sadece dış görünüşte gençleşme olarak değil, tüm enerjilerine oldukça pozitif olarak yansımakta, Seratonin, Endorfin seviyelerinde artış gözlenmektedir. Batı ülkelerinde Medikal Estetik iyileştirmeler, kişilerin özbakım hakkı ile kendilerine verdikleri değer olarak ve rutin hayat tarzı olarak görülmektedir. Okyanus aşırı ülkelerde, beyaz yakalıların işe alımlarında; göze batan ama düzeltilebilir bazı durumlar (örneğin, dudakta bir eğrilik, dişlerde eğrilik, ciltte, bakışlarda negatif yönde dikkat çeken görüntüler, aşırı kilo ya da tersi vs…) gibi durumlar kişinin özbakımına dikkat etmediği ve kendine azalmış özen gösterme durumunun, iş durumuna da aynı şekilde yansıtılabildiği şeklinde istatistikler dolayısı ile raporlarında negatif olarak puanlanmaktadır.

Elbette yüzümüzdeki her çizgi değerlidir, kimisi hüznün, kimisi mutluluğun çizgisi olarak. Ancak zamanından önce ve hızlı yaşlanmaya neden olacakları geciktirmek, vücut hafızasına daha enerjik, sağlıklı ve uzun bir hayat için kodlar taşımaktaymış gibi görünüyor. Sadece Kadınlar değil Erkekler de bunu keşfetmiş durumda. Erkeklere uygulanan mezoterapi dahil tüm diğer ameliyatsız medikal estetik uygulamalar, erkek estetiği konusunda deneyimli bir hekim tarafından uygulanmalıdır. Mezoterapi sadece cilt besleyici basit bir uygulama gibi algılanmamalıdır. Kimi zaman yer değiştirmiş, sarkmış yağ pedlerini eriterek bile, yüzde farklı ifadeler sağlamak mümkündür. Erkeklerde maskülen görüntüyü bozmadan doğal çalışmalar yapmak, başarılı sonuçlar almada çok önem arzeder. Kadın ve erkekte gençlik aşısı uygulamaları, cilde çok kısa sürede kaybettiği nemi, parlaklığı, ışıltıyı ve lifting etkisini verir.

Medikal Estetik amaçlı olarak Mezoterapi kullanım alanları da her geçen gün artmaktadır ;

 

· Saç dökülmelerinde ya da güçlendirme amaçlı

· Yüz ve Boyun bölgesi gençleştirmede

· Dekolte bölgesi gençleştirmede

· El ve ayak bölgesi gençleştirme

· Selülit tedavisi ve yağ dokusu eriterek incelmede

· Leke ve melazma tedavisinde

· Yara/skar/akne/çatlak izi tedavilerinde

 

 

İnsan dediğimiz canlı, tutkuları ile enerjik kalıp, hayata daha sıkı bağlanan ve zamanın etkilerinden kaçınmak istemeyen bir varlıktır. İyi, sağlıklı yaşlanmak, güzellikle yaş almak elbette herkesin hakkıdır.

Bundan sonraki yazımda; gelen istekleriniz üzerine, cildimize harika gelen uygulamalar ile ilgili bilgilendirmelerle devam edeceğiz.

Sevgiyle, Sağlıcakla ve Takipte Kalınız.

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

VAZGEÇEBİLMEK BİR ERDEMDİR

VAZGEÇEBİLMEK BİR ERDEMDİR

Hazır Site by Uzman Tescil