Ana Sayfa Yazarlar 31.01.2022 460 Görüntüleme

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

ÇOCUKLARDA KUSMAYA DİKKAT

Mide içeriğinin zorlanarak ağızdan dışarı atılmasıdır. Bu işlem medüller kusma merkezinin kontrolü altındadır . İlk yaşta mide içeriğinin zorlanmadan dışarı atılma işlemi olan ve regurjitasyon adı verilen durumdan ayırt edilmelidir. Kusmanın nedensel değerlendirilmesinde hastanın yaşı önem kazanmaktadır. Süt çocuğunda en sık nedenler gastroenterit, gastroözofajeal reflü, fazla beslenme, anatomik tıkanıklık, sistemik enfesksiyon, sindirim kanalında yabancı cisim gibi nedenler sayılırken, daha büyük çocuklarda ishal, sistemik enfeksiyonlar ve zehirlenme gibi nedenler en başta sayılabilecek nedenlerdendir.

Tekrarlayan kusmalarla birlikte çocukta hastalık tablosu da varsa acil cerrahi müdahale gerektiren hastalıklar yanında, diabetik ketoasidoz, hepatit, pankreatit, sepsis, menenjit, piyelonefrit ve birçok ciddi hastalık gibi nedenler düşünülebilir. Tekrarlayan kusmalara büyüme geriliği eşlik ediyorsa metabolik hastalıklar, besin alerjileri gibi nedenler düşünülebilir. Bu nedenle tanıya yardımcı olmak amacı ile kusma ile birlikte çocuktaki diğer değişiklikler, kusmanın sıklığı ve zamanı aile tarafından iyi gözlemlenmelidir. Tekrarlayan kusmalar sebebi ne olursa olsun sıvı kaybına neden olduğu için derhal çocuk doktoru tarafından değerlendirilmelidir.

Örneğin 9 aylık bir bebek peş peşe 3-4 defa kusarsa yaklaşık her kusmada 1 çay bardağı kadar sıvı kaybetmiş olsa bile 3-4 defada yarım litreye yakın bir sıvı kaybı demektir. Bu da yaklaşık 9 kg olan bir bebek için yarım kilo ani sıvı kaybı demektir ve önem arz eder (90 kg olan bir erişkinin aniden 5 kg sıvı kaybetmesi gibi). Dolayısıyla ilk kusmalarda klinik olarak çocuk iyi olsa da daha sonraki kusmalar çocuğu halsiz bırakmakta ve ciddi sıvı ve enerji açığına neden olmaktadır. Vücut bu kaybı yağ yakarak ve keton denen bir madde açığa çıkarak telafi etmeye çalışır, keton denilen madde de çocuğu daha çok kusturur, bir kısırdöngü oluşmasına neden olur. Tekrarlayan kusmalarda çocuk hem sebebini ortaya çıkarılması hem de kaybedilen sıvının yerine koyulması açısından hemen doktora götürülmelidir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

UYANIŞ

UYANIŞ

Hazır Site by Uzman Tescil