Ana Sayfa Yazarlar 7.03.2022 1315 Görüntüleme

Avukat , Türk Kadınlar Birliği Derneği Kuşadası Şubesi Başkanı

YARIM HAYAT YOKTUR

İki ayağımızdan biri olmasa, iki kolumuzdan biri olmasa, iki kulağımızdan biri olmasa, iki burun deliğimizden biri olmasa, iki gözümüzden biri olmasa, … acaba nasıl yürürüz? nasıl kucaklaşırız? nasıl duyarız? nasıl koklarız? nasıl görürüz? Bu dünyada kadın ve erkek türünden biri olmasa nasıl anne veya baba oluruz? nasıl evlat sahibi oluruz? dünyaya nasıl görürüz? Kadın ve erkek arasındaki bu sınıfsal ayrım da nedir? Biz insan değil miyiz? Kadın olmasa erkek, erkek olmasa kadın ne işe yarar? Biz kadınlar da mı var bu sınıfsal bakış yoksa erkekler de mi? Hemen atlamayın hem cinslerim, bu sınıfsal ayrımlara sesiz kalan ya da doğru gören çok kadınlar gördüm.

Erkek de kadın da haklar konusunda eşit görse birbirini bunca adaletsizlik olur mu? Kadınlara yapılan fiziki, psikolojik, ekonomik, sosyolojik, vb şiddetler neden bitmez? Bunca kadına şiddetler, tecavüzler, öldürmeler neden son bulmaz? Neden mi? ; öncelikle biz kadınların hala tehlikelerin, tehditlerin farkında olmamasıyla birlikte toplumda ve yönetimde kadınları da tehdit ve tehlike gibi gören bir anlayışın da var olduğunu görmemek de mümkün değil. Kadın Platformların, Kadın Derneklerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının kadınlara yönelik çalışmalarını, taleplerini görmeyen, çözüm üretmeyen yönetimlerin ve idarelerin varlığı maalesef kadınlara ilişkin sorunları ve cinayetleri bitirememektedir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde, Sınıfsal Ayrıma Uğramış Çalışan Kadınların, ekonomik hayatta, çalışma koşullarında ve haklarının verilmesinde kadın hakları konuşulması gerekirken maalesef kadınlara özgürce verilemeyen KADINLARIN YAŞAM HAKLARINDAN konuşuyoruz. Bunun sebepleri de maalesef kadına olan bakışların, düşüncelerin daha da hep kötüye gitmesi diyebiliriz. Yakın tarih olan bugün yaşadıklarımızı buradan paylaştığımda ne demek istediğimi anlayacak ve bana hak vereceksiniz.

Bugün Aydın Valiliğince düzenlenen Kadın Sağlığı Projesi Toplantısına Türk Kadınlar Birliği Kuşadası Şubesi Başkanı olarak Valilik Sekreterliğince davet üzerine katıldım. Toplantı Aydın Ticaret Odası Toplantı Salonunda 11:00’da başladı. Toplantıda ilçe kaymakamlarımız, idari amirler, meclis üyeleri, partiler, dernekler, stk’lardan oluşan kadınlı erkekli katılımcılar vardı. İlk önce Aydın İl Sağlık Müdürü (ERKEK olarak) ve ardından Aydın Valimiz (ERKEK) kadın sağlığı ve önemi konusunda konuşma yaptı. Hatta kaymakamlıklara her okullarda öğrenci velilerine ulaşılarak bu projenin gerçekleştirilmesi hususunda da talimatlarda bulundu.

8 Mart’a özel kadınlarımıza sunulmuş bir jestti sanırım bu toplantı, bu proje (!). Vali beyin eşinin başkanlığında bir organizasyon olduğunu öğrendik ama konuşanların ikisi de erkekti. Vali bey konuşmasının sonunda “biz erkekler olarak çıkalım, eğitimi kadınlara bırakalım” diyerek, Vali bey başta olmak üzere tüm ERKEKLER topluca salonu terk etti, ÇÜNKÜ KADINLAR FARKLI BİR CİNSİYETTİ, ONLARIN SORUNLARI SADECE ONLARI İLGİLENDİRİYORDU, ERKEKLERİ İLGİLENDİRMİYORDU. ÇÜNKÜ KADINLARIN SORUNLARINDAN ERKEKLER NİYE İLGİLENDİRSİN Kİ. Öyle üzüldüm ki, ben de o toplantıdan ayrılırken, görevli kadınların bana kadınlar çıkmayacak sözü üzerine niçin hep birlikte değil de kadınlar eğitim alacak erkekler çıkacak dediğimde ise kadınların meme ve rahim kanseri ile ilgili olması nedeniyle görüntüleri erkeklerin görmemesi için olduğunu söylediler.

İnanın çok daha üzüldüm. Bu ne demek ? Kadınların sağlık sorunları ile görüntüler, bir cinsel obje mi ki? erkeklerin görmesinde bir sakınca mı var?. Erkeklerin eşleri, anneleri, kızları, kız kardeşleri, kadın arkadaşları yok mu? Bunu insani olarak görmek bu kadar zor mu? Niye öteki dünyalar yaratılıyor? Bu ayrışımı yapan bir ilin tüm idare personelleri ise kadınların sorunlarını kimler çözecek o zaman? Ben mi yanlış anlıyorum, projeksiyondan bir meme kanseri ve rahim kanseri ile ilgili bir görüntü görülse hemen cinsellik mi çağrıştırıyor erkekler için? Kadınları sadece cinsel obje olarak mı görüyorlar sadece? Kadınların sorunlarını sadece kadın doktorlar mı çözecek? Sınıfsal ayrımcılık dediğimiz cinsel ayrımcılık olduğu müddetçe kadınların sorunlarını nasıl çözeceğiz?

Buradan ilgililere soruyorum. Dilerim bu yazım, kurumlar tarafından dikkat çeker ve kadına bakışların değişmesi hususunda kalıcı ve bilinçli adımlar ile bu tutumlarını değiştirirler. Biz kadınlar, sadece 8 Mart Kadınlar gününde yapılan etkinlikler ile hatırlanmak , bir karanfil, ya da bir tatlı söz ile avutulmak istemiyoruz. Kadın erkek ayrımı olmadan, her zaman her ortamda ve her ilişkilerde eşitlik sağlandığı zaman hem ülkemiz gelişecek hem de bu cinsiyete dair cinayetler son bulacaktır. Kadının değerinin bilindiği, saygı görüldüğü, haklarının sağlandığı, bayramımız olmasını arzu ettiğimiz 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutlarım.

07/03/2022 Av. Nebahat OSKAY ÜRÜN TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ KUŞADASI ŞUBESİ BAŞKANI

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

MÜCADELE

MÜCADELE

Hazır Site by Uzman Tescil