FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Yazarlar 8.03.2022 1300 Görüntüleme

Şair , Yazar , YEŞİM'İN ADASI

KELEBEK ve GELİNCİK

Kelebeklerin bile kadınlardan, çocuklardan, hayvanlardan, ağaçlardan daha uzun yaşadığı ülkemde size hangi şiiri, hangi yazıyı yazsam.. Hangi birini anlatsam..

Dünyada insan sayısı kadar dünya var aslında. Ve kimse kimsenin dünyasında yaşamıyor. Coğrafya bu yüzden kaderdir belki. Kadınlar günü! imiş bugün.Bir çok etkinlik yapılacak, yazılar okunacak..ve biz sadece seyredicez yine. Kadınla ilgili yasaları erkeklerin koyup belirlediği bir demokrasi anlayışı var ülkemde. Oysa; Bizim topraklarımızda Önce kadınlar uyanır Sonra güneş doğar, Güneşi kadınlar doğurur. Toprak, doğa gibidir benim ülkemin kadınları. Üretken, bereketli, kiraz çiçekleri gibi baharı müjdeleyen.

Japonlar, GELİNCİK çiçeğiyle ilgili şöyle der;

Gelincik insan ömrü gibidir,

Dünü vardır.

Yaşamıştır.

Bugünü vardır.

Yaşıyordur.

Ama

Yarını belli değildir.

Benim ülkemin kadınlarının dünü yok.. bugünü yok.. Yarını yok.. Sadece güçlü olması istenmiştir ondan. Güçlü kadın hikâyesi hep yalandı aslında. Hiç bir kız çocuğu güçlü kadın olmak için doğmaz. Hepsi masum hayaller kuran prenseslere benzer. Kaderdir onları güçlü yapan. Tutulmamış sözler, yarım bırakılmış hayaller, yaşanmamış hayatlar. Dağılmış ailelerin güçlü olma telaşına terkedilmiş çocuklarını da unutmamak gerekir. Çocuk gelin olan çocuklarımızı da…ayakları kesilen, tecavüz edilen can dostlarımızı da… yaşamamızı sağlayan.. nefesimiz olan hoyratça sökülen çiçekleri, yakılan ormanları, kesilen ağaçları.. kesilen dedim de günlerdir bas bas bağırdığımız yok etmeyin diye çığlıklar attığımız Zeytin ağacı geldi aklıma. .Kadına benzetirdim ben hep zeytin ağacını.Babaannem “Güzel kızım” diye severdi zeytin ağacını. Kadını kesen, doğrayan ,yok eden bir zihniyet zeytin ağacınını kesmez mi hiç! Dedim ya kelebekler bile daha uzun yaşıyor.

Bazı kadınların hikayesi yorgundur

benim topraklarımda

Saçları hüzün kokar

Gözleri vefa

Yılları cefa..

Sessizce yaşayan kadınlar var. Kendinden başka kimseye zararı olmayan, hüzünlerini gülümsemelerinin arkasına saklayan ve artık masallara inanmayan kadınlar. Yorgunluklarını gözlerinde taşıyan, konuşmaktan bıkmış, içine kapanmış, hayatı tecrübeleri ile sorgulayan, susan ve anlaşılmayan kadınlar. Gündüzleri nafakası için çabalayan, geceleri yalnızlığına sarılan her şeye rağmen gene inatla ayakta kalan ve sevdikleri için yaşayan kadınlar. Saçınızdaki her beyaz, ışığınız; akıttığınız her gözyaşı ahınız ve doğruluktan ayrılmayan kalbiniz de Bizi diğerlerinden ayıran en büyük farkımız olsun.

Hangi yaşta olduğumu soruyorlar bazen, ben bile soruyorum kendime zaman zaman ,bir gün bakıyorum anne olduğum yaştayım, bir gün bakıyorum annemle aynı yaştayım, bir gün bakıyorum evlendiğim yaştayım, bir gün bakıyorum daha 18 ‘ ime yeni basmışım. Uzun lafın kısası ben her gün olmam gereken yaştayım.. erkeklerin benden istediği rollerde ve zamanda. Oysa; Güneşi doğuran kadınlar var hayatımda…Günesin üstlerine doğduğu kadınlar var bu dünyada. Kadınlar yapayalnız, tek başlarına yaşamaya çalışıyor dün olduğu gibi, bugün olduğu gibi, yarında olacağı gibi… Hayatla yalnız savaşan bir kadına, Rūtbe verilseydi eğer, Gökyüzündeki tüm yıldızlar yeter miydi Omzunu doldurmaya….

Bırakın kadınları, çocukları, hayvanları, ağaçları. Güçlü olmasın kadınlar, mutlu olsun. Mutlu uyusunlar, masallar dinleyerek uyusun çocuklar, keyifle dolaşsın sessiz dostlar, salım salım salınsın gökyüzüne ağaçlar. Kelebekten bile daha narin kadınlarımız, çocuklarımız….bırakın yaşasınlar. Kardelenler sarsın topraklarımızı.

Adına şiirler yazılmamış, eksik, yarım, yamalı bırakılmış, mutlu uyumayan, kesip doğradığınız kadınlara bir bakın orda hayati göreceksiniz. Hani der ya Cemal Süreya;

Sen susma kadın;

Sen susma..

Biliyorum ki sen susarsan gitmiş olursun…

Sen susma.

Susturmayın bizleri…susturmalarına izin vermeyin.. Susmayın

GELİNCİK gibi güzel,

KELEBEK gibi narin.

Yaşayıp gidelim işte bu dünyada..

KADIN HEP VAROLACAK ADIN.

Sevgiyle

8 mart 2022/yeşim/ada

yesimakinci_68@hotmail.com

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil