Ana Sayfa Yazarlar 24.03.2022 709 Görüntüleme

Profesyonel Turist Rehberi Yaşam Koçu ve Araştırmacı

SEVGİNİN IŞIĞIYLA AYDINLANSIN DÜNYAMIZ

Genel anlamda iyimser bir insan olduğumu söyleyebilirim ama itiraf etmeliyim ki ülkemizin ve dünyamızın içinden geçtiği bu sancılı süreç kadın erkek, genç yaşlı, çoluk çocuk demeden hepinizi ne kadar zorluyorsa, beni de aynı ölçüde zorluyor. Yaşanılan ekonomik, sosyolojik, psikolojik sorunların üzerimizde oluşturduğu yoğun baskı ve bunların bugünden yarına düzelemeyeceği gerçeğini görmek hepimiz için oldukça yıpratıcı. Tabii ki bu belirsizlik içerisinde insanın umudunu, inancını, cesaretini koruyabilmesi de pek kolay olmuyor. Öte yandan dünyanın bizim anlamlandıramayacağımız kadar büyük bir değişim dönüşüm sürecinde olması ve bizlerin de bundan bu derece etkileniyor olduğumuz gerçeğiyle yüzleşmek, zor da olsa gerekli.

Tam da bu duygu ve düşüncelerin karmaşasında ümidimi kaybediyorken Mahatma Gandhi’nin şu sözleri geldi aklıma birden;

“Umutsuzluğa kapıldığımda, tarihi düşünürüm. Gerçeğin ve sevginin daima galip geldiğini hatırlarım. Her zaman zalimler ve caniler olmuştur; bir süre için yenilmez görünebilirler. Ama sonunda hep yenilirler. Her zaman bunu düşün, her zaman.”

Bu sözün rehberliğinde tarihin tekrar eden belli temel dinamikleri olduğunu ve bunların kuşaktan kuşağa aktarılarak insanlığa ışık tutan dersler verdiğini fark ediyorum.

Mahatma Gandhi’nin yaşamını incelemiş ve karşılaştığı zorluklar karşısındaki olağanüstü cesareti, azmi ve kararlılığına hayranlık duyan biri olarak böyle bir kahraman umutsuzluğa kapıldığında ne yapar sorusunun cevabını kendi sözlerinden almak yüreğimi aydınlattı birden.

Kahramanlar da umutsuzluğa kapılabilir demek ki ama onlar bu duyguyla da başa çıkmanın bir yolunu buluyorlar belli ki. Onları kahraman yapan da sorunlar karşısında sergiledikleri bu duruş olsa gerek.

Sanırım çoğumuz bu aralar çaresizlik, ümitsizlik, korku, kaygı, öfke gibi insanı içten içe çok zorlayan pek çok duyguyla karşı karşıyayız. Ve insan olarak sistemimiz bu ağır duyguları taşımakta güçlük çekiyor olabilir. Bu çok insanca bence ve bununla başa çıkmak için aşırı yemek yemek v.b. bağımlılıklarda artış görünebilir, bu da çok doğal. Siz de benzer durumlarla karşı karşıyaysanız kendinize karşı anlayışlı olmanızı öneririm. Bu süreci nasıl sağlıklı yönetebileceğimize dair belki başka bir gün konuşuruz.

Dünyada olup bitenleri değiştirmek gücümüzü çok aşıyor biliyorum ama kendi dünyalarımızda gerçeğin ve sevginin gücünü yanımızdan ayırmadan bu günleri de atlatabileceğimize dair inancımızı koruyabiliriz sanırım. İnanç dediysem “olumlu düşünelim olumlu olsun” inancı değil, ihtiyacımız olan gerçeklikten kopmayan aklı başında inanç.

Hem iç dünyalarımızı, hem de dış dünyamızı sevginin gücüyle hep birlikte aydınlatacağız. Kolay olmasa da içimizdeki kahramanların sevgisine, inancına ve cesaretine güveniyorum ben.

Bugünlük bu kadar, bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle,

Sevgiler…

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

SOMUT BELGE SÖZ SAVUNMANIN

SOMUT BELGE SÖZ SAVUNMANIN

Hazır Site by Uzman Tescil