Ana Sayfa Yazarlar 5.04.2022 769 Görüntüleme

Şair , Yazar , YEŞİM'İN ADASI

BİR AVUÇ MAZİ… KUŞADASI MÜBADELE ANI VE KAHVE EVİ.

Tarihte ilk zorunlu göçü içeren, Lozan’da imzalanan bu sözleşmeyle 2 milyona yakın insan yurtlarından koparılarak yeni yerleşim bölgelerinde yaşamaya mecbur edildi.Tarihimizdeki bu kitlesel ve zorunlu göçe MÜBADELE,bu insanlara da MÜBADİL deniyor.

Ben de bu göçü yaşayan mübadil bir ailenin torunuyum, tıpkı KUSADASI’ndaki hemen hemen tüm halkın Mübadil torunları gibi.Kuşadasi’nın yerli halkına bakarsak neredeyse tümü mübadildir.

Evlerini,yurtlarını anılarını hatta beşikteki çocukları bile bırakmak zorunda kalarak vatanlarından koparılmış kalpleri hep öte yakada kalmış o güzel insanlar geldiklerinde çok çalışıp üreterek bir çok iş kolunda öncü olmuşlardır.Mesela,dedem Kuşadası’ndaki ilk banka olan Ziraat Bankasında çalışmıştır. Eski türkçe bildiği icin.Banka müdürü ve sadece dedem varmış.

 

Onlar bir avuç toprağı mendillerine koyup göğüslerinde taşıyarak geldiklerinde asla unutmayacak oldukları topraklarına olan bağlılıklarını da beraber getirmişlerdir.

Sevgili Ahmet Altunsoy önderliğinde ailemin büyükleri ve birçok mübadil çocukları,torunları büyük bir özveriyle bir dernek kurup bu tarihi olayı yaşayanların eşya, belge ve tarihini anlattıkları bir güzel anı ve kahve evi kurdular.Gelecek kuşaklara,ilçeyi ziyarete gelen turistlerin bir kahve içip soluklanabileceği ve bu molada tarihimizden bizlere emanet kalan eşyaları görmek,anlamak…ve aslında tarihe dokunmakla gururlandıkları bir anı ve kahve evi.

Mübadele evi,Kuakmer,Seyakmer,Çalıkuşu evi gibi tarihi,kültürü yaşatan bu evlerin aynı sokakta olması orayı bir kültür sanat sokağına çevirmiştir aynı zamanda.Bu evlerin, turizmin yalnız barlarda müziklerin çalındığı,iki şezlong bir şemsiye kiralamak olmadığını kültürümüze,tarihimize sahip çıkmak olduğunu görmek açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum..

Mübadele anı kahve evini size anlatmak istiyorum. Mubadele evimizi gezemeyenler sanırım o güzel evimizi görmek, bir kahvemizi içmek için orada olmak isteyeceklerdir. Pazar günleri hariç her gün açık ve güler yüzleriyle misafirlerini,sizleri bekleyen Bir Avuç Mazi insanı var.

Bir Avuç Mazi insanı diyorum ben Mübadil Evimizdeki dostlarıma.Çok değerli insanlar hepsi. Profösörler,sanatçılar,öğretmenler,avukatlar,bir çok insanın dediği gibi önemli insanlar.Ama Mübadele Evi’nde kimse sıfatından dolayı önemli değil.Herkes çok değerli,,tıpkı anıları,paylaştıkları eşyalar gibi değerli.

Mekanlar değişir, insanların eşyalar kadar ömrü olmaz, Mübadele evinde de 100,150yıllık eşyalar var,sahipleri çoktan bu dünyadan göçüp gitmiş.Fakat değişmeyen tek şey var, İnsana verilen değer ki bunu ancak önemli değil ama değerli olan insanlar başarır.

Mübadele anı ve kahve evine gittiğinizde önemli insanlar göremeyeceksiniz,size kahve yapan bir profesör,evi gezdiren bir avukat, lavaboları temizleyen bir doktor,bahçeyi süpüren bir yazar..onların kim olduklarını bilemeyeceksiniz. Amaaa çok değerli insanlar görüp,tüm insanlara,doğaya,hayvanlara,eşyalara,anılara..hayata değer veren insanlar bulacaksınız.

Birazcık huzur,birazcık mutluluk,belki bir anıyı hatırlayıp gözünüzden bir damla mutluluk gözyaşı dökmek istemez misiniz?Mübadele evi size çok şey fısıldayacak, eşyalar sizle konuşacak bir fincan kahve eşliğinde.

Hadi vakit kaybetmeyi..Kuşadası Mübadele Anı ve kahve evi sizi bekliyor.

Cumartesi giderseniz kaşığınızıda yanınıza götürün.Mübadil Mutfağı sunumuna denk geleceğiniz için kahve öncesi leziz mübadil yemeklerinden tatma imkanınızı kaçırmanızı istemem.

Kahvenizi içerken mübadil korosunun çalışmasına denk gelirseniz,üstüne de bir Selanik türküsü iyi gider.

Asker ettiler beni, kıdemli çavuş Gurbet çöllerinde oldum bir baykuş Anadan, babadan, yardan bir haber yokmuş Uçun kuşlar uçun İzmir’e doğru

Güverteye çıktım, uzandım yattım Komutan gelince selama kalktım Anayı, babayı, yarı sılaya attım Uçun kuşlar uçun İzmir’e doğru

Evimizin önü duttur geçilmez Bağımızda gazel sıktır seçilmez Bir ben ölmeyinen ordu bozulmaz Uçun kuşlar uçun İzmir’e doğru

Bir ben ölmeyinen ordu bozulmaz Uçun kuşlar uçun İzmir’e doğru.

 

Giderseniz benim de selamımı söyleyiverin gari.

 

Sevgiyle.

 

4 nisan 2022 Yeşim/ada

Yesimakinci_68@hotmail.com

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

MİLLİ PARK VE ANILARIMIZ

MİLLİ PARK VE ANILARIMIZ

Hazır Site by Uzman Tescil