Ana Sayfa Gündem, Yaşam 11 Nisan 2022 908 Görüntüleme

Milli Park Müdürü Koray Aşık’tan önemli açıklama

Milli Park Müdürlüğü’nden son günlerdeki haberlere yönelik açıklama şöyle:
Milli Parkımız ülkemizin ve dünyanın gözbebeği .Yaban Hayatının Son Sığınağı. Milli Parkımıza her yıl yaklaşık 1,5 milyon yerli ve yabancı ziyaretçi ziyaret etmektedir.Milli Park idaresi olarak bizim görevimiz Milli Parkımızı Koruma Kullanma dengesi içinde ,ziyaretçi yönetim uygulamaları ile insanlığın kullanımına uygun ortamlar oluşturmaktır.
Milli Parkımızın 1966 yılından günümüze kadar bu denli insan kullanımına maruz kalmasına rağmen ,doğasını ,kaynak değerlerini geliştirerek koruması alanda hizmet veren Milli Park İdaresi ve diğer kurumların eşgüdüm içinde görevlerini yerine getirmesi sonucu ortaya çıkmıştır.
Milli Park üzerinde risk oluşturabilecek tüm risk faktörleri belirlenmiş,bu risk faktörlerine karşı gözle görünen ve görünmeyende bir çok önlem Milli Parkta görev yapan kurumlar tarafından alınmış ve geliştirilerekte bu uygulamalar devam etmektedir.
Bununla birlikte Milli Parkımızı ziyaret eden vatandaşlarımızın Milli Parkımıza girişlerinden,alan kullanımlarından,sosyal aktivitelerinden,yemelerinden içmelerine kadar her şeyi planlayarak ,toplumun her kesimine hitap edecek ortamlar oluşturmakta bizim görevimiz.Bu kapsamda 2022 yılından itibaren ,mevcut tesisler yasal mevzuatlar çerçevesinde belirlenen standartlarda yeniden düzenlenmiş,bakım ve onarım programı ile hedef standartlara ulaşılması planlanmıştır.Bu kapsamda yeni bir tesis yapılmadan ,mevcut tesislerin bakım onarım ile iyileştirilmesi dahil Yatırımlı İşletmeciliğe konu edilmiş ve yıllık 4Milyon 6 bin tl yıllık kira bedeli ile kiralanmıştır.
İmzalanan sözleşme kapsamında her aşaması idare denetiminde olan yenileme çalışmalarına başlanılmış,1 Mayıs itibari ile mevcut tüm tesisler vatandaşlarımızın hizmetine açılacaktır.
Yukarıda da değindiğim gibi ,ziyaretçilerimizin girişinden ayrılmalarına kadar onları mutsuz edecek,huzursuz edecek hiç bir ortamın oluşmasına müsade etmiyeceğiz.
Bu kapsamda Mayıs ayında hizmete girmesini planladığımız Bariyersiz HGS geçiş uygulaması ile ,vatandaşlarımızın yazın o sıcağında kuyrukta beklemeden direk geçişlerine imkan sağlıyacağız.İçere beklemeden,sıkılmadan giren ziyaretçilerimiz her koyda yenilenmiş,her kesime hitap eden Restoran ve Büfeleri ihtiyaçları için kullanabilecekler.Bu tesislerde uygulanacak fiyat politikası içinde şunun garantisini verebilirim.Asla Kuşadası İlçesinde uygulanan ortalama fiyatların üzerinde bir fiyat talep edilemiyecektir.Bu durumda idare denetimindedir.
Bu hizmetlerin yanında vatandaşlarımıza ücretsiz olarak sunduğumuz şejlonglar,şemsiyeler, gölgelikli ve normal masalar,otoparklar,duşlar, soyunma kabinleri,Ahşap Pergoleler ziyaretçilerimizin hizmetine sunulacaktır.
Yine bu yıl yeni bir uygulama olan ve İşletmeci tarafından yaptırılacak olan her tesis etrafında yangın söndürme ve önleme amaçlı su depoları ve Hidrant Hatları tesis edilecek.Yine yeni hizmete girecek olan bir adet 24 saat görev yapacak Yangın Söndürme Arazözü,1 Adet Söndürme tertibatlı su tankeri Milli Park Müdürlüğümüz bünyesinde hizmet verecek.
Tüm bu hizmetlerimiz yanında bir adet gündüz bir adet gece görev yapan koruma ekiplerimiz alanda koruma ve devriye faaliyetlerini 12 ay boyunca yürütmektedir.Bizim dışımızda 3 adet jandarma karakolu,yazın bizlere destek olan ek güvenlik ekipleride Milli Parkımızda görev yapmaktadır.
Bu görevlerimizin yanında 4 mevsim flora ve fauna yaban hayatımız takip ediliyor,koruma ve geliştirme görevlerimizide aksatmadan yürütüyoruz.
Yürütülen tüm bu çalışmalar ile ülkemiz için çok büyük önem taşıyan Turizm sektörünede Milli Park özelinde ciddi katkılar sunmuş olacağız.2023 vizyonu kapsamında Milli Parkımızın Kaynak Değerlerini koruyarak,geliştirerek Koruma Kullanma dengesi içinde turizm sektörü içinede entegre etmiş olacağız.
Bu kapsamda kısa bir bilgide vermek isterim,Milli Parkımızın Güzelçamlı,Kuşadası ve Aydın İli özelinde ülke ekonomisine doğrudan ve dolaylı oluşturduğu katma değer miktarı 2020 yılı itibari ile 1,9 Milyar TL olarak belirlenmiştir.Milli Parkımız sadece kendi sınırlarına değil Aydın İlinde faaliyet gösteren tüm esnaf ve ticari işletmelere katkı sağlamaktadır.
Sonuç olarak Milli Parkımızda Devletimizin tüm birimleri ile eşgüdüm içinde Koruma ve Kullanma faaliyetlerini başarıyla yürütüyoruz.
Bu çalışmalar sonucu hem turizm sektörüne,hem yöre halkına etki ederek ürettiği hizmetten,oluşturduğu istihdamdan,etki ettiği sosyal ve ekonomik çevrelerden,doğasının korunması ve geliştirilmesi faaliyetlerine kadar çok geniş etki alanı oluşturmuş olmaktadır.
İçinde insanı olmayan tabiatın hiçbir anlamı yoktur.Var olan herşey insan varlığı ile anlam kazanır.
Teşekkür Ederim.
Koray AŞIK
Milli Park Müdürü
Tabiat ve İnsan Aşığı…

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil