Ana Sayfa Yazarlar 23.04.2022 728 Görüntüleme

Avukat , Türk Kadınlar Birliği Derneği Kuşadası Şubesi Başkanı

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Çocukça yaşamayı çok severim. En çok da çocuklar gibi eğlenmeyi ve gülmeyi. Çocuk masumiyeti ararım herkeste (ben de olan). Çocuk oyunlarında ararım hayatın gerçekliğini, sıkıcılığını, … bu nedenle de huysuzlanırım, doğruları ararım, sorular sorarım. Cevaplarını bulamadığım sorularda yalnız kalırım. Çok sorularım ve doğruyu arayışlarım olursa doğrular yerine yargılandığımı görürüm. Çocuk masumiyeti ile çocuk merakım hep kardeştir. Bu nedenle saf da görürler beni. İçimde hinlik, kurnazlık, içten pazarlık bulamazlar. Bu nedenle karışık, çetrefilli işler, düşünceler ve duygular içinde olmaktansa hep çocuk kalmayı yeğlerim.

Bugünün küçüğü yarının büyüğü çocuklar, hep çocuk masumiyeti ile büyüseler keşke. İçinde savaş olmayan, kavga olmayan bir dünyada kandırmayan kandırılmayan insanlar olarak yaşasak hep kardeşçesine. Hep çocuk masumluğu ile sevsek birbirimizi, hep çocuk dürüstlüğüyle baksak dünyaya, … yani hep çocuk ruhlu kalabilsek keşke.

Ah keşke …

Hayat mı acımasız insanlar mı? Acımasız hayat derken insanların yaşadığımız hayata çektirdikleridir kastedilen.

Çocukluğumuz bitince çocukluğumuzda yaşadığımız hangi uhdemizi gerçekleştirmek için yaşıyoruz acaba? Hangimiz sevgiden mahrum büyüyen bir çocuksak, çocuklara sevgi vermek için ömrümüzü adıyoruz? Hangimiz oyuncaksız büyüyen çocuksak, tüm çocuklara oyuncak vermek için uğraşıyoruz? Hangimiz çocuk yaşta çalıştırılmışsak, çocuk yaşta çalıştırılmaya karşı mücadele veriyoruz? Hangimiz çocukluğumuzda şiddet görmüş veya cinsel saldırıya uğramışsak, çocukların vücut dokunulmazlığı için uğraşıyoruz? Ayrıca illa ki çocukken olumsuz çocukluk yaşamak mı lazım? Çocukken sevgi ile büyüyen, oyuncakları olan, çalıştırılmayan, vücuduna ve ruhuna zarar görmeyen çocuklar da büyüdüğünde yaşadığı çocukluk gibi çocukların da çocukluk yaşamasını istemez mi hiç?

Çocuklar kutsalımızdır oysa. Korunmalı, mutlu olmalı, hayalleri ve merakları olmalı çocukların. Çocuklar, saflıkları masumiyetleri ile birer melektirler. Bol bol konuşmalıyız çocuklarla, … çocukların bol bol oyunlar oynamalarına fırsatlar vermeliyiz, özgürce koşup oynayabilecekleri alanlar bırakmalıyız.

Aileler, okullar, yerel yönetimler, işletmeler, idareler, … birçok kurum ve kuruluş çocuklar için seferber olmalı. Çocukların, çocuk yaşta çalıştırılmadığı, yaşama, vücut dokunulmazlığı, sağlıklı çevrede yaşama koşulları, sağlıklı beslenme, barınma, ücretsiz sağlık ve ücretsiz eğitim vs tüm haklarının olduğu Çocuk Hakları tam anlamıyla uygulanmalı.

Ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için en büyük yatırım Çocuklara yapılan yatırımdır. Eğitimden Sanata Spora Bilime Beceriye Başarıya giden yol hepsi çocuklarla olacaktır. Şehirler kurulurken önce çocuklar düşünülerek kurulmalı, onların özgürlük alanları öncelik olmalı, Yasalar yapılırken önce çocuklar ve onların hakları düşünülmeli, Eğitim Öğretim verilirken çocuklara çocukça eğlencelerinden oyunlarından mahrum edilmemeli, Ailelerinin sorumlulukları her zaman devlet denetiminde olmalı, Sağlıklı çocuklar sağlıklı geleceklerimiz olması nedeniyle çocukların sağlıkla ilgili tüm sorunlarını ve giderlerini görev verdiğimiz devlet karşılamalı, giyiminden barınmasına yemeğine en iyileri layık görülmeli çocuklarımıza.

Çocuklar, hangi anne baba dünyaya getirmiş olursa olsun ülkemizin çocuklarıdır onlar. Çocuklarımızın en büyük ihtiyacı olan SEVGİMİZİ, DAİMA VERMELİYİZ, ONLARA GÖSTERMELİYİZ. Yatağa aç ve gözü yaşlı giren bir çocuk olmamalı, üşüyen, korkan, hayalleri olmayan, oyun oynayamayan çocuklar olmamalı, ….Ülkece sahip çıkmalıyız tüm çocuklarımızı.

Ülke olarak Çocuklarımıza olan görevlerimizi yapabilmişsek 20 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı gururla göğsümüzü gere gere kutlayabiliriz ancak.

Ülkemizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.” “Her çocuğun doyasıya yaşaması gereken 23 Nisan günü Türkiye’nin tek ulusal çocuk bayramıdır.”

Çocuklarımıza en iyi şekilde var etme, yaşatma görevini bilen, ulusunu seven tüm yurttaşlarımızın ve çocuklarımızın 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMINI KUTLARIM.

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ KUŞADASI ŞUBESİ BAŞKANI

AV. NEBAHAT OSKAY ÜRÜN

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

ÖYLESİNE

ÖYLESİNE

Hazır Site by Uzman Tescil