Ana Sayfa Yazarlar 13.05.2022 516 Görüntüleme

Şair , Yazar , YEŞİM'İN ADASI

SPOR

Hayatımızın her anında bu kelimeyi çok kullanırız.Spor ayakkabı,spor elbise,spor tarz vs..Benim için bir yaşam doktrini aslında.Yaşamımı SPOR üzerine kurdum diyebilirim.Okul hayatım ve çocuklarımı bile buna göre yetiştirdim.Şaşırdınız değil mi? Ne alaka şimdi SPOR!

Yıllar önce spor akademisi sınavlarında tanıdığım ,İzmir Atatürk Lisesi kurucularından,Spor hekimliği profösörü Prf.Dr.NECATİ AKGÜN’den duymuştum ilk SPOR un ne olduğunu. Sevgili hocamı rahmet ve saygıyla anıyorum bu vesileyle.

SPOR nedir? diye sormuştu ve benim duraksadığımı görünce kağıda kocaman SPOR yazdı ve açıkladı.

S=Sistem

P=Program

O=Organizasyon

R=Rekor

 

SİSTEM’in varsa,PROGRAM’ını yaptıysan,ORGANİZASYON hazırsa,REKOR gelir.

Hayatımızın her alanında,günlük ve iş yaşamımızda,okul hayatımızda aslında böyle değil midir?Düşünün bir, okul dönemlerinizi,öğretmenlerimiz hep sistemli çalışın,program yapın derlerdi. Bunu yapabilenler sınıfını geçer, sınavlarında başarılı olurdu. Ne kadar doğru. Aslında farketmeden hayatımızın her alanında sporla iç içeymişiz de haberimiz yokmuş.

Ve spor yani bildiğimiz anlamıyla beden eğitiminde bizlere yaptırılan, müsabakalar, olimpiyatlar..

Sporcuların, takımların savaşları. Kazanılan madalyalar, ödüller. Aslında insanoğlunun kendisi ve diğer insanlarla olan barışı.

Spor savaş değil, Barıştır.

Uluslararası spor karşılaşmalarının bir savaş değil tersine bir barış unsuru olduğu herkesçe bilinmektedir. Nasıl ki bir devletler hukuku varsa bir de uluslararası spor hukuku vardır.

 

Dolayısı ile sporda kuvvetli olan kazanır, zor kullanan kaybeder. Bireysel anlamda spor, kişinin egemenlik ve imkanlarını değerlendirme duygularını geliştirir. Dolayısı ile kişi ve ulusların eğitimini olumlu yönde tamamlar.Ortak eğitim esasına dayanır ve spor ulusların akıl ve eğitim düzeyinin aynasıdır.

Spor uluslararası platformada savaşların en asilidir. Çünkü o barışın savaşıdır. Uluslararası spor savaşları politik savaşlara benzemez, hizipler, gruplar oluşmaz. Sportif karşılaşmalar mertçe, hilesiz, dostça ve kısacası sportmencedir. Böyle bir sportmenlik için insan doğuştan sporcu olamaz, o unvanı hak etmesi, kazanması lazımdır.

Uluslararası yarışmalarda sporcuların hepsinde aynı duygu vardır. İç dünyalarını aynı heyecan ve düşünce kaplar. Bu öyle bir dünya savaşıdır ki, hiç bir ulusa yönelmiş değildir. Taraflar karşı karşıya gelmekle birlikte ideal tektir. Dünya gençliği bu muhteşem kalabalık içinde her renk saça, her cins tene ve dünyada mevcut bütün ırklara rastlamak mümkündür. Zaten

Olimpiyat Oyunlarının birbirine geçen beş halkası, beş kıtanın birbiri ile kenetlenmesini ifade etmiyor mu? Bu topluluk gençlerin bir dava uğrunda birleştiği muhteşem bir tablodur. Bir dünya barışı tablosu…

Sporun anayasası sağlığa, birlik ve beraberliğe, kardeşliğe, arkadaşlığa ve dostluğa dayanan bir insan topluluğu ekolüdür.

‘Ben sporcunun zeki,çevik ve ahlaklısını severim’ ve ‘Yurtta Barış,Dünyada Barış’ diyen Atatürk’ümüzün bir cümlede özetlediği SPOR gibi.

Dünyada ve ülkemizde spor karşılaşması denince akla ilk futbol gelir.Yaklaşık 4 milyar insan tarafından sevilen bir spor karşılaşmasıdır

Futbol bana göre çok iyi bir takım oyunudur.Dünyada takım oyunlarında en fazla kişi ile 11+11=22 kişi oynanan bir takım oyunudur.11kişinin uyum içerisinde 90dak oynaması kolay değil.Belkide futbolun bu kadar sevilmesini sebeplerinden biriside bu sahadaki 22 kişinin uyumudur.Sistemini kuran,programını yapıp,organizasyonu hazır olan bir takım kazanır.

Tabi ki…çalışan,ter döken,emek veren ve en önemlisi kendine inanan biri ve bir takım için bunların sonucunda zafer gelir.

Spor,,hayatın her aşamasında vardır.Bunu başarabilenler HAYATLARININ KENDİ REKORLARINA sahip olurlar.

Bana diyorlar hep çocukların çok başarılı, her seyi yapıyorsun, Yeşim’in Adası’na yazıyorsun ,resim,şiirle uğraşıyorsun. Nasıl yetişiyorsun her birine. Ben hayatımı HEP SPOR ÜZERİNE KURDUM Kİ.

Söylemeden geçemiyeceğim fanatik derecesinde BJK taraftarıyım.Yakın dönemde Kuşadası BJK derneğinde de görev aldım. Neden mi? BJK.

İşte bu Atatürk’ün ‘Ben sporcunun,zeki,çevik,ahlaklısını severim’ ve BJK efsane başkanımız Süleyman Seba’nın;

Beşiktaş,şampiyon olsun,maç kazansın,kupa kaldırsın diye tutulmaz.Beşiktaşlılık bir değerler manzumesidir.Dürüstlüktür.Ahlaklı olmaktır.İyi insan olmaktır.’

Sözlerinde anlam kazanıyor.

Bu sene TRABZONSPOR şampiyon oldu.SPOR’un her kelimesini hayata geçirdiler.Sistemleri vardı,Programları hazırdı,Organizasyonda hazırdı ve

Başarı geldi.BJK bir sporsever olarak Trabzonspor’u tebrik ediyorum.

Bir 6 mayıs gecesi kahverengi darağaçlarından güllere dönüşen 3 fidan DENİZ,YUSUF,HÜSEYİN’inide Can Baba’nın o en güzel spor dizeleriyle saygıyla anıyorum.

MORE NOSTRUM

En uzun koşuysa elbet Türkiye’de de devrim

O, onun en güzel yüz metresini koştu.

En sekmez lüverin namlusundan fırtlayarak..

En hızlısıydı hepimizin,

En önce göğüsledi ipi…

Ama aşk olsun sana çocuk,AŞK olsun!

 

HAYATINIZIN EN GÜZEL YÜZ METRELERİNİ KOŞMANIZ DİLEĞİMLE.

 

Sevgiyle.

13 mayıs 2022-Yeşim/ada

yesimakinci_68@hotmail.com

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

BİR PAZAR SABAHI KAHVALTISI.

BİR PAZAR SABAHI KAHVALTISI.

Hazır Site by Uzman Tescil