Ana Sayfa Yazarlar 5.07.2022 339 Görüntüleme

Şair , Yazar , YEŞİM'İN ADASI

FATMA ÖĞRETMEN

Ben bir öğretmenim okulların birinde .

Diye başlar ya hani bir şiir.

 

İşte o okul..o öğretmeni ben yaşadim.Hayatıma,hayatlarımıza öyle bir dokundu ki..size o Fatma öğretmeni anlatmak benim için bir görev oldu.Okuduktan sonra sizler bir ÖGRETMEN tanıyacak ve beni ve çocuklarımı kıskanacaksınız eminim.

 

Hep söylediģim bir söz var.Büyük İskender söylemiş.

“Hayatta bir insanın 2 büyük şansı vardır.

İyi bir aile

İyi öğretmenler.

 

Ne mutlu bana bu 2 büyük şansa sahip oldum..Sevgili öğretmenlerimle hala aynı saygı ve sevgi içerisinde iletişimim devam ediyor.Artık bizimle olmayan öğretmenlerimi de özlemle anıyorum.

Böyle şansa sahip olunca kendi evlatlarım içinde çok çabaladım.Kızım ve oğlum için iyi bir aile yaratma savaşım hep oldu ve olmaya devam ediyor.

Kızım Şirin’ in ilkokula başlama zamanı her anne baba gibi okul ve öğretmen arayışımız başlamıştı.Kızımı benim okuduğum ve mezun olduğum eski adıyla Devrim ilkokulu şimdiki Çakabey ilkokuluna yazdırdık.Ve ilk gün heyecanıyla öğretmenimizin Fatma Kızıler Tunçak olduğunu öğrendik.

O ilk tanışma günü kızım kadar heyecanlıydık.İlk öğretmenin hayatlarımızda ne kadar önemli olduğunu bilen biri olarak sınıfa girdik.Bir çift mavi göz ve gülen bir yüz ve yeni öğrencileriyle tanışma heyecanı sesine yansıyan bir öğretmen karşıladı bizi.

FATMA öğretmen…nerden bilebilirdim hayatımıza,kızıma,bizlere..yıllar sonra bile oğluma bile dokunacagınızı.

Bizlere güzel bir konuşma yaptı.5 yıl boyunca birlikteyiz.Sizlerden ricam…haftaiçi misafir kabul etmeyin,misafirliğe gitmeyin.Cocuklarınıza gününün nasıl geçtiğini sorun.Ödevin var mı,ödevini yap diye baskı yapmayın.Tv izlemesi,uyuması, sosyal etkinlikleri,kahvaltısı.yemeği…her konuda bizlere Hayatim boyunca kulağıma küpe yaptığım asla sözlerinden çıkamadığım bir konuşma yaptı…Detayları anlatsam o kadar uzun sürer ki.Sadece şunu bilin..o konuşma benim hayatımın bir şekli oldu.

Kızımı sınıfta bırakıp eve dönerken hayatımın ve kızımın hayatının bir daha asla eskisi gibi olmayacağını ve ileride bir çok başarıya imza atacağımızı hissediyordum.

Bir kaç ay sonra veli toplantısında öğretmenimiz bize şöyle bir konuşma yaptı.

“Çocuklarımı kasımda okuturum.Ama okuduğunu anlamayacaklar..Ama okuduğunu anlayarak okumalari icin acele etmeyelim.

Ve bizler öğretmenimizle bir bütün olduk.Saygılı ve sınırlarımızı aşmadan Fatma öğretmenimizle bir çalıştık.Yıl sonu gelip Okuma bayramımız Kusadası’ndaki okuma bayramları içerisinde en farklı olandı.Klişeleşmiş bir gösteri değil.Tamamen çocuklarımızın yetenek ve kendi başardıkları etkinliklere sahne oldu.Hele tema vakfından getirtip kendi ormanımızı oluşturduğumuz meşe fidanlarını “Bizlerle büyümesi dilegiyle”öğrencilerine veren bir Fatma öğretmen vardi.

Uzun ve yorucu bir eğitim yıllarına başladık.Sınıfımızda o yıllarda yeni yeni teşhis ve ismi konulan bir farkındalıkla bizlerle olan bir öğrencimiz vardi.Benim lise öğretmenimin oğlu ve sınıfımızın prensi Deniz’imiz.Otizimin ne olduğunu bilmeyen bizler ve evlatlarımız prensimiz Deniz’imizi sevgiyle bağrımıza bastık.Tüm velilerimiz Deniz’imiz için çabaladık.Ama en büyük özveri ve fedakarlığı ögretmenimiz ve yavrularımız yaptı.

Hani sosyal medya da haberler çıkıyor ya zaman zaman otizimli öğrencisini bırakmayan öğretmen diye.Fatma Öğretmen ve öğrencileri de bırakmadı yillar once.Otizim farkındalığını o yıllarda bile araştırıp bizlere,öğrencilerine anlatan bir Fatma öğretmen vardı.

 

Yıllar içinde geziler yaptik.Anitkabir ziyaretimizde Ata’mıza okulumuzun toprağını götürüp geleceğin Türk gençliğinin tüm sorumluluk ve bilinçle geldiğini sözünü veren bir Fatma öğretmen ve öğrencileri vardı.

Çanakkale gezimizde,muhteşem bir disiplin ve saygıyla şehitlikleri gezen bir Fatma öğretmen ve öğrencileri vardi.Ki kızım bir kaç yıl sonra ortaokulda Çanakkale Geçilmez kompozisyonuyla Türkiye 1.olmuş..o başarının temeli o gezideki duyarlı ve tarihi doğru anlatan öğretmeni sayesinde olmuştu.

Bilim müzeleri,tarih müzeleri…ödüller başarılarla .dolu dolu geçen eğitim ve öğretim yıllarından sonra gelen mezuniyet.

 

“Velilerimizin yemek töreni değil,çocuklarımın özgürce eğlenip kutlayacaklari bir mezuniyet olmalı.Kapali salonlarda klişeleşmiş törenler değil.Çimlere basacakları,açıkhavada birbirleriyle dansedip kucaklasacaklari bir yer olmali” düşüncesiyle hareket edip harika bir yer bulduk.Denizin kıyısında,,yemyeşil çimenlerde ve en en önemlisi cocuklarımızın neşeli kahkahalarını attıkları bir yer.

 

Bu arada önemli bir detayı söylemem lazım.1 yıl önce öğretmenimizin ciddi bir sağlik problemi oldu.Bizler ve yavrularımız hep birlikte öğretmenimizi bırakmadık.Doktorunun vakit kaybetmemelisin diye söylemlerine ragmen yavrularını bırakmadı.Evlatlarımıza anlattı her şeyi.Dogru ve anlayabilecekleri şekilde.Onu operasyona ugurlarken 37 tane yavrusu imzasıyla ona ameliyat sonrası giyeceği pijamayi verdi.Seninleyiz öğretmenim…diyerek.

Ve mezuniyet gecesi öğretmenimizden gizlice hazırladığımız bir süpriz vardi.Veli arkadaşlarla birlikte Ben 5 yılı tek tek resimlerden video yaptım.Tüm öğrencileriyle video çektim.Ve sınıf hallerini doğum günü kutlamalarını herşeyi kayda aldım.Eski mezun ettiği öğrencilerine ulaştık. Davet ettik gecemize…ve küçükk bir anı olarak kalması dileğiyle bir yüzük aldik.Yavrularimiz o yüzüğü 5 A nın prensi Deniz’imizin vermesini istedi.Gece sürerken yavrularımız tek tek kendi içinden geçenleri söylerek sahneye çıktılar…arkada barkavizyonda videolar gösterimdeydi.Ve en son sahneye Deniz’imiz çıktı.Avucunda kalpten bir kutu ve sahneye öğretmenimizi çağırdı.Programda olmayan bir hareketti.Bizler “Deniz hayır böyle degildi”diye işaret yaparken öğretmenimiz ‘Bırakın Deniz’imiz nasıl

istiyorsa öyle yapsın “deyince…Deniz avucunu açtı kalp şeklindeki yüzük kutusunu uzattı ve sadece şu cümleyi söyledi.

“AL BU 37 KALPIN HEPSİ SENIN OLSUN”

 

Fatma ögretmen o 37 Küçük kalbin hepsini 5 yıl önce almış ve 5 yıl sonra hayata vermek için tekrar bu sefer geleceğin İNSAN ları olarak sunmanın onuruyla kabul ediyordu.

 

O 37 kalp okudular…çalıştılar…mühendisler,doktorlar,hemşireler,sanatçılar…oldular.

Bir çok başarıya imza attılar.. atmaktalar.

Bunları yaparken bir tek şeyi unutmadılar.

Öğretmenlerinin,Fatma öğretmenin onlara söylediği,andaçlarına yazdığı bir sözü unutmadan..

 

“İNSANLAR HER ZAMAN KAHRAMAN OLAMAZLAR.

AMA HER ZAMAN İNSAN OLMAYI BAŞARABILIRLER.

 

işte size bir öğretmen…FATMA öğretmeni…dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.Fatma öğretmenin ödülü öyle anlamlı ki

 

HER ZAMAN İNSAN OLAN ÖGRENCİLERİ.

 

O küçük 37 kalp hep sizinle olacak.

Torunlarınızda olmaya başladı.Onların anne babaları sizin öğrencileriniz.Anne baba olsalar da yine sizin 37 kalbiniz.

 

Ben bir öğretmenim,okulların birinde…

 

Dilerim ki sizler de bizler ve yavrularımız gibi, FATMA ÖĞRETMENE rastlarsınız bir başka isimde….Bir başka okulda.

Bu ülkenin FATMA ÖĞRETMENLERE IHTACI VAR.

Doğum günün kutlu olsun Fatma Ögretmen.Sağlıkla ve hep bizle ol emi

Saygılarımla.

4 temmuz 2022/ yeşim /ada

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

İNSANIN ÜLKESİ NERESİDİR?

İNSANIN ÜLKESİ NERESİDİR?

Hazır Site by Uzman Tescil