Ana Sayfa Yazarlar 23.07.2022 657 Görüntüleme

Karikatürist , Ressam , Sanatçı

SANATTA İŞLENEBİLECEK SUÇ YOKTUR

Çok sevdiğim anlamıyla ben de, sanatımda da ilham veren bir söz var, sanatçı Banksy’nin olduğu iddia ediliyor. “Sanat rahatsızları rahatlatmalı, rahatları rahatsız etmeli”

Banksy ; çarpıcı duvar resimleriyle ünlenen ,çalışmalarında; savaş karşıtlığı çevrecilik, hayvan hakları gibi konularda mesajlar veren güçlü bir sanatçı.

Banksy, takma adı ve eserlerinde kullandığı imzasıdır. Aynı zamanda İngilizce’de yasaklanmak, menedilmekten de türetilen ‘ban’ kelimesinden gelir. Sanatçı bu fiilden türetilen sıfatla vandal olarak eylem boyutuna da anlam kazandırır.

Banksy grafiti den enstalasyona, heykelden videoya kadar farklı sanat disiplinleri uygular. Sanatında referans ettiği konular genellikle toplumsal ve siyasi olaylardır. Güncel ve en çok konuşulan konuları ele alır, Kitleye hitap etme konusunda da estetik kodlarla anlatmak istediği konuyu biraz saptırarak anlatır. Sanatını sergilenmek için aykırı , farklı kamusal mekânları kullanır. Filistin’ den, Ukrayna’ ya yaptığı tepkisel eserleri tüm Dünya’da ses getirdi. ” Rahatları rahatsız etti rahatsızları rahatlattı.”

Türkiye ‘de nasıl bir durum var ?

Ülkemizde sanat bağlamında yaşanmış, yaşanmakta olan bir çok engelleme var. En son yasaklanan festivaller , konserlere ve sanatçılara yasaklar, çizerlere açılan davalar vs saymakla bitmez halde.

Sanatın bir protesto aracı olduğu, siyasal erk tarafından görmezden gelinmekte, insanları toplumdaki yanlışları eleştirmeye değil, düzene uyuşmaya yönlendiren bir sanat anlayışı dayatılmak istenmekte.

Sanat bir toplumun ruhudur. Sanatçı ise bu ruhun mimaridir . Sanat ve sanatçı kültürel ,sosyal ,politik sorunları yorumlayan ve işaret eden sıkıntıları sorunları ortaya koyacak kurum ve kişidir.

Sanat Promethus ‘un ateşi gibidir. Önünde durmaya çalışanları yakar ,yanındakilerin önünü aydınlatır.

Düşündüğü ürettiği hayal ettiği ve güzelliklerin eşitliğin paylaşımın farkındalığın yolunda yürüdüğü sürece sanatçıların işi hiç de kolay olmuyor. Çünkü bu düzen , sanatçının varlığına dahi tahammülsüzdür.

Halka düşen ise ; sanatçısının ve aydınının yanında durması ,destek vermesi ve savunmasıdır. Yoksa

sanata kültüre vurulan kelepçeler toplumda ruhsuzlaşmaya , çölleşmeye yol açacaktır. Sanatta işenebilecek suç yoktur.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

YENİ YIL YAKLAŞIRKEN

YENİ YIL YAKLAŞIRKEN

Hazır Site by Uzman Tescil