Ana Sayfa Yazarlar 27.07.2022 1125 Görüntüleme

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

PANDEMİ VE AŞILAR

Değerli okuyucularım, Pandemi tüm hızıyla devam ediyor. Hastanelere yatışlar artıyor, ölüm sayıları hızla yükseliyor. Şimdilik bakanlık suskun. Hatta endişelenecek bir durum yok diyerek insanların daha da gevşemesine neden oluyor. Risk grubundaki hastalar için etkin olduğu gösterilen tek ilaç olan molnupiravir ise sağlık müdürlüklerinin elinde yok. Tüm yük yine hastanelere ve sağlıkçılara kalmış durumda. Bizim yapabileceğimiz tek şey aşılarımızı tam olmak.

Coronavac, Türkovac, Biontech aşıları ülkemizde ulaşılabilir durumda olan aşılar. Peki bu aşılar nasıl etki ediyor, hangisini olmak daha faydalı? Bunun için kısaca bağışıklık sistemini ve aşı çeşitlerini gözden geçirmek gerekir. Bir mikroorganizma vücutta normalde bulunabileceği ortam dışına çıkarsa bu hemen fark edilir ve bu duruma özgül olmayan bağışıklık sistemi devreye girerek yanıt verilir .

Bu bağışıklık sistemi çalışmaya başlarken de sorun tanımlanmaya başlanır ve bu özel durumla başa çıkabilecek özgül bağışıklık sistemi şekillenmeye başlar. Genel olarak da mevcut problemi bu özgül olan bağışıklık sistemi çözer. İşte aşılamada amaç kişinin hastalık geçirmeden, onun yaratacağı risklere maruz kalmadan bu özgül bağışıklık sisteminin bu hastalık için yönlendirilmesidir. Aşı çeşitleri kabaca şunlardır:

1)Canlı aşılar: Hastalığa neden mikroorganizmanın laboratuvar koşullarında zayıflatılmasıyla elde edilir. BCG(verem aşısı), çocuk felci aşısı bu gruba örnek verilebilir.

2)İnaktif aşılar:Mikroorganizmaya ait toksinleri zayıflatılmış olarak içeren aşılar(toksoid aşılar) ,mikroorganizmanın öldürülmüş olarak tamamını içeren aşılar (tam hücre aşıları) , inaktive edilmiş mikroorganizmanın belirli kısımlarını içeren aşılar (fraksiyone aşılar) vs bu grupta yer alır. Difteri,tetanoz,hepatit A ve grip aşısı inaktif aşılara örnek verilebilir. Covid 19 açısından ise Coronovac ve Türkovac aşıları bu grupta yer almaktadır.

3)mRNA ve DNA aşıları : Hedeflenen mikroorganizmanın antikor oluşturan antijenik yapısının mRNA’sını içeren aşılar veya hedeflenen mikroorganizmanın antikor oluşturan antijenik yapısının DNA’sını içeren aşılardır. mRNA aşılarına covid 19 için üretilen Biontech ve Moderna aşıları örnek verilebilir.

4)Vektör aşıları:Modifiye edilmiş virüslere, hedeflenen mikroorganizmanın antikor oluşturan antijenik yapısının genetik bilgisinin eklenmesi ile oluşturulan aşılardır. Buna da Oxford /AstraZeneca aşısı ile Sputnik aşısı örnek verilebilir. Pandemi sürecinde aşılamaya ilk ulaşılabilir aşı olan Coronavac aşısı (Sinovac firması tarafından üretilen inaktif virüs aşısı) ile risk grubunda olanlarda başlanmış, sonra diğer gruplara yayılmıştır.

Yapılan bilimsel çalışmalarda Covid 19 açısından antikor oluşturma ve hastalık/ölümden koruma başarısının mRNA aşılarında daha yüksek olduğu tespit edildiğinden daha sonraları Biontech firmasının mRNA aşısı da kullanıma sunulmuştur. Günümüz bilgilerine göre yeterli koruma için en az üç doz mRNA aşısı önerilmektedir.

Son aşı üzerinden altı ay geçtiyse hatırlatma dozu faydalı olabilir. İnaktif virüs aşıları şu günlerde etkili olan Omicron BA4 ve BA5 varyantına karşı etkili değildir, onun için Coronavac veya Türkovac aşısı ile korunmaya çalışmak anlamsızdır.

Zaman önlem zamanı. Saygılarımla. Not: Antijen : Vücuda girdiğinde bağışıklık sistemi tarafından antikor üretimine yol açan yabancı moleküllerdir.

Antikor : Bağışıklık sistemi tarafından kendi organizmalarına ait olmayan organik yapılara karşı geliştirilen glikoproteinin yapısındaki moleküllerdir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

ÖYLESİNE

ÖYLESİNE

Hazır Site by Uzman Tescil