Ana Sayfa Eğitim, Ekonomi, Gündem 29 Temmuz 2022 287 Görüntüleme

“Milli Park açık kalsın” kampanyası başlatıldı

Milli Park’ın açık kalması için bir bildiri yayınlandı.
İmzaya açılan bildiride şöyle deniliyor:
“Milli Park Neden Açık Kalmalı
2873 sayılı Milli Parklar Kanunu kapsamında korunan alanlar Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan taşra kuruluşları ile yönetilir. Ülkemizde farklı statülere sahip farklı özellikleri olan bir çok korunan alan vardır. Bu statülerden biriside Milli Parklardır. Milli Parklar önemli ve ender görülen Fauna ,Flora,Kültürel ve Coğrafik kaynak değerlere sahip, korunması gereken,taşıdığı kaynak değerlerin bozulmadan gelecek kuşaklara taşınması gerekli alanlardır.
Milli Parklar Uzun Devreli Gelişim Planları ve buna bağlı Alt Planlarla koruma ve kullanma dengesi gözetilerek yönetilir.
Milli Parklarda, koruma faaliyetlerinin yanında,bilimsel araştırma,tabiat bilincinin arttırılmasına dönük eğitim,turizm,rekreasyon ve çeşitli sportif faaliyetler yapılabilir.
Bu faliyetler, Milli Parkın kendine özgü taşıdığı kaynak değerlere ,çevresel,iklimsel ,coğrafik vb.etkenlere göre Uzun Devreli Gelişim Planlarında Alan,Zaman,Mekan planlamaları ile belirlenir.
Bu kapsamda Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı 1966 yılında Milli Park ilan edilerek Korunan Alan statüsü kazanmıştır.Milli Parkımız çok önemli Fauna,Flora,Kültürel ve Coğrafik kaynak değerlere sahiptir.
2019 yılında son hali verilerek Bakanlık tarafından onaylanan Uzun Devreli Gelişim Planımızda, Milli Parkızın kaynak değerlerini öncelikleyerek koruma ve kullanma dengesi içinde bir çok faaliyet,hüküm ve tanımlama öngörülmüştür.
Bu kapsamda tüm Milli Park alanımızın sadece %1 lik kısmı Kontrollü Kullanım Alanına ayrılmıştır.Bu alan içinde köy yerleşim alanları(Güzelçamlı,Tuzburgazı,Doğanbey)Resmi kurumlara ait tesisler ve Günübirlik Kullanım Alanları yer almaktadır.
5 adet Günübirlik kullanım alanıda tüm Milli Park alanının binde 2 sine denk gelen bir alana sahiptir.
Milli Parkımızda bulunan 5 adet günübirlik alanda turizm,rekreatif ve sportif faaliyetler öngörülmüştür.
Her yıl Milli Parkızın 5 adet günübirlik alanını ve yürüyüş parkurlarımızı ortalama 1,5 Milyon yerli ve yabancı ziyaretçimiz ziyaret etmektedir.
Bu çapta ziyaretçi potansiyeli olan Milli Parkımız, toplumumuzun stresli yaşam ortamından uzaklaştığı,rekreatif ihtiyaçlarını karşılayan ,yöre halkına,esnafına ciddi bir ekonomik gelir kaynağı oluşturan,Aydın ekonomisine doğrudan ve dolaylı olarak 2 Milyar Tl katma değer oluşturan bir korunan alandır.
Bahse konu ekonomik değerleri tüm alanının sadece %1 lik alanıyla oluşturmaktadır.Bu alanda gerek kolluk kuvvetleri gerekse Milli Park Koruma Ekiplerince 24 saat tüm alanda koruma ve kontrol faaliyetleri yürütülmektedir.Milli Parkta öngörülen tüm faaliyetler için risk ve tehlike analizleri yapılmış, önleme ve müdahale amaçlı eylem planları oluşturulmuştur.
Tüm bu bilgilendirmeler ışığında Milli Park Neden 12 Ay Açık Kalmalıdır!!!
1-Milli Parkın taşıdığı önemli kaynak değerleri yerli ve yabancı ziyaretçilerimiz tüm duyu organları ile hissederek yaşamalıdır.Unutulmamalıdır ki yaradılmış her güzellik insanlar içindir.O yüzden çok kıymetlidir,korunmalı ve tüm insanlığın bu kıymetleri hissetmelerine olanak sağlanmalıdır.
2-Var olan kaynak değerlerin insanlık için ne kadar önemli olduğu gerçeğine ,o kaynak değerleri yaşayarak varılabileceğinden insanları bu alanlardan asla uzaklaştırmamalıyız.Koruma amaçlı hükümler ile sınırlandırarak,kullanılması için olanaklar oluşturmalıyız.
3-Milli Parklar çok önemli tabiat parçalarıdır.Bu alanların her mevsim farklı özellikleri ön plana çıkar.Dolayısı ile ziyaretçilerin tüm yıl boyunca zamana yayılmış ,farklılaştırılmış faaliyetlerle Milli Parkın önemini,değerini hissetmeliler,ayrıca farklı zamanlarda mümkün olan turizm,rekreatif ,kültürel ve sportif faaliyetlerin imkanları kontrollü ortamlarda oluşturulmalıdır.
4-Yöre halkına,Aydın İline ve Ülke Ekonomisine önemli bir katma değer oluşturan Milli Parkta yer alan faaliyetler tüm yıl boyunca devam etmeli,ortaya çıkmış olan istihdam olanakları ve ekonomik döngü sekteye uğramamalıdır.
5-Milli Parkı ,aslında farkında olmadan,orayı ziyaret eden ziyaretçiler korumaktadır.Şöyleki 60 yıllık Milli Park geçmişinde yoğun insan hareketliliğinin olduğu hiç bir alanında kayda değer bir yangın,usulsüz faydalanma,işgal vs olayları yaşanmamıştır.Bu tip olumsuzlukların tamamına yakını,insan hareketliliğinin olmadığı gözlerden uzak,daha az kontrol edilebilen alanlarda ortaya çıktığı tespit edilmiştir.Bu konu irdelendiğinde tamamı Milli Parkı gönülden seven ,ona kıymet verirken onu kullanan insanların oluşturduğu bir ortamda oluşabilecek bir olumsuzluğun erken tespit edileceği ve ziyaretçiler tarafından erken müdahale edilebileceği gözardı edilemeyecek bir gerçektir.
6-Devlet ve Mevcut hükümet düşmanları sosyal medyayı kullanarak algı oluşturmaktalar ve Milli Park İşte bu sebeple Milli Parkı insansız bırakmamalıyız.
Unutmayın iyi insanlar sokakları terk ederse,kötüler,hainler sokaklarda cirit atar!”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil