Ana Sayfa Dünya, Eğitim, Ekonomi, Gündem 2 Ağustos 2022 128 Görüntüleme

Söke Ekoturizmde hedef ilçe seçildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan Güney Ege Kalkınma Ajansı, Özyeğin Üniversitesi ve Priene Antik Kenti Kazı Başkanlığı iş birliğiyle Priene Antik Kenti’nde uluslararası yaz okulu gerçekleştirdi. Güney Ege Kalkınma Ajansı “Ekoturizmde Yeni Destinasyonlar Sonuç Odaklı Programı kapsamında hedef ilçe olarak belirlenen Söke’de uluslararası yaz okulunun gerçekleştirilmesinde yerel paydaş olarak organizasyon sürecini yürüttü.

“Mimarlık ve Arkeoloji (Architecture and Archeology)” uluslararası yaz okulu Özyeğin Üniversitesi Kentsel Morfoloji Dinamik Araştırmalar Laboratuvarı (Dynamic Research on Urban Morphology – DRUM) ve İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ile Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın Bursa Uludağ Üniversitesi, LiTech Mühendislik, Floransa Üniversitesi, Torino Politeknik Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Napoli “Federico II” Üniversitesi, Novi Sad Üniversitesi ve Roma “Sapienza” Üniversitesi mimarlık bölümleriyle iş birliği kapsamında düzenlendi. Yaz okuluna katılımcı üniversitelerin mimarlık bölümlerinden 28 öğretim görevlisi ve öğrenci yer aldı. Yaz okulu UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi’nde yer alan antik kente değer katacak çalışmalar yapılmasını sağlayacak.

Yaz okulunun açılış konferansı 22 Temmuz 2022 tarihinde Tarımsal Yayım ve Hizmetiçi Eğitim Merkezi’nde (TAYEM) gerçekleştirildi. Konferansta Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel ve Söke Belediye Başkan Yardımcısı Veli Devrim Yerli katılım sağladı.

Açılış konuşmasını yapan Güney Ege Kalkınma Ajansı Aydın Destek Ofisi Koordinatörü Numan Katıksız, “Aydın ilindeki antik kentlerin desteklenmesi ve turizme kazandırılması konusunda önemli projelerimiz var. Paydaşlarımızın destekleriyle sadece 2018 yılından itibaren Kadı Kalesi, Nysa, Tralleis, Magnesia gibi antik kentlerimize toplamda 12 milyon TL destek sağladık. Bu desteklerimiz önümüzdeki süreçte de devam edecek” dedi.

Söke Belediye Başkan Yardımcısı Veli Devrim Yerli konuşmasında; “Bilge Bias’ın ve Büyük İskender’in izlerinin olduğu, şehir planı ile örnek olmuş ve hala hayranlık uyandıran Priene Antik Kenti’nin, antik kentler içinde hak ettiği önem ve değerinin daha fazla anlaşılması hepimizin arzusu. Kentin, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini istiyoruz. Sizlerin yapacağı çalışmaların bizlere bu yolun açılmasında büyük katkısını olacağını düşünüyor, Söke Belediyesi olarak yapılacak tüm çalışmalarda katkı sunmaya hazır olduğumuzun da bilinmesini istiyorum.” dedi.

Söke Kaymakam Vekili Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel ise konuşmasında; “Ne mutlu ki Aydın ilinde 23 bilinen antik kent var. İster akademik, ister seyahat, ister kişisel merakları gideme bakımından çok uygun bir yeryüzü parçasında yaşıyoruz. Aydınımızda, özellikle Söke ve Kuşadası’nda sizin ilgi ve görev alanınızı ilgilendiren alanlarda çok ciddi çalışmalar yapılmakta, devlet kendi içinde uyumlu çalışmak suretiyle son derece etkin projelere imza atmaktadır. Burada yapılacak çalışmaların bundan sonraki yapılacak çalışmalara katalizör görevi yapmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Akademisyenlerin açılış konferansı sonrasında 21-27 Temmuz tarihleri arasında 7 gün süren çalışmalarda uluslararası eğitmenler tarafından yönetilen takımlar oluşturuldu ve mimarlık ve arkeoloji faaliyetlerinin yanı sıra 3D modelleme ve dijital haritalandırma çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalar alan başkanlığının yönlendirdiği veya uygun bulduğu eserler/bölümler için gerçekleştirildi. Dijital ortama aktarılacak eserler çalışma sonrasında da tanıtım amaçlı kullanılabilecek.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil