Ana Sayfa Yazarlar 10.08.2022 828 Görüntüleme

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

APOPTOSİZ (PLANLI HÜCRE ÖLÜMÜ)

Değerli okuyucularım, Son günlerde ulusal ve yerel basında İzmir Aliağa’ya söküm için gelecek olan Brezilya kökenli Sao Paulo isimli uçak gemisi ile ilgili haberler okuyoruz. Geminin yoğun şekilde asbest, kurşun, kadmiyum, kalay ve benzeri kimyasallar içerdiği biliniyor. 2010 yılından beri ülkemizde özellikle kanser yapıcı etkisinden dolayı asbest kullanımı yasak.

Bu zehirli maddeler insanlarda kanserlere, gebe kadınlarda özürlü bebek doğumlarına, çocuklarda gelişim bozukluğuna, tarımsal alanlarda olumsuzluklara yol açmaktadır. Türk Tabipler Birliği ve Türk Toraks Derneği tarafından söküm esnasında bu kimyasalların ortama yayılması, hava akımı ile geniş ortamlara ulaşmasının yaratacağı risklerle ilgili basın açıklamaları yapıldı. Ancak ne yazık ki ulusal medyada çok yer bulamadı.

Asbestin özellikle mezotelyoma adı verilen akciğer zarı kanseri ile birlikteliği çok iyi biliniyor. Peki nasıl oluyor da bu tip maddeler kanser yapıyor? Vücudumuzu oluşturan dokulara ait hücrelerin belirli bir ömrü vardır. Örneğin eritrositler(alyuvarlar) için 120 gün, bazı lökosit(akyuvar) alt grupları için birkaç gün ile hafta arası, hepatosit(karaciğer hücresi) ise bir yıl civarındadır .Bu sürelerin sonunda ise bu hücrelerin DNA larında kodlanmış olan apoptozis süreci başlar, biyokimyasal tepkimeler sonucu hücre buruşur, küçülür, kromatin (genetik matAPOPeryal) parçalanır ve DNA kısım kısım ayrılarak ortama dağılır. Apoptozis bir organizmada yaygın olarak görülen programlı, fizyolojik(doğal) bir hücre ölüm şeklidir.

Bu programlı hücre ölümü ile inflamasyona (mikropsuz iltihaplanma) neden olmadan, istenmeyen, hasarlanmış hücreler yok edilmektedir. Apoptozisin düzenlenmesindeki oluşacak bozukluklar, doğumsal bozukluklar (el veya ayakta 6 parmak gibi) , kanserler , romatizmal hastalıklar, bağışıklık sistemi sorunları gibi değişik hastalıkların gelişiminde etkili olabilmektedir. Uzun süre asbest, radyasyon ve benzeri etkilere maruz kalan hücre DNA sında değişiklikler olur ve burada kodlanmış olan apoptozis süreci bozulur. Hücre planlanmış ölüm sürecine girmez ve ölümsüzlük kazanır.

Artık kanser hücresi oluşmuştur. Bu hücre kontrolsüz çoğalır. Sağlıklı dokunun yerini alır ve vücudun tümünü ölüme kadar götürür. Sermaye para kazanacak diye önümüzdeki yıllarda İzmir körfezinde daha belirgin olmak üzere yaşanacak trajediyi bir düşünün. Çernobil faciası sonrası radyasyona bağlı olarak Karadeniz bölgesinde tiroid kanseri vakalarında aşırı bir artış olmuştu. Benzer bir durum da asbeste bağlı olarak Ege bölgesinde de yaşanmasın.

Saygılarımla.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

İNSANIN ÜLKESİ NERESİDİR?

İNSANIN ÜLKESİ NERESİDİR?

Hazır Site by Uzman Tescil