Ana Sayfa Yazarlar 17.08.2022 572 Görüntüleme

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

SAĞLIKTA ŞİDDET

Dr. Göksel Kalaycı 11.11.2005

Dr. Ali Menekşe 04.02.2008

Dr. Ersin Aslan 17.04.2012

Dr. Melike Erdem 30.11.2012

Dr. Kamil Furtun 29.05.2015

Dr. Abdullah Biroğul 31.08.2015

Dr. Aynur Dağdemir 19.11.2015

Dr. Hüseyin Ağır 29.03.2017

Dr. Said Berilgen 24.05.2017

Dr. Fikret Hacıosman 02.10.2018

Dr. Kaan Erol 11.10.2019

Dr. Ekrem Karakaya 06.07.2022

Sağlıkta reformun başladığı 2002 yılından sonra görevi başında öldürülen doktorlarımızın listesi. Çocukluğumuzda saygı duyduğumuz, duşumuzu alıp en temiz ve en yeni kıyafetlerimizi giyerek muayene olmaya gittiğimiz doktorlarımızı neden öldürüyoruz? Çoğu zaman haberlere bile yansımıyor sağlıkta şiddet olayları. Sağlık Bakanlığı verilerine göre beyaz kod olayları(sağlık çalışanının olayı bakanlığa bildirmesi) son 10 yılda 110.000 kereden fazla meydana gelmiş. 2020 yılında beyaz kod bildirimi 11.942 iken 2021 yılında 29.826 ya yükselmiş. Adliyede veya emniyet müdürlüğünde şiddet yolu ile “hakkını” aramayan vatandaş ne oluyor da sağlıkta giderek tırmanan şiddet olaylarına yol açıyor? Oysa 2002 yılında sağlıkta reform ne umutlarla başlamıştı. Nitelikli sağlık hizmetine ihtiyacı olan kolaylıkla ulaşacaktı. Herkesin aile hekimi olacak, sevk zinciri işletilecekti. Koruyucu hekimlik uygulamaları olacaktı. İkinci ve üçüncü basamak hastanelerin fiziksel alt yapısı düzeltilecek, çalışanları ise döner sermaye ödemeleri ile birkaç yerde çalışmaktan kurtulacaktı. Popülizm ve oy kaygısı nedeniyle sevk zinciri kurulamadı. İkinci ve üçüncü basamakta yığılma oldu. Artan talep muayene sürelerinin kısalmasına yol açtı, çünkü kurulan performansa dayalı ek ödeme sistemi nitelikten ziyade niceliğe bakıyordu.

Süre kısalınca bireyleri gözden kaçırmamak adına istenen tetkik sayıları arttı. Avrupa’da bir yılda 1000 kişi başına çekilen MR sayısı 26 iken bu Türkiye’de 195 oldu. OECD ülkeleri ile kıyaslandığında hekim sayısının yarısı, hemşire sayısının 1/3 ile en azından evrak üzerinde daha fazla iş yapılır hale geldi. Hem hasta memnuniyeti hem de sağlıkçıların yaptığı işten doyum azaldı. Hastalar tanı ve tedavilerini teyit amaçlı birkaç gün içinde aynı branştan doktorlara birkaç kez gitmeye başladı. Kısa muayene, bol tetkik, torba torba ilaç hastane başvurularının değişmez sonucu oldu.

Performansa dayalı ek ödeme sistemi nedeniyle sağlık çalışanları arasında huzursuzluk arttı. Yıllık izinler kullanılamadı, tükenmişlik gelişti. Artan sağlık hizmeti talebi karşılanamayınca randevu alınamaz hale geldi. Acile başvurular arttı. Ayrıca hastalardan kesilen katkı payları giderek arttı, çünkü finansman sorunları başladı. 2005 yılında 23 TL civarında olan temel tetkikler dahil muayene ücreti günümüzde 100 TL civarındadır. Fikir vermesi açısından veteriner odası fiyat listesinde kedi muayenenesi 230 TL dir. Bu oran bile siyasi idare tarafından sağlığa verilen önemi gösterir.

Sistemde ortaya çıkan aksamalarda sistemi kuran sanki onlarmış gibi sağlıkçılar hedef gösterildi. Sağlık değersizleştirildi, çok basite indirgendi. Sıhhi tesisatçı bile aynı gün gelmezken randevu alamayan hastalar için hastane yönetimleri “iki dakika bakıversen ne olacak” dedi. Hastanın uygunsuz isteklerinden çıkan sürtüşmelerde olan hakaret vb durumlar için “hasta psikolojisi, idare ediver” denildi. Gerçek anlamda çalışmayan beyaz kod sistemi ancak 2012 yılında kurulabildi. Onda da genelde takipsizlik kararları verildi. Yandaş yönetimler ve sendikalar sağlık çalışanına mobbing uyguladı. Böl, parçala yönet sistemi kullanıldı. Tüm bu gelişen olaylar sonucu emekliliği gelen emekliye ayrıldı, gelmeyenler risk alarak özel sektöre geçti. Bir kısmı da yurt dışına yöneldi. Bu sene sonuna kadar kadar 3000 doktorun gitmesi bekleniyor.

Partili cumhurbaşkanı “Giderlerse gitsinler. Bizde yeni mezunlara devam ederiz” dedi. Oysa kamu üniversiteleri boşalmış, kalanlarda eğitimden çok performans sistemine kanalize olmuştu. Özel üniversiteler ise mantar gibi türemiş, birçoğunda her branşta 1-2 öğretim üyesi vardı. Sağlık sunumunda olduğu gibi sağlık eğitiminde de kaliteden ziyade sayılara bakılır olmuştu. Konu uzun, ancak sürdürülebilir bir sağlık sistemine sahip değiliz. Sağlık eğitiminden sevk zincirine, kanuni yaptırımlardan kalite değerlendirmesine, sağlık çalışanlarının maaşlarının birçok kalemden tek kaleme dönüşmesine kadar birçok değişiklik acilen yapılmalıdır.

Saygılarımla.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

SEÇİM SÜRECİ

SEÇİM SÜRECİ

Hazır Site by Uzman Tescil