Ana Sayfa Yazarlar 18.08.2022 440 Görüntüleme

Karikatürist , Ressam , Sanatçı

ADA MODERN SANAT GALERİSİ

Türkiye’de kültürel yatırımlara yönelik doğrudan devlet desteği, Avrupa kentleriyle karşılaştırıldığında düşük kalmaktadır. Yerel yönetimlerin dışında, ülkelerin doğrudan kültür harcamaları konusunda ayırdıkları bütçelere bakıldığında Türkiye’nin Avrupa ülkeleri içerisinde düşük bir oranda kaldığı görülmektedir. Kültür-sanat alanında daha işlevsel bir yönetim modeli, bireysel ve kurumsal aktörlerin dışında, devletin desteğiyle de doğrudan ilişkili bir konudur.

Yerel yönetimlerin bu alandaki faaliyetleri, bütüncül bir strateji izleyerek, belirli bir noktaya taşıması söz konusu eksiklikleri gidermesi ve uzun süreli politikaları takip etmesiyle mümkün olacaktır. Kültür-sanat gibi önemli bir alanda günlük amaçların ötesinde, uzun vadeli hedeflerin belirlenmesinin planlama açısından stratejik önemi bilinmektedir. Belediyelerin; bağlı bulundukları siyasi partilerin, süreç içerisinde değişmesi, uzun vadeli stratejik hedeflerin gerçekleştirilmesi ve etkin bir kültürel planlanmanın yapılmasını zorlaştırmaktadır. Kültür-sanat, bir yandan temel bir insan ihtiyacı.

Diğer yandan da, toplumların huzur içinde bir arada yaşamasını kolaylaştıran, kentlerin değerini artıran, yaratıcılığı besleyen, kent ve ülke ekonomisine katkı sağlayan çok önemli bir alan. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin temelinde, mutlaka gelişmiş bir kültür sanat politikası yer almalı.

İstanbul’dan Kuşadası’na her geldiğimde, gözlemlediğim, inceledim noktalardan birisi de yerel yönetimin kültür sanat alanındaki yaptıkları yatırımlar ve bu alandaki faaliyetleri ; benim görüşüme göre önemli bir ivme kazanmış durumda. Özellikle çok daha önce yapılması gereken Modern Sanat Müzesi olan Ada Modern’in kentte kazandırılması ; benim gibi çağdaş sanat içinde yer alan üreten biri olarak, çok mutlu etti. Daha bebek bir müze olmasına rağmen, açılan sergiler çok özel ve önemli. Sadece denizi güneşi ile değil, sanat ve sanatçısıyla da, konuşulması gereken bir kent olmalı; Kuşadası.

“Müzeye ne gerek var canım” diyenlere de, kısa bilgi olsun. ” Çağdaş müzeler dünyadaki insanların, sanat, bilim, tarih ve kültürel eğitimlerine katkıda bulunan ve evrensel değerlerin. yayılmasına öncülük eden, aktif, katılımcı kuruluşlardır. Sanatçının ortaya koyduğu sanat ve sanat eseri, her milletin kendi kültüründen ve çevresinden izler taşımaktadır. Müzeler; bulundukları ülkelerin ya da bölgenin sosyal yapısını, gelenek ve göreneklerini, kültürel düzeyini, düşünce sistemini ve değerlerini yansıtan kurumlardır. Bundan dolayı müzeler, ülkelerin kültürel değerlerinin oluşmasına önemli katkılarda bulunurlar.

Değişik kültürleri, sanat eserleriyle tanımamıza rağmen, müze ve galeriler, yalnızca kültürü yansıtmaz; onun yeniden yansıtılmasına yardımcı olur, kültürel değerlere sahip çıkarak; kültürel ve sanatsal mirası geleceğe taşınmasında öncelikli görev alırlar. Türkiye’de özel sanat müzelerinin kurulmasıyla birlikte, Türk sanatının dünya çapında yaygınlaştığını ve diğer ülkeler arasında kültürel bağların güçlendiği görülmektedir. Örneğin; İstanbul Modern’in yönetim kurulu başkanı Oya Eczacıbaşı Fransa‟nın en prestijli ödülü sayılan “Chevalier dans L‟Ordre National de la Legion d‟Honneur” nişanına layık görüldü. Eczacıbaşı‟na nişanı, Fransa ve Türkiye arasında kültürel bağın güçlenmesine katkıda bulunması, evrensel kültürün, sanatın yaygınlaşmasına hizmet etmesi ve istanbul Modern‟de bir buluşma noktası yaratması nedeniyle verildi.

Oya Eczacıbaşı, iki ülke arasında yarattığı bağ ile, Fransız-Türk ilişkilerini yaşatan başlıca aktörlerden biri olarak nitelendirildi. Ada halkının “Ada Modern Sanat Galerisi’ni ziyaret etmesini” tavsiye ederim. Kuşadası’nda, kültür, sanata ve sanatçıya önem veren, emeği katkısı bulunan , her bireye teşekkürlerimi sunuyorum.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Kadın Cinayetleri Neden Bitmez

Kadın Cinayetleri Neden Bitmez

Hazır Site by Uzman Tescil