Ana Sayfa Gündem, İletişim, Kültür 8 Eylül 2022 197 Görüntüleme

HATIRLAYAN MAHALLE, CAMİ ATİK

Kuşadası’nın en eski mahallesi Cami Atik’teki tarihi evleri tanıtan kitabın basımı öncesinde KUAKMER’de bir basın açıklaması yapan KEGEV Başkanı Şefik Sözer şu görüşleri dile getirdi.

Basın açıklaması şöyle:

 

Bir KEGEV (Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı) kurumu olarak KUAKMER (Kuşadası Özel Arabul Kültür merkezi), hizmete girdiği 7 Eylül 2015 tarihinden bugüne, Kuşadası’nın kültür ve sanat ortamına önemli katkılar sağlamayı sürdürüyor. Belki daha da önemlisi, Kuşadası’nın en eski mahallelerinden biri olan Camiatik Mahallesi’nin içinde barındırdığı, ancak hızla geçen zamanın tozu toprağı altında kalmış; yalnızlaşmış, küsmüş, çarpık yenileşmeye yenik düşürülmüş sokaklarını, evlerini, insanlarını anmak, onların gönüllerini almak için de büyük bir çaba harcıyor.

Çünkü “eski” diye yüz çevirdiğimiz o sokaklar, o evler kentin özgün kimliğini oluşturuyor. Kent gitgide büyüyüp kalabalıklaşırken, insanlar çok katlı binalarda, güvenlikli sitelerde yan yana ama olabildiğince yalnız yaşarken o eski sokaklarda, yıkılmaya yüz tutmuş evlerde yaşamış insanlar, o zamanın komşuluklarını, samimiyetini, paylaşmaktan doğan bereketi özlemle anlatıyorlar.

İşte KUAKMER çatısı altında bizler ; yaşadığımız kentle, mahalleyle, sokakla ve birbirimizle duygusal bağımızı güçlendirmek gerektiği inancıyla yola çıktık. Aynı mahallede, aynı sokakta var olup da o evlerin hüzünlü duruşlarına kayıtsız kalmak mümkün değildi. O evlerde yaşayanların, yaşananların unutulmaması, yeniden konuşulması gerekiyordu. Dolayısıyla mahallemizin hafızasını tazelemek için KUAKMER’ de çalışmalar başlatıldı.

Korona virüs salgın dönemine denk gelmesine karşın, iki yıl süren kalabalık bir ekip çalışması gerçekleştirdik. Camiatik Mahallesi’nin Yıldırım Caddesi, Aslanlar Caddesi, İleri Sokak ve Anıt Sokak’ta bulunan, eski sahiplerine ulaşabildiğimiz evlerin; yanı sıra meydanların, çeşmelerin, mezarların, ibadet yerlerinin tarihsel bilgilerine, öykülerine, anılarına ulaşmaya çalıştık. Bir tür toplumsal kazı süreci yaşadık. Ulaşabildiğimiz her bilgi, karşımıza yeni sorular çıkardı. Kuşkusuz hepsine yanıt bulabilmek mümkün olmadı. Ancak mahallenin ortak hafızasının canlanması için önemli bir girişimde bulunduk.

Sonunda bu çalışmalar KUAKMER ‘in çatısı altında toplanmış, yaşadıkları kente karşı kendini sorumlu hisseden bir grup insanın elinden HATIRLAYAN MAHALLE adlı bir kitaba dönüştü. Ardından bir hafta boyunca sözü geçen mekanlarda gerçekleştirilecek sergi, konser, söyleşi , yemek ve dansla zenginleştirilecek bir şenlik düşlemiştik. Kentin özgün kimliğini göz önüne çıkarma çabalarımız elbette karşılık buldu. Başta komşularımız olmak üzere birçok kişi ve kurumun , özellikle yerel yönetimin desteği ile bu şenlik gerçekleşecek.

Birbirimizi dinlemeye, anlamaya, ortak değerlerimiz üzerinde uzlaşmaya çok ihtiyacımız olduğuna inandığımız şu günlerde dileriz ki çalışmamız bu sokaklarda , o evlerde yaşayanların özlemle anlattığı komşulukların, samimiyetin dirilmesini sağlasın; işbirlği ve paylaşmaktan doğan bereketin ışığı bugünü de aydınlatsın. Böyle bir çalışmayı gerçekleştirmiş olmak KUAKMER’in onurudur. Aklıyla, hayalleriyle, ön görüsüyle, kalemiyle, fotoğraf makinesiyle, fırçasıyla, önerileriyle katkıda bulunan ; maddi manevi destek olanlarla bu onuru paylaşıyoruz.Bu yolda bize katkı sunmak , eksiklerimizi tamamlamak isteyen herkese de kapımız açıktır.

KEGEV Yönetim Kurulu Başkanı

ŞEFİK SÖZER

 

Öte yandan İki oklu Mahallesinin kültürünü öne çıkaran İkioklu Mahalle Şenliği 13-17 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.

 

İşin sahibi: Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı ve KUAKMER (F. Özel Arabul Kültür Merkezi ve Kent Müzesi)
Destekçiler:
Yerel Tarih Dergisi Yayın Grubu
SEYAKMER (Çocuk Kütüphanesi)
Elifnağme
Mimarlar Odası Kuşadası Temsilciliği
Özel Ada Göz Tıp Merkezi
Ticaret Odası
Kuşadası Belediyesi adını yazdıran kurumlar oldu.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil