Ana Sayfa Yazarlar 21.09.2022 731 Görüntüleme

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

ELEKTRONİK SİGARA

Değerli okuyucularım; Tütün bitkisi M.Ö 6000 yılından beri Amerika kıtasında biliniyor. 1492 yılında K. Kolomb tarafından Amerika kıtasının keşfi sonrası Avrupaya, oradan da tüm dünyaya yayılım gösteriyor. Osmanlı topraklarına ise 17. Yüzyıl sonlarında Cenevizli denizciler tarafından getiriliyor. OECD raporlarına göre Türkiye dünyada en fazla sigara içen 11. Ülkedir. Erkeklerde %37,3, kadınlarda %10,7 ortalama %23,8 sigara içicisi bulunur. Türkiye’de 3,9 milyon kadın, 10,6 milyon erkek, toplamda yaklaşık 15 milyon kişi her gün sigara içmektedir. Kalp hastalıkları, akciğer kanseri, vücuttaki başka kanserler (gırtlak kanseri, mesane kanseri, yemek borusu kanseri, rahim kanseri v.b.) bronşit ve amfizem gibi pek çok hastalığın sigaraya bağlı olarak meydana geldiği bilimsel olarak kanıtlandıktan sonra değişik ülkeler bu konuda çalışmalar başlattılar. İrlanda Mart 2004’te yürürlüğe koyduğu yasakla ulusal ölçekte tüm kapalı alanlarda sigara yasağı getiren ilk ülke oldu.

Türkiye’de ise 19 Ocak 2008 tarihinde ve yayımlanan 5727 sayılı kanun ile evler hariç tüm kapalı alanlarda tütün mamülleri tüketimi yasaklanmıştır. 2009 yılı Temmuz ayında tam olarak yürürlüğe giren yasa ile Türkiye dumansız hava sahasına giren 3. Avrupa ülkesi olmuştur. 2013 yılında taşıtların içinde de sigara tüketimi yasaklanmıştır. 1960’lı yıllardan itibaren sigaranın zararlarını azaltmaya yönelik çözüm arayışları başlamıştır. Tütün bağımlılılarının ihtiyacı olan nikotini daha az zararlı halde sunmak için ilk elektronik sigara prototipi 1967 yılında Gilbert tarafından geliştirilmiştir. Ancak fabrikasyon üretim ve yoğun pazarlama 2004 yılından sonra başlamıştır. Elektronik sigaralar ısıtılmış tütün ürünleri olarak da tanımlanırlar. Kontrol edilen bir ısıtma sistemi ile tütün yakmadan nikotin açığa çıkaran sistemlerdir.

Tütün endüstrisi, bir yandan sigarayı bırakmak isteyen kişileri hedef alarak, sigara bırakma yöntemi olarak lanse ettikleri elektronik sigarayı pazarlarken, diğer yandan da gençleri hedef alarak satışlarını insanların hayatları pahasına arttırmaya çalışmaktadır. Elektronik sigaralarda nikotin konsantrasyonları büyük ölçüde farklılık gösterir. Propilen glikol, gliserol, etil alkol, polietilen glikol (PEG400), diasetil dietilen glikol, amino-tadalafil, rimonabant, cannabibinoid, nitrozaminler, formaldehit, asetaldehit keton, civa, tetrametilpirazi, kurşun, nikel, krom, nikotin, yapay aromalar olmak üzere çok çeşitli kimyasallar bulunmaktadır. Tüm tütün ürünleri gibi toksiktir ve kanserojenler içerir. Son zamanlarda elektronik sigaraya bağlı akut akciğer hasarı ve solunum yetmezliği ile giden birçok EVALI vakası (e-cigarette and vaping use associated lung injury) bildirilmiştir. Elektronik sigara değişik ortamlarda bir sigara bırakma yöntemi gibi lanse edilmekte ve diğer tütün ürünlerinden daha az zararlı olduğu iddia edilmektedir. Ancak özünde sigaradan bir farkı yoktur. Sonuç olarak tütün ve tütün endüstrisi dostumuz değildir.

Saygılarımla

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

KARANLIK GELECEK

KARANLIK GELECEK

Hazır Site by Uzman Tescil