FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Yazarlar 28.09.2022 410 Görüntüleme

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

DÜNYA AKCİĞER GÜNÜ

Değerli okuyucularım; İhtiyaç hissettikten sonra idrarınızı yarım ile bir saat, büyük tuvaletinizi ise birkaç saat tutabilirsiniz. Sizce vücudunuzdaki hücrelerin ihtiyacı olan oksijeni dokulara ulaştıran, orada oluşmuş karbondioksiti de alıp atmosfere ulaşmasını sağlayan nefes alıp vermeyi ne kadar tutabilirsiniz? On dakika? Beş dakika? Hiçbiri değil. En fazla bir-bir buçuk dakika. Nefes alıp verme belirli bir otomatik düzende gittiği için çoğu zaman farkında bile olmayız. Cilt sağlığı, duyma, görme gibi konularda hemen doktora giderken çoğu zaman akciğer adındaki organımızın sağlığı ile hiç ilgilenmeyiz. 25 Eylül Dünya Akciğer Günüydü. Göğüs hastalıkları uzmanlarının mesleki dernekleri olan Toraks, ASYOD , TÜSAD gibi dernekler halkı bilinçlendirmeye yönelik açıklamalar yaptılar.

Akciğer sağlığımız için peki bireysel olarak biz nelere dikkat etmeliyiz? Ayrıca toplum sağlığı açısından da yöneticilerin alması gereken önlemler nelerdir? Akciğer sağlığını etkileyen en önemli sorunlardan birisi tütün ürünlerinin kullanılmasıdır. Günümüzde yaklaşık olarak 1.3 milyar kişi tütün ürünlerini kullanıyor. Bu kişiler hem kendi sağlıklarını hem de pasif içicilik yoluyla diğer kişilerin sağlıklarını tehlikeye atıyorlar. Tütün kullanımı dünya üzerinde her yıl 8 milyon önlenebilir ölüme yol açıyor. Beslenme akciğer sağlığı açısından diğer önemli bir faktör.

Yetersiz beslenme bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar. Zatürre ve verem gibi hastalıklar daha ağır geçirilir, hatta ölüme kadar gidebilir. Bağışıklama özellikle Koah, astım ve akciğer kanseri gibi hastalığı olanlar açısından önemlidir, hayat kurtarır. Dünyada yaklaşık 2.4 milyar insan düşük kaliteli biyoyakıtı ısınma amacıyla kullanmaktadır.

Yeterli havalandırmanın olmaması açığa çıkan zararlı gazların solunmasına yol açarak ciddi akciğer sorunlarına yol açmaktadır. Yeterli arıtma sistemine sahip olmayan sanayi tesislerinin yarattığı hava kirliliği, ozon tabakasındaki incelme veya delinmeler yine akciğer sağlığını olumsuz etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her on kişiden dokuzu yüksek düzeyde kirletici içeren hava solumakta ve her yıl yedi milyon kişi bu durumun yarattığı hastalıklara bağlı hayatını kaybetmektedir. Küresel ısınma da diğer organlarda olduğu gibi akciğer sağlığı üzerine olumsuz etki göstermektedir.

Sadece 25 Eylüllerde değil en önemli organlarımızdan biri olan akciğerlerimizi her gün hatırlayalım. Tütün ürünlerinden uzak duralım, önerilen aşımız varsa yaptıralım, kışın ısınmak için soba ya da şömine kullanıyorsak havalandırmanın iyi olmasına dikkat edelim.

Saygılarımla…

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

YEREL SİYASET VE GAZETECİLİK

YEREL SİYASET VE GAZETECİLİK

Hazır Site by Uzman Tescil