FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Yazarlar 19.10.2022 642 Görüntüleme

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

AKILCI İLAÇ KULLANIMI

Değerli okuyucularım ;

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ilacı; fizyolojik durumları ya da patolojik olayları alanın yararı İçin değiştirmek, incelemek amacıyla kullanılan veya kullanılması öngörülen bir madde ya da ürün olarak tanımlar. Bitki ve minerallerin tıpta kullanıldığına ilişkin ilk yazılı kaynaklar Eski Çin, Hint ve Akdeniz uygarlıklarına dayanır. MÖ 2. ve 1. yüzyıllarda yaşayan İskenderiyeli simya bilginleri birçok ilacı hazırlamayı, günümüzde de tıptaki değerini koruyan bakır sülfatı ilaç olarak kullanmayı biliyordu. 17. ve 18. Yüzyıllarda hekimlerin geleneksel tıp uygulamalarından hızla uzaklaştığı, yeni ilaçların bulunması ve etkilerinin anlaşılmasında deneye dayanan araştırmaların önem kazandığı görüldü.

19. ve 20.Yüzyıllarda hem birçok yeni ilaç keşfedildi hem de etki mekanizmaları daha iyi anlaşılmaya başlandı. Hızla gelişen bu alan doğru ve bilinçli kullanıldığında birçok hastalığı tedavi edip yaşamı uzatırken yanlış kullanımda etkisizlik, zehirlenme, yan etkilerin artması, ölüm gibi sonuçlar doğurdu. Bu da doğal olarak akılcı ilaç kullanımını gündeme getirdi.

Akılcı İlaç Kullanımı, bir hastalığın önlenmesi, kontrol altına alınması veya tedavi edilmesi vb gibi amaçlar için, doğru ilacın, doğru zamanlamayla, doğru miktarda, doğru uygulama yoluyla, yeterli bilgilendirme yapılarak ve uygun maliyetle kullanılmasına dair ilkeler bütünüdür.

Peki ülkemizde durum nedir? Sizlere Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dergisinde yayınlanmış akılcı ilaç kullanımı ile ilgili bir araştırmanın sonuçlarını iletmek istiyorum. Türkiye’de toplumu oluşturan bireylerin yüzde 77.3’ü doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanıyor. Yüzde 26.2’si ilaç dozlarını doktora danışmadan arttırıp azaltıyor. Yüzde 84.4’ü doktorun önerdiği ilaç saatlerine uyarken, yüzde 77.3’ü ise kullanmaları gereken ilaçlarını doktorun önerdiği süreden önce bırakıyor. Bu durumda hastaların bir kısmı etki mekanizmasını bilmediği halde komşu tavsiyesi ile ilaç kullanıyor, hatta eczaneden ödünç aldığı bu ilaçları zorla doktora yazdırmaya çalışıyor. Hastaların bir diğer kısmı ise doktorunun verdiği ilaçların dozunu yanlış alıyor ya da uygun sürede kullanmıyor. Bu ise tedavi başarasızlıklarına yol açıyor. Kısacası arabamız arıza yaptığında servisin işine karışmazken sağlık problemlerimizde ya komşumuz ya da kendimiz herşeyi biliyoruz. Onun için de tedavi maliyetlerimiz artıyor veya bazen tedavi için geç kalıyoruz.

Saygılarımla.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

MİLLİ PARK VE ANILARIMIZ

MİLLİ PARK VE ANILARIMIZ

Hazır Site by Uzman Tescil