FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Yazarlar 26.10.2022 972 Görüntüleme

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

KİMYASAL SİLAHLAR

Değerli okuyucularım ;

“Daha önce de incelemiştim. Belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan birisi kullanılmış durumda. Çok çeşitli kimyasal silahlar var. Her ne kadar kullanılması yasak olsa da ne yazık ki çatışmalarda kullanıldığını görüyoruz”. Türkiye 5-6 gündür Türk Tabipler Birliği başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın bu açıklamasını konuşuyor. Bazı tabip odaları bu açıklamayı onaylamadığını basın bildirisi ile duyururken diğerleri başkanın ifadesinde suçlama olmadığını, şüphe varsa inceleme yapılması gerektiğini belirttiler.

Siyasilerin bir kısmı hazır pusuda beklercesine “Türk Tabipler Birliğini kapatalım”, “Birlikten Türk kelimesini çıkaralım “ gibi açıklamalar yaptılar. Bir kısmı ise talihsiz açıklama incelensin demekle yetindi. 1600’lü yıllardan beri değişik devletler kimyasal silah geliştirmek için çabalamıştır. Ancak zaman içinde görülen insan, çevre ve hayvanlar üzerindeki görüldükten sonra bu kimyasal silahları sınırlandırmak amacıyla çalışmalar yapıldı. 13 Ocak 1993’te bu çabalar Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’nin imzaya açılması ile sonuçlandı. 29 Nisan 1997’de yürürlüğe giren sözleşme ile kimyasal silahların kullanımı ve stoklanmasını tamamen yasaklandı. Ancak zaman zaman bu silahların üretildiği ve kullanıldığı ile ilgili iddialar devam ediyor. Bizi ilgilendiren kısmı bu kimyasal silahların sağlık üzerine etkileri.

Kısaca tanımlamak gerekirse kimyasal silahlar, fizyolojik etkileri nedeniyle canlıları kitlesel olarak çok kısa bir sürede öldürme veya yaralama kapasitesine sahip toksisitesi (zehir etkisi) yüksek, çevresel etkenlere dayanıklı, taşınması ve saklanması kolay kimyasal zehirlerdir. Bu kimyasallar genelde gaz veya sıvı halinde olup solunum ve deri yoluyla kolaylıkla emilirler. Kabaca 7 çeşidi vardır : 1. Sinir gazları: Hayati fonksiyonları felç eder. 2. Boğucu gazlar: Solunum yollarını etkiler. 3. Vezikan gazlar(Yakıcı gazlar) :Özellikle DNA üzerine etkilidir. Hücrelerin hızlı çoğalma gösterdiği sindirim sistemi ve kan hücreleri üzerinde etkilidir. 4. Kan zehirleyici gazlar :Kandaki oksijenin kullanılmasını engellerler. 5. Uyuşturucu gazlar :Felç benzeri durumlar yaratırlar. 6. Kusturucu gazlar 7. Göz yaşartıcı gazlar Bir saldırı sonrasında çevreye değişik koku yayılması, etrafta şüpheli yağ damlaları veya su birikintileri görülmesi, görmede bulanıklık hissi, ani baş ağrısı, öksürme, , burun akması veya burun kanamalarının görülmesi, göğüste ağrı, nefes almada zorluk, deride kızarıklık veya kabarcıklar, bulantı ve kusma kimyasal silah kullanılmış olabileceğini düşündüren bulgulardır.

Tedavi, kullanılan gaza göre değişmektedir. Bu kimyasallara maruz kalan insanlar insanlık onuruna yakışmayacak şekilde acı çekmekte ve büyük oranda ölmektedirler. Bu nedenle hangi nedenle olursa olsun bu kimyasal silahların hiç kullanılmaması çok daha önemlidir.

Saygılarımla.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil