FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Yazarlar 1.11.2022 1106 Görüntüleme

Avukat , Türk Kadınlar Birliği Derneği Kuşadası Şubesi Başkanı

ÜLKÜ ABLAM

İstanbul ‘da hem evli hem öğrenci olduğum yıllardı. Bahçeli ve müstakil evlerinin bir arada bulunduğu, komşuluk ilişkisinin en kibar ve candan olduğu bir mahallede yaşamanın şansını yaşadık, gençliğimizin o güzel yıllarında. Eşim de ben de hem çalışıyor hem de okuyorduk, İstanbul trafiği de malum. Evden erkenden çık, geç saatlerde gel, yemek yap, ders çalış, özel ders ver derken evin temizliği ayrı bir işti bizim için. 15 günde bir detaylı temizlik işlerinde komşumuz Ülkü ablamız imdadımıza yetişirdi. Her gelişinde işini önemser, özenle köşe bucak temizlediği gibi göze hoş gelecek şekilde evin içinde çok güzel düzenlemeler yapardı. Bu özenli iş yapması nedeniyle herkes evine temizliğe onu almak isterdi. Hatırlarım elinde bir randevu defteri hangi gün nerelere gideceği bir iki hafta önceden belli olurdu. Başında kıvrık saçının kahküllerini çıkartarak taktığı tülbenti, ayağında süslü şalvarı, kolunda şıkır şıkır altın bilezikleri, incikli boncuklu bluzları, kıvırta kıvırta yürüyüşü, kibar kibar kalın ses tonuyla konuşması hâlâ gözlerimin önünden gitmez. Bir de molalarda yemek yerken kibar kibar kaşık çatal tutuşu bile herkesten farklıydı. Sanırım her gün de traş oluyordu. Yüzünü parlatan kremler sürer, rujunu allığını, rimerini, göz makyajını eksik etmezdi.

Bir gün bize özel ders almaya gelen liseli bir kız öğrencim pat diye Ülkü ablamıza “sen askere gittin mi?” diye soruyu soruverdi. Bu sorunun içinde pek hoşumuza gitmeyen bir yargılamanın olduğunu eşim, ben ve Ülkü ablamız hissetmiştik. Hatta üçümüz o anki refleksle birbirimizin gözlerinin içine baktık. Kıymetli eşim, öğrencisine tam bir şeyler söyleyecekken, Ülkü ablam hemen atladı ve “ben sonradan böyle olmadım” diyiverdi. Ve devam etti “ben doğduğumdan beri böyleyim, benim tercihim değil, hormonlarım böyle” dedikten sonra ” Ben bu halimden utanmıyorum, rahatsız olmuyorum, ben bu halimi kabul etmişim, beni anlamayanlar kabul etmeyenler utansın” dedi. Ülkü Ablam, canım benim eşim de ben de çok duygulanmıştık. Bu anımı sizlere niçin anlattığıma gelince, İnsan Haklarına aykırı olmasına rağmen son zamanlarda LGBT’li insanlarımıza karşı düzenlenen eylemlere, devletin müdahale etmediğini üzülerek görüyoruz. Kuşadası’nın duvarlarına “Ailelerimizle, Ailelerimiz için çocuklarımızın LGBT dayatmasından korunması için toplanıyoruz” afişlerinin yapıştırıldığını özel paylaşım gruplarımızdan öğrendik. Çocuklarımız için, madde bağımlılığı, cinsel saldırı, şiddet, eğitim öğretim hayatından mahrum edilmesi, çocuk işçiliği, çocukların sağlıksız ve yeterli beslenememeleri, korunamamaları, psikolojik destek alamamaları, … vs gibi hayati o kadar önemli sorunları varken spesifik olarak LGBT’li insanlarımızın hedef gösterilmesi İnsan Haklarına aykırı bir eylem olarak yer aldığını üzülerek gördük. Oysa; Söylemlerimiz ile toplumsal kutuplaştırma, ayrıştırma yapmamalıyız, linç kültürü oluşturmamalıyız, insanlarımızı ateşe atmamalıyız, tersine kardeşliği, birliği, toplumsal barışı söylemlerimiz ve eylemlerimizle sağlamalıyız. İstanbul Sözleşmesi, TBMM’ce kabul edilen uluslararası bir sözleşme olup, Anayasa’nın 90. Maddesine göre kanun olmasına rağmen, 20 Mart 2021 tarihinde hukuki dayanaksız olarak cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile, sözleşmede sadece bir maddede LGBT geçmesi nedeniyle iptal edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Birleşmiş Milletlerin kurucu üyelerindendir. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin ilk üç maddesini aşağıda sunuyorum; Madde 1 Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdanla donatılmışlardır, birbirlerine kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar. Madde 2 1. Herkes ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka türden kanaat, ulusal ya da toplumsal köken, mülkiyet, doğuş veya başka türden statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, bu Bildirgede belirtilen bütün hak ve özgürlüklere sahiptir. 2. Ayrıca, bağımsız, vesayet altında ya da kendi kendini yönetemeyen ya da egemenliği başka yollardan sınırlanmış bir ülke olsun ya da olmasın, bir kişinin uyruğu olduğu ülke ya da memleketin siyasal, hukuksal ya da uluslararası statüsüne dayanarak hiçbir ayrım yapılamaz. Madde 3 Herkesin yaşama hakkı ile kişi özgürlüğü ve güvenliğine hakkı vardır. Aile ve çocuklarımızı korumak devletin ve bizlerin temel görevi. Aile ve çocuklarımız ülkemizin geleceği için en kutsal varlıklarımızdır. Ahlâka, hukuka, insanlığa, sağlığa, genel örf ve adetlerimize aykırı eylemlerin karşısında hepimiz elbette durmalıyız, devlette gerekeni yapmalı. Ancak insan haklarına aykırı söylem ve eylemler hepimize zarar verecektir. Şunu da açıklamalıyız, Kadın Hakları savunucuları bizlerin isteği cinsiyet ayrıcalığı ve üstünlüğü asla değildir. Eşit yurttaşlık bilinciyle kadının yaşam hakkı başta olmak üzere insan haklarına dayalı haklarla devletin gerekli önlemlerini almasıdır isteğimiz. Son günlerde giderek artan kadın cinayetlerine, çocuk istismarlarına durdurmalıdır devlet.

Çocuk evliliklerine, çocuğun rızası tartışmalarına, kadınlara çocuklara şiddet gösterenlerin tutuksuz yargılanmalarına, anlamsız hukuka aykırı tahrik indirimlerine, … devlet asla müsaade etmemeli, kadın cinayetlerine karşı ivedilikle önlem almalı, Aile kavramını güçlendirmek için kadına ekonomik ve sosyal güvencelerle kadının bağımsız ve güçlü bir birey olması için iş ve işlemler yapmalıdır. Gelin önce kendi iç dünyamız ile barışalım, sonra çevremizdeki insanlarla, … yargılamadan, sınıflandırmada, ötekileştirmeden, kötülemeden, … Barışcıl olalım, sorunlara sorun değil çözümler üretelim, çocuklarımıza örnek insanlar olalım. Güzel davranışlarımız ve doğru çalışmalarla ailelere katkılar sunalım, çocuklara umutlu bir gelecek vaat edelim. Haklarımız konusunda ise İnsan Hakları çerçevesinde değerlendirelim. Yaşanılan olumsuzluğu birilerine ayıplarak yapanlara karşı Hz Mevlana ne güzel söylemiş, “İnsanların ayıbını arayan kişi! Cennete girsen orada ki tek dikenli gül sen olacaksın.” İnsan Haklarını, hayatlarının her alanında özümsemiş ve var etmiş tüm değerli insanlarımıza saygılarımızla …

Av. Nebahat OSKAY ÜRÜN

Türk Kadınlar Birliği Derneği Kuşadası Şubesi Başkanı

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

YARIM HAYAT YOKTUR

YARIM HAYAT YOKTUR

Hazır Site by Uzman Tescil