FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Asayiş, Dünya, İletişim, Kültür, Medya, Politika, Yaşam 12 Kasım 2022 268 Görüntüleme

DİLEK YARIMADASI MİLLİ PARK MÜDÜRÜ KORAY AŞIK GAZETEMİZ İÇİN MİLLİ PARKI DEĞERLENDİRDİ

Milli Parkımız ülkemizin ve dünyanın önemli korunan alanlarındandır.
Öneminin kaynağı da taşıdığı çok farklı Doğal ve Kültürel kaynak değerlerdir.
Bu kaynak değerler yüzyıllardır Doğanın ve İnsanlığın hizmetinde ,dünyamızın varlığına, insanlığın devamına katkı sağlamaktadır.
Taşıdığı özellikler nedeniyle M.Ö 6 yüzyıla dayanan insan varlığına ev sahipliği yapmıştır.
Milli Parkımız birçok kültüre ait insan topluluklarının tarım ,hayvancılık ve sosyal yaşamına ev sahipliği yapmıştır.
Bununla birlikte birçok yaban hayvanının ve endemik bitki türlerinin yaşam ortamı olmuştur.
Yani geçmişte Milli Parkımızda İnsan ve Vahşi Yaşam birlikte var olabilmiştir.
Dilek Yarımadası taşıdığı bu denli önemli kaynak değerleri nedeniyle 1966 yılında Milli Park ilan edilerek taşıdığı önem tescillenmiş ve Devlet Korumasına alınarak varlığı garanti altına alınmıştır.
Milli Park ilan edildikten sonra taşıdığı tüm kaynak değerler belirlenmiş, sınıflandırılmış, bulundukları lokal coğrafya tespitleri yapılmış envanter ve yıllara dayalı gözlem sonuçları ile Bölgeleme çalışmaları ile koruma alanlarının kriterleri belirlenmiştir.
Yapılan bu çalışmalar bir çok bilim adamının birlikte çalışarak ortaya çıkardığı Kullanım Zonlarını ve bu Zonlardaki kriterleri belirlediği Uzun Devreli Gelişim Planlarını ortaya çıkarmıştır.
Bizim Milli Parkımızda Milli Park ilan edildikten önce olduğu gibi ilan edildikten sonrada tabiatla insan etkileşimleri var olagelmiştir.
İşte idare olarak bizim görevimizde Yürürlükteki kanun,mevzuat ve Uzun Devreli Gelişim Plan Hükümleri çerçevesinde hazırladığımız alt planlar ile bu etkileşimi yönetmek ve sürdürülebilirliğini sağlamaktır.
Bu kapsamda tüm Milli Park alanının sadece %1 ini kapsayan, kaynak değer miktarı az, insan hareketlerinin daha fazla olduğu alanlar Kontrollü Kullanım Alanları olarak belirlenmiştir.
Bu alanlarda köy yerleşim alanları,Kamu Kurumlarına ait tesisler ve Günübirlik Rekreasyon alanları bulunmaktadır.Doğal Sit,Arkeolojik Sit gibi alanlar bu alanlar içinde yer almamaktadır.
İşte Milli Parkımızın içinde insan yaşamının yoğun olduğu,ziyaretçilerimizin kullanımına açık olan bu alanlarda Turizm,Eğitim,Rekreasyon vs.gibi faaliyetler belli kurallar çerçevesinde yapılabilmektedir.
Bahse konu tüm bu hususlar tüm dünya ve ülkemizin Milli Parkları içinde aynıdır.
Milli Parkımızın yoğun ziyaret alan Günübirlik Alanlarında bulunan ve İşletmeciliğe konu edilen çok az sayıdaki tesis de %1 lik Kontrollü Kullanım Alanlarının sadece %0,04 ünü kaplamaktadır.Bu alanlarda kaliteli ve yüksek standartta Turizim,rekreasyon ve yeme-içe faaliyetleri öngörülmüştür.
Verilen bilgileri bir bütün olarak değerlendirdiğimizde bu kadar düşük yoğunluklu bir alandaki yüksek güvenlik düzeyiyle yapılmasına izin verilen kontrollü rekreasyon,turizm ve sosyal faaliyetlerin Milli Parkımızın kaynak değerlerine hiç bir zarar veremeyeceği ortadadır.
Milli Park ve Kolluk Kuvvetlerince 24 saat usulü yapılan koruma faaliyetleri ve alınan diğer teknolojik önlemler Milli Parkımızı güvende tutmaktadır.
Milli Parkımızda geçmişte var olan gelecektede var olacak insan varlığı Devlet Kurumlarının faaliyetleri ile yönetilmektedir.
Şunu unutmamak lazım ki İnsanlarımızın Milli Parkımıza ihtiyacı olduğu gibi Milli Parkımızında insanlarımıza ihtiyacı vardır.Milli Parkımızı önemseyen,orada anıları olan,orada yaşayan,onu yaşamının bir parçası haline getiren çok sayıda insan varlığı Milli Parkımızın geleceğinin en büyük garantisidir.
Biz biliyoruz ki bir kıymetin değeri en iyi onu yaşayarak anlaşılır.
Bu kadar çok güzelliği içinde barındıran Milli Parkımızı insanlarımızdan saklamayı değil,onu yaşayarak önemini tüm benliği ile hissetmelerini istiyor ve bunun için çaba sarfediyoruz.
Varlığı ile Dünya Ekosistemine ,Ülke tanıtımına,Turizmine,Ülke Ekonomisine ve Toplum psikolojisine büyük katkı sağlayan Dilek Yarımadası Milli Parkımız bizim gözbebeğimizdir.
İnsanlığa ve Ülkemize sağladığı tüm bu katkıların sürdürülebililiğini sağlamak için proaktif bir yönetim anlayışı içinde Milli Parkımız için çalışmaya devam edeceğiz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil