FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Yazarlar 8.08.2023 409 Görüntüleme

1985 yılında Hacettepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Lisans, 1989 yılı Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Lisans mezunu. Konya, Hakkari, Safranbolu Devlet Hastanelerinde Diyetisyen olarak çalışıp, 2005 yılında emekli oldu.

AKSESUARLAR ve ERKİN KORAY

Aksesuar ; asıl olana, ana durumundakine eşlik eden, onunla birlikte bulunan ve kullanılan, onu herhangi bir yönden bütünleyen ama ayrıntı sayılabilecek şey diye tarifliyor sözlükler.

Benim en sevdiğim aksesuar küpelerdir. Bunun en önemli nedeni, yüze en yakın konumda olmalarından kaynaklanıyor. Bana göre; kıyafetin yüzle uyumunu sağlarlar . Tabii bir de takılan yeri sarmadığı için, rahatlığının olması. Parmakta yüzük gibi, yahut bilekteki bileklik gibi, hatta boyundaki kolye gibi büyük bir teması yoktur vücuda. Küpeyi gün boyu rahatsız olmadan kullanabilirken, diğerlerini daha kısa sürelerde takabiliyorum. Kısa süreler sonrasında çıkarma gerekliliği oluşuyor.

İnsin, bu dünya yaşamındaki, en önemli aksesuarıysa mesleğidir. Bu aksesuar bildiklerimizden oldukça farklı elbette. İşlevselliği ile kendisini başkalaştırıyor ve bu başkalaşma onun da aksesuar olduğunu çok iyi saklıyor. Ben’e ait zannedilmesi kolaylaşıyor. Ben’in kendisinden ayırt etmek zorlaşıyor . Dünyaya ait olan yaşamımızda, onsuz neredeyse bir hiçizdir. Onunla değer bulur, anlam kazanır, kabul görürüz. Kendimize ve çevremize hizmet etme şansımız onunla kolaylaşır. Oysa, diğer aleme geçtiğimizde, o taraftaki konumumuzu belirlemede, sadece vasıtadır meslekler…Niye böyledir? Çünki bütüne fayda sağlamada onları çok yoğun ve geniş bir alanda kullanabiliriz. Birkaç başka aksesuar daha vardır. Annelik, babalık, amcalık, teyzelik gibi. Evet evet annelik, babalık da aksesuarlardandır. Onların kullanım alanı çok daha dar ve sınırlı olmasına rağmen derinliği ile diğerine yetişip, belki geçedebilir Bütün bu aksesuarları giderken bırakırız. Öbür alemde, yalın halde yolumuza devam ederiz. Dünyadaki bu aksesuarlar görevini tamamlamış gereklilikleri ortadan kalkmıştır. Kendimizi gerçekleştirebilmek de kullandığımız vasıtalara artık ihtiyacımız yoktur.

Neyle gideriz o halde. Yanımızda bizimle gidenler nelerdir?.. Kişiligimizde olanlarla denebilir. İyi niyetimiz, kötü niyetimiz, hasetliğimiz, kıskançlığımız, şefkatimiz, merhametimiz, gaddarlığımız, hoturluğumuz,dürüstlüğümüz, düzenbazlığımız bizle birlikte yanımızda gider. Bunların hepsi, aklıma gelmeyen diğerleriyle birlikte negatif ve pozitif enerjinin kendisi olarak yanımızda yer alırlar.. Aslında onlar yanımızda değildir, içimizdedir….İçimizde de değildir; biz zaten onlarızdır. Böylelikle hepimiz gerçekte; öğretmen, mimar, mühendis, temizlik görevlisi, inşaat ustası falan değilizdir. Anne, baba, abla, teyze, amca falan da değilizdir. Bizler ya iyi enerji, yahut da kötü enerjiyizdir. Gitme vaktinde; iyi enerji olarak mı, yoksa kötü enerji olarak mı göç yoluna koyulacağız. En temel meselemiz budur bizim. İyi enerjiye ulaşabildiğimiz oranda cennete yaklaşmışızdır, kötü enerji içerdigimiz oranda cehenneme yönelmiştir yolumuz. Böylelikle, en büyük korkumuzu, kendi enerjimizin çeşiti oluşturur.

Bizim dinimizde niyete çok önem verilir. Herhangi bir şey yaptığında sonucu kötü bile olsa niyetin iyi ise günaha girmezsin ! Niyetse; bizdeki olumlu yahut olumsuz enerjinin başka bir söyleniş tarzıdır. Biliyoruz ki, evrende her şey bir enerjidir. Bu pencereden baktığımızda; yeri geldiğinde, bütüne bir fayda sağlamanın bile bir önemi kalmıyor, eğer ki niyetin iyi değilse !!!

Birisinin daha göç yoluna girdiği haberini aldık. Sevgili Erkin Korayın öbür aleme geçtiğini duyduk. Erkin; tamamen özgür demek. Zaten eserleri ile ne kadar özgür bir ruh olduğunu gösterdi hepimize. Bu güzel insanın aksesuarı da en güzel aksesuardı… Sanattın bütün dalları böyle; en muhteşem aksesuarı olanlar sanatçılar elbette, sonra gerçek bilim adamları geliyor, sonra görevini layığı ile yapan devlet adamları sonra da diğerleri.

Sevgilerimle

Dyt. Güner Erbay

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

GEÇTİ BOR’UN PAZARI

GEÇTİ BOR’UN PAZARI

Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil