Ana Sayfa Eğitim, Gündem, Kültür 9 Ağustos 2023 191 Görüntüleme

Ada Modern Sanat Galerisi’nde “Hiçliğe Dokunmak”

Ada Modern Sanat Galerisi, ressam Necmettin Özlü’nün ‘Hiçliğe Dokunmak’ isimli sergisine ev sahipliği yapmaya başladı. Yurt içinin yanı sıra yurt dışında da kişisel sergiler açan sanatçının soyut resimlerinin yer aldığı sergi, 8 Eylül tarihine kadar ücretsiz olarak izlenebilecek.

Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğinde kurulan Ada Modern Sanat Galerisi’nde sanatçı Necmettin Özlü’nün ‘Hiçliğe Dokunmak’ isimli resim sergisi düzenlenen bir kokteylle açıldı. Serginin açılışına çok sayıda davetliyle birlikte Kuşadası Belediye Başkan Vekili Seyfi Seyhan Suvari, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Atak, KUSAV Başkanı Levent Köylü, ressam Necmettin Özlü ve sergi küratörü İbrahim Karaoğlu katıldı. İnsan yaşamının kırılganlığına ve sonluluğuna hiçlik üzerinden göndermeler yapan sergi, sanatçının soyut resimlerinden oluşuyor. Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında kişisel sergiler açan ve pek çok karma sergiye katılan Necmettin Özlü’nün eserleri,  Ada Modern Sanat Galerisi’nde 8 Eylül tarihine kadar izlenebilir.

Sergi açılışında konuşan KUSAV Başkanı Levent Köylü, “Ada Modern Sanat Galerisi bugün çok özel bir sanatçıyı sizlerle buluşturdu. Değerli Necmettin Özlü, Türk resim sanatına çok emek vermiş bir isim. Ben kendisine KUSAV Vakfı ve Belediye Başkanımız Ömer Günel adına çok teşekkür etmek istiyorum. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında resim sanatımıza emek veren değerli sanatçıları ağırlamaya devam ediyoruz” dedi

‘KUŞADASI’NA SANAT YÜKLÜYORUZ’

Kuşadası Belediye Başkan Vekili Seyfi Seyhan Suvari ise, “KUSAV sayesinde kentimizde birbirinden değerli sanatçılarımızla tanışma ve onların eserlerini görme fırsatı elde ediyoruz. Ayrıca düzenlenen festival ve etkinliklerle de Kuşadası’na sanat yüklemeye devam ediyoruz. Çünkü bu kent her şeyin en güzelini hak ediyor. Belediye Başkanımız Ömer Günel, sizler için çok çalışıyor” diye konuştu.

“RESİMLERİNİN HER BİRİNİN SIRRI DİĞERİNİN DE İÇİNDE DOLAŞIYOR”

Serginin küratörü İbrahim Karaoğlu da sergiye ilişkin oluşturduğu manifestosunda, “Hiçlik kimilerine göre karanlığı, boşluğu çağrıştırır. Oysa Özlü’ye göre; bizi saran gerçeklikten saklı kalan, resminin içinde sorgulanan bir kavramdır. Belki de boşluğun ve karanlığın içimizdeki huzursuzluğunu sorguluyor. Resimlerin derinliğinde karşılaştığımız imgeleri, şiirleri duyumsadıkça içimizde yiten bir duygudur boşluk. Kendimizle buluştuğumuz bir eşikte, yeni bir görme biçimiyle, çağrışımların parıltısıyla karşılıyor bu resimler; biçimleri yeni anlamlar üzerinden okutuyor; ötesi hiçlik. Her bir resmi, serginin bütününü kendi içsel değerleriyle tamamlayarak senfonik bir ahenk oluşturuyor. Resimlerinin her birinin sırrı diğerinin de içinde dolaşıyor. İnsan yaşamının kırılganlığına ve sonluluğuna hiçlik üzerinden göndermeler yapıyor. Yapıtları, ona özgü göstergeleri, düşleri, düşünceleri barındıran; kendine özgü imgelerin varsıllığıyla oluşmuş büyük bir sözlük gibi. Ve içindeki her şey onun esinleriyle, ruhuyla, benliğiyle mühürlü resimler” ifadelerini kullandı.

MODERN GALERİCİLİĞİN TÜM ÖZELLİKLERİNİ TAŞIYOR”

Ada Modern Sanat Galerisi’nin sanatçılar ve sanatseverleri buluşturan çok önemli bir galeri olduğunu belirten Necmettin Özlü, “Ada Modern Sanat Galerisi çağdaşlaşma mücadelemiz ile elde ettiğimiz kazanımları korumada, düşünerek sorgulayan gençleri yetiştirmede ve sanat konusunda farklı üslup ve anlayışları sergileyerek ülkemize önemli bir katkı sağlamakta. Modern galericiliğin tüm özelliklerini fazlasıyla taşıyan bu güzel mekanda, resimlerimin sergilenmesi için emek veren herkese teşekkür ederim” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil