FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Yazarlar 15.08.2023 568 Görüntüleme

Araştırmacı , Yazar

NEDEN ÖLDÜRÜLDÜLER ?

Değerli okuyucularım, bilim şehidimiz Prof. Dr. Engin Arık’ın bir videosunu izledikten sonra, bu yazıyı yazmaya karar verdim. 2007 yılındaki o şüpheli uçak kazasını hatırlayacaksınız. İstanbul – Isparta seferini yapan yolcu uçağımız Keçiborlu Tünektepe mevkiinde düşmüştü. Meydana gelen kazada bilim insanlarımız; Prof. Dr. Engin Arık, Prof. Dr. Fatma Şenel Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet, Arş. Gör. Özgen Berkol Doğan, Arş. Gör. Mustafa Fidan ve Engin Abat şehit olmuştu. Aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.

Bu basit bir uçak kazası değildi. ABD, İsrail ve Fetö’nün parmağı olduğuna dair kuvvetli bulgular olduğu söyleniyor. Bunlar basında çok kez dillendirildi. Muhtemelen Türkiye’nin dünyanın enerji devi olmasını istemeyen malûm güçler her zamanki gibi yine iş başında idi. “1 ton toryum’dan elde edilecek enerji, 1 milyon ton petrol’den elde edilecek enerjiye eş değer” Bu sözler, uçak kazasında yitirdiğimiz değerli bilim insanı, Prof.Dr. Engin Arık hanıma ait. Güçlü bir devlet olmanın yolu, enerji sorununu çözmekten geçiyor. İnsan yaşamı için enerji olmazsa olmazımız. Tabi ki, gelecekte daha çok enerjiye ihtiyacımız olacak. O zaman alternatif enerji kaynaklarına, güneşe, pil ve hızlı şarj teknolojilerine, güneş panellerinin hücrelerine, inventor sistemlerine yatırım yapmalıyız. Sahip olduğumuz zengin maden yataklarımızı doğru ve verimli kullanmalıyız. Ortaya koyacağımız teknolojilerle biz de pazarda “varız” demeliyiz….Tüm bunlar için de, tabii ki, eğitim şart…

Sanayi Devrimi, İngiltere’de başlayıp Avrupa ve Amerika’ya yayılarak, tüm dünyaya enerjinin, uygarlıkların devamı için vazgeçilmez bir unsur olduğunu, güçlü bir devlet olmanın yolunun enerji sorununu çözmekten geçtiğini göstermiştir. Eğer bir devlet enerji sorununu çözebiliyorsa, ekonomik anlamda belli bir gücü elde etmiş demektir. Ekonomik anlamda güçlü olan ülkeler de dünya siyasetine yön veren ülkeler olacaktır. Ülkemiz enerji konusunda çok şanslı. Türkiye kendine ebediyen yetecek bir toryum rezervine sahip. Dünya toryum rezervi toplam bir milyon 780 bin tondur. Bunun 790 bin tonu ülkemizde.

Evet, kesinlikle, geleceğin enerjisi Toryumdur. simgesi Th, atom sayısı 90, atom ağırlığı 232,038, yoğunluğu 16,12 olan, oldukça sert, havada bozulmayan, kurşun renginde, akkor derecede kıvılcım çıkararak oksitlenen, atom enerjisi kaynağı olarak kullanılan ışın etkin bir elementtir.

Türkiye’de 2022’nin başında Isparta Aksu’da, 20 bin tonluk toryum rezervi keşfedildi. Bu keşif, Türkiye’yi, dünyada toryum rezervi konusunda ikinciliğe taşıdı. Bu rezerv ve toryum Türkiye için çok önemli. Dünyada 6,35 milyon ton toryum kaynağı bulunuyor.

Toryum reaktörlerinin geleneksel nükleer reaktörlerden daha güvenli ve çevre dostu olduğu belirtiliyor ve enerji üretmek için uranyum yerine toryum kullanıyorlar. Öte yandan toryumun uranyumdan daha bol ve erişilebilir bir element olduğu ve rezervlerinin de çok daha fazla olduğuna dikkat çekiliyor. Çin geniş toryum rezervine sahip Çin, toryum reaktörü teknolojisini aktif olarak geliştiren birkaç ülkeden biri. Çin, ülkenin 20 bin yıldan fazla ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar geniş toryum rezervlerine sahip. Bir başka deyişle Çin’deki toryum rezervi, ülkeye 20 bin yıl elektrik üretebilecek.

Geçtiğimiz günlerde, Çin ilk toryum nükleer reaktörünü faaliyete geçirdi. (Bu yazıyı yazmamın bir nedeni de budur.) 2 MW lık bu reaktör, Çin’de toryum reaktörü teknolojisinin geliştirilmesinde ilk adım olacak. Ülke yetkilileri, toryum reaktörlerinin gelecekte ana enerji kaynağı haline geleceğini ve bunun da fosil yakıt tüketimini azaltarak karbondioksit emisyonlarını düşüreceğini umuyorlar. Dünyamızın geleceği için de temiz enerji çok önemli.

Engin Arık ve ekibi hayatta olsaydı, projelerini bitirebilseydi, belki de çok farklı bir Türkiye’de yaşıyor olacaktık. Ülkemize hizmet eden bilim insanlarımızın unutulmaması için Prof. Dr. Engin Arık ve arkadaşlarının şüpheli ölümünün, araştırılması, tartışılması gerekir.

İlyas Erbay

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

COME DOWN TO EARTH !

COME DOWN TO EARTH !

Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil