FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Yazarlar 7.10.2023 300 Görüntüleme

1985 yılında Hacettepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Lisans, 1989 yılı Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Lisans mezunu. Konya, Hakkari, Safranbolu Devlet Hastanelerinde Diyetisyen olarak çalışıp, 2005 yılında emekli oldu.

HEDiYE

Özel günlerin olmazsa olmazı onlar. Başı doğum günleri çekiyor, akabinde sevgililer ve ebeveynlerin günü geliyor, sonra da yıl başı ve her türlü dönümler. Bunlardan başka bir de beklenti için olanlar var. Bir işin halledilmesi için veye halledilen bir işe teşekkür için alınan hediyeler ! Bu son tür, kullanımda en eski olandır diye düşünüyorum. Kelimenin doğuşunun da, bu türde hayat bulduğu anlaşılıyor çünki özel günlerin mazisi, çok eskilere, kelimenin doğuş tarihine kadar eskilere uzanamaz. Özel günler; tüketim toplumunu daha da coşturmak için, kapitalist düzenin dayatması olarak çıkmıştır ortaya. Böyle olunca, geçmişleri en fazla yüz yıl geriye, hadi taş çatlasın ikiyüz yıl geriye uzansın.

Hediye kelimesi birleşik kelimelerdendir. He (evet) diye( söyleye) anlamında kullanılmış. İfade edilmek isteneni değişik kelimelerle yaparsak şöyle oluyor; evet diye…. , söyle diye…., konuş diye … , sev diye….git diye…kal diye…gibi. Bu bir istek, talep kelimesi aslında. Karşısındaki insandan bir şeye he demesini, evet demesini bir armağan vererek talep ediyor. Bana he demen için, bak ben sana bunu veriyorum, sen de benim senden istediğime he de çünki he demen benim için öyle kıymetli ki diyor. Buradan da anlaşılacağı üzere; bir insana he demenin, o insan için en değerli armağan olduğunu belirtiyor…”HE”nin, insana verilebilecek en güzel, en değerli, en büyük armağan olması sebebiyle de, verilenlere hediye kelimesi uygun görülüyor. Böylelikle; he nin, bu iki sesli kısacık kelimenin, tahminimizin çok ötesinde anlam değeri olduğunu, kimi zaman dünyalara bile eşdeğer olabileceğini, bizlere gösterip öğretiyor… Kelime he demenin, en kıymetli armağan olduğunu ihdas ettirmesiyle de, bize hayatın bir gizini açık ediyor. Kolay kolay karşınızdaki insanı geri çevirmeyin, gönlünü kırmayın, onaylayın, sizden beklentisini mümkün mertebe karşılamaya çalışın diyor. Bu denilenleri yapabilmek için, yapacak olan kişide, hoşgörü meziyetinin varlığı elzemdir kuşkusuz. Hoşgörü yoksunluğunda olanların, başarabileceği tutumlardan değildir he demek. Kelimelere birazcık dikkat edince, böyle sürprizlerle karşılaşıyor insan. Dilimiz bazen tek bir kelime ile ne çok şey anlatıyor bizlere. İnsanın kendisini ifade edebilmek amacıyla, neleri neleri düşünüp, akıl ettiğini anladığımız gibi, bazen bir küçücük kelimede, sanki hayatın bir şifresi çıkıyor ortaya ! Buradaki şifreyse haddinden fazla sevimli !

Hediye, bazen de bir davranış olabilir. Karşınızdaki insan size öyle bir davranışta bulunur ki, o davranışla size he der, onaylar, sarıp, sarmalar. Ağzımızdan çıkan bir sözcükle değil de, yaptığımız bir eylemle he demek çok daha kıymetlidir mutlaka, çünki insanların sözel he deyişi, kimi zaman yalancıktan da olur; durumu idare etmek, geçiştirmek, hatta kandırmak için. En kötüsü de kandırmak için olanıdır kuşkusuz !…

Son olarak; hepimizin dünya hayatına gelişini, Allahın her birimize he deyişi olarak gördüğümü belirterek; bugünki bu yazının da, benden size bir hediye olabilmesini diliyorum.

Sevgimle

Dyt. Güner Erbay

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

CUMHURİYET’İN DOLU TARAFLARI

CUMHURİYET’İN DOLU TARAFLARI

Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil