FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Dünya, Eğitim, Ekonomi, Gündem 5 Aralık 2023 298 Görüntüleme

KUŞADASI BELEDİYE MECLİSİ YILIN SON TOPLANTISINDA ÖNEMLİ KARARLARA İMZA ATTI

Kuşadası Belediyesi, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkı elde edişinin 89’uncu yıl dönümünde Eşitlik Birimi tarafından hazırlanan Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı kabul ederek kentte toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla önemli bir adım daha attı. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Kuşadası Belediyesi’nin Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı Aydın’da kabul eden ilk ilçe belediyesi olduğunu belirterek “Yine bir ilke imza atmanın mutluluğu içerisindeyiz. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Kuşadası Belediye Meclisi, 2023 yılının son toplantısını gerçekleştirdi. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel yönetiminde Pera Düğün Salonu’nda yapılan toplantıda kentle ilgili sosyal, kültürel ve sportif alanlarda önemli kararlar alındı. Toplantıda, Kuşadası Belediyesi tarafından kentte yaşayan çocukların sağlıklı beslenmelerine katkı sunmak amacıyla yaşama geçirilen süt dağıtımı ve beslenme saati projelerinin 2024 yılında da devam ettirilmesi karara bağlanırken ihtiyaç sahibi ailelerin ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede okuyan çocukları için verilen öğrenim yardımına zam yapılması kararı alındı. Karara göre 2024 yılında ilkokul öğrencilerine 400 TL, ortaokul ve lise öğrencilerine 500 TL, üniversite öğrencilerine ise aylık 750 TL öğrenim yardımı yapılacak. Öğrenim yardımları Ekim-Mayıs aylarını kapsayan dönem boyunca aylık olarak öğrencilerin hesaplarına yatırılacak.

SPOR KULÜPLERİNE MADDİ YARDIM

Toplantıda ele alınan bir diğer konu kentte faaliyet gösteren spor kulüplerine yapılacak nakdi yardımlar ile ilgili oldu. Kuşadası Belediye Meclisi,  Plan ve Bütçe Komisyonu’nun görüşü doğrultusunda Güvercinada Spor Kulübü ile Küçükada Spor Kulubü’ne 50 bin TL, Kuşadası 1922 Spor’a 150 bin TL, Türkiye Dağcılık Federasyonu’na bağlı Ada Dağcılık ve Spor Kulübü’ne ise 50 bin TL nakdi yardım yapılmasına karar verdi. Öte yandan Anadolu kültürünün önemli bir öğesi olan halk dansları eğitimi vermek amacıyla kurulacak olan Halk Dansları Akademisi’ne Kuşadası Belediyesi ismi eklenmesi kararı alındı. Toplantıda ayrıca Mali İşlerden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Atak tarafından 2022 yılı Sayıştay Denetim Raporu ile ilgili olarak belediye meclis üyelerine bilgilendirme yapıldı.

YENİ ADA MARKET MAĞAZASI ÇOK YAKINDA AÇILIYOR

Belediye Meclisi toplantısında Kuşadası Belediyesi tarafından 2020 yılında “Toprağa sarıl, üretime katıl” sloganı ile yaşama geçirilen Adabahçe’den elde edilen tarım ürünlerinin satışının yapılabilmesi için yeni bir mağaza kiralanması karara bağlandı. Candan Tarhan Bulvarı üzerinde bulunan Ada Market karavanının vatandaşların talebini karşılayamaması nedeniyle yine aynı bulvar üzerinde kiralanacak mağazada Adabahçe’den elde edilen ürünlerin yanı sıra kadın kooperatifleri tarafından üretilen çeşitli gıda ürünlerinin satışı da yapılacak.

KÜLTÜR TURİZMİNİN GELİŞİMİ İÇİN KADIKALESİ KAZILARINA DESTEK

Toplantıda, Kuşadası’nda kültür turizminin gelişimine katkı sunmak ve kente kültürel amaçla gelen turist sayısını artırmak amacıyla 2001 yılından bu yana Kadıkalesi-Anaia kazı alanında sürmekte olan arkeolojik çalışmalara verilen desteğin sürdürülmesi yönünde de karar alındı. Karara göre, Kuşadası Belediyesi tarafından kazı evi ve depo olarak kullanılmak üzere kiralama yapılacak ve Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ile Kadıkalesi-Anaia Kazı Başkanlığı arasında imzalanan ortak hizmet protokolü yenilenerek iş birliği 2024 yılında da sürdürülecek.

YEREL EŞİTLİK EYLEM PLANI KABUL EDİLDİ

Kuşadası Belediye Meclisi, 2022 yılında imzaladığı ‘Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı’nın (CEMR) ardından belediye bünyesinde kurulan “Eşitlik Birimi” tarafından hazırlanan 2024-2025 yıllarını kapsayan 2 yıllık Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı kabul etti. Kuşadası’nın tüm mahallelerinde muhtarlıklarla iş birliği içerisinde kadınlarla yapılan görüşmeler ve anket çalışmaları neticesinde oluşturulan Yerel Eşitlik Eylem Planı, kent yaşamında kadın-erkek eşitliğinin sağlanması için önemli bir çerçeve sağlayacak.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil