Ana Sayfa Yazarlar 11.12.2023 298 Görüntüleme

Araştırmacı , Yazar

MILYONLARCA EMEKLİ YILBAŞINDAN SONRA DA AÇLIK SINIRININ ALTINDA MAAŞ ALMAYA DEVAM EDECEK

Tüm emekliler aynı ülkede, aynı ekonomik koşullarda yaşıyor. Türkiye’de 2006 yılında 5502 sayılı kanunla Türk sosyal güvenlik sisteminin yapısında önemli bir değişiklik yapılarak, sosyal güvenlik hizmeti veren kuruluşlar (T.C. Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK) tek çatı altında toplanmış ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) adını almıştı.

Sosyal Güvenlik hizmeti veren kuruluşlar tek çatı altında toplanalı neredeyse 20 yıl olacak. Maalesef, hakkaniyetli bir düzenleme ile çatının altı doldurulamadı, boş kaldı. Millet vekili emeklileri haricindeki, neredeyse tüm emekliler Türk-İş’in her aysonu açıkladığı yoksulluk sınırı rakamlarının altında maaş alıyor. Milyonlarca emekli ise açlık sınırı altında maaşlarla yaşama tutunmaya çalışıyor. Zamma rağmen bu acı gerçek değişmeyecek. Çünkü, süper enflasyon nedeniyle, her aysonu açıklanan açlık ve yoksulluk rakamları yükselmeye devam edecek!

TEK ÇATI ALTINDA ÇİFTE STANDART, HARRANLI EMEKLİLERİN GÜNAHI NE?

Harran, Şanlıurfa iline bağlı bir ilçedir. Nedendir bilmiyorum, bu kelime, argoda sendikasız işçiler için de kullanılıyor. Memur emeklilerine, sendikalı memurlara her 6 ayda bir verilen “toplu sözleşme zammı” kadar artış yapılıyor. Bu kapsamda memur emeklileri sendikalı gibi toplu sözleşme zamlarından yararlandırılıyor. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ise sendika zammından mahrum bırakılarak, sadece geçmiş enflasyon kadar zam alabiliyor. Emekliler arasındaki maaş farkı giderek açılıyor.

Yine bu yılbaşında memur emeklilerine yüzde 15 oranında toplu sözleşme zammının yanı sıra geçmiş 6 ayın enflasyon farkı ödenecek. Tahmini Aralık ayı enflasyonunu da kattığımızda memur emeklilerinin alacağı toplam zam yaklaşık yüzde 50 olacak. Harranĺılar dediğimiz işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin böyle bir güvenceleri olmadığı için sadece yüzde 37.5 zamla yetinmek zorunda kalacaklar.

Bugün 10 bin lira alan bir memur emeklisinin aylığı yılbaşında 15 bin liraya çıkacak. 10 bin lira alan işçi emeklisinin aylığı ise 13 bin 700 lirada kalacak. Bu fark her yıl daha da açılarak devam edecek.

Bu hakkaniyetsiz uygulamadan mağdur olacak emekli sayısı 13 milyon 300 bin. Türkiyede 10 milyon 400 bin işçi emeklisi var. Memur emeklilerinin sayısı ise, 2 milyon 400 bin.

Bundan sonra Harranlı emeklilerin işi daha da zor.

İlyas Erbay

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil