FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Yazarlar 19.04.2024 386 Görüntüleme

Araştırmacı , Yazar

4 YIL SÜRECEK ZORLU FAKAT ZEVKLİ YOLCULUK !

CHP yerel seçimlerde yakaladığı bu rüzgarı arkasına alarak, yelkenlerini şişirmesini bilirse 4 yıl sonraki genel seçimlerde iktidarın en güçlü adayı olacaktır. Genel seçimlere kadar CHP nin önünde 4 yıl gibi yeterli bir süre var. Bu sürenin çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Ders programı oldukça yüklü. Yerel yönetimlerde gösterilecek başarı da partinin oyunu artıracaktır. CHP li belediyeler; özellikle, kendi gelirlerini yaratacak, girişimci belediyeciliği esas almalı. Bunun en güzel uygulamalarını halka göstermek zorundalar. Keza, sosyal belediyecilik de insanların ekonomik olarak bunaldığı bu dönemde çok önemli.

Öncelikle parlamenter sistemin yolunu açacak, demokratik ve özgürlükçü bir Anayasa için kolların sıvanması gerekiyor. CHP halktan aldığı büyük destekle yeni anayasa için ağırlığını koymalı. İnisiyatifi ele almalı. Böyle bir başlangıç ülkeye yabancı kaynak girişini de artıracaktır. Ayrıca, kuvvetler ayrılığının hakim kılındığı güvenilir bir hukuk sistemi ülkenin en öncelikli ihtiyacıdır. Artık egoları bir tarafa bırakıp ülke için adım atma zamanı.

Bana göre, CHP nin titizlikle üzerinde çalışması gereken konu başlıkları, yani ders programı şu şekilde olmalı.

* Tabii ki, İlk sırada ekonomi var. Piyasaların kontrolü, enflasyonla mücadele. Cari açığın ve dış borcun azaltılması, yabancı yatırımcı için cazip ortamın sağlanması. Tarım ve hayvancılığın canlandırılması gibi konularda somut projeler ortaya koymalı. * Sığınmacı sorunun çözümü için kafa yormalı. İnsani çözümler üretmeli.

* Milli eğitimde gerçek bir reforma ihtiyaç var. En önemli konuların başında eğitim geliyor. Fen liselerinin ve endüstri meslek liselerinin sayısı ve niteliklerini artırmak. Eğitimde fırsat eşitliği. Nitelikli öğretmenler yetiştirilmesi gibi konularda bir yol haritası olmalı.

* Ülkenin sınırlı kaynaklarının doğru ve verimli kullanılması, israfın önüne geçilmesi ve tasarruf için neler yapılabilir?Makam araçları, gösterişli makam odaları..

Milletin tepkisini en çok bunlar çekiyor.

* En çok tepki çeken konulardan biri de liyakati göz ardı eden görevlendirmeler. CHP yönettiği belediyelerde liyakati esas alarak örnek olmalı.

* Son yıllarda dilimize yerleşen, mide bulandıran iki kelime var. “Yandaşlık” ve “Yalakalık” Ak partiye de en büyük zararı yandaşlar ve yalakalar vermiştir. Bunlara prim verilmesinin sonucunu hep birlikte gördük/gördüler. Bu iki kelimeyi Türk milletinin lügatinden ebediyen çıkarmak gerekiyor.

Umarım CHP bunu başarır. Ülkenin en büyük sorunu ahlak. Ahlaklı bir toplum nasıl yaratılır? Biraz da buna kafa yormak gerekiyor.

* İşsizlik nasıl azaltılacak? Gelir dağılımında adalet nasıl sağlanacak? Bu konularda net çözümler ortaya koyabilmeli.

* Nasıl bir dış politika izlenecek? Terör konusunda partinin net duruşu nedir? Millet bunu bilmek istiyor. Bu konuda net ve kararlı bir duruş sergilenmeli. Kuvayi milliye ruhu partide hakim kılınmalı

* Engelliler ve yaşlılar ve sokak hayvanları için yaşam alanları yerel yönetimler eliyle hayata geçirilmeli.

* Hatalı özelleştirmelerden geriye dönüş için neler yapılabilir? Önemli konulardan biri de bu. Bu listeyi biraz daha uzatmak tabii ki mümkün. Kısaca ana başlıklar bunlar.

Sözün özü CHP millete ülkeyi yönetmeye kararlı ve hazır olduğunu 85 milyona hissettirmeli.

İlyas Erbay

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

KUŞADASI’NIN GÜZELLİKLERİ

KUŞADASI’NIN GÜZELLİKLERİ

Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil