FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Yazarlar 15.11.2023 430 Görüntüleme

Araştırmacı , Yazar

BU NASIL BİR VİJDAN, BU MUDUR ADALETİNİZ?

Temmuz ayında çalışanlara verilen 8 bin ₺ seyyanen zam emeklilere verilmeyerek tüm dengeler altüst edilmişti. Şimdi bunun üzerine tüy dikildi! 7500 ₺ maaşa mahkum edilen milyonlarca emekli; hayatını idame ettirebilmek için çalışmak zorunda kalacak.

☆Bunlara çalıştıkları için 5 bin ₺ ikramiyeyi vermeyeceksin

☆ 20/25 bin ₺ emekli maaşı alana; çalışmıyor diye vereceksin.

☆ 69 bin ₺ alan emekli millet vekillerine vereceksin!

☆ Emekli olup, tekrar seçilen, toplamda 147 bin lira alan vekillere de vereceksin.

☆ Açlık sınırının yarısı, yani 7500 ₺ alan ve çalışmak zorunda kalan emeklileri bundan mahrum edeceksin. Partinin ismi de Adaletle başlayacak! Bu ne yaman çelişkidir.

Ekim ayı rakamlarına göre; Açlık sınırı 14 bin, yoksulluk sınırı 45 bin liraya dayandı beyler!

Bakınız, kabul edilen kanunun ilgili maddesi nasıl düzenlenmiş: “Gelir veya aylık almakta iken 2023 yılı Ekim ayı içinde bu Kanun veya 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi kapsamında sigortalı olarak çalışanlar ve bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamına girecek şekilde faaliyette bulunanlar ile sigortalı olup olmadıklarına bakılmaksızın 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinin ikinci fıkrasında sayılan işyerlerinde aylıkları kesilmeksizin çalışanlara bu madde uyarınca ödeme yapılmaz.

Ancak, ölüm geliri ve aylığı almakta olanlar hakkında bu fıkra hükümleri uygulanmaz.” Kanun bu maddesi TBMM’ye yeniden seçilen emekli milletvekillerini kapsamamaktadır. Bu nedenle emekli olup da yeniden TBMM’ye seçilenler 5 bin liralık emekli ikramiyesini alabilecekler Temmuz 2023’te milyonlarca emekliye sıfır zam verilerek zaten büyük bir mağduriyet yaratılmıştı. Şimdi de milyonlarca emekli 5 bin TL ikramiyeden mahrum ederek bu adaletsizlik devam ettiriliyor. Çalışmak zorunda kalan yoksul emekli işçiler, küçük esnaf ve yoksul emekli köylüler emekli ikramiyesi alamayacak. Bu mudur adalet, bu mudur hakkaniyet? Emeklilere karşı büyük bir ayrımcılık yapıldığı ortada. Anayasa’nın eşitlik ilkesini açıkça ihlal eden düzenlemeden milyonlarca işçi emeklisi yanında, emekli küçük esnaf ve köylü de yararlanamıyor. Çalışmak zorunda olan yoksul emekliler adeta cezalandırılıyor.

İlginç bir örnek vermek istiyorum. Bir yakınım emekli maaşıyla geçinemediği için, bir kaç ay önce bir işe girip, çalışmaya başlamıştı. İkramiyenin ödendiği, tamda bu günlerde işinden ayrılmak zorunda kaldı. Sistemde çalışıyor göründüğü için ikramiyeden yararlanamayacak. İlerlemiş yaşına rağmen iş aramaya devam ediyor. Böyle çok insan var.

İkramiye kapsamı dışında kalanlar kimlermiş buyrun bakalım;

☆ 7 bin 500 TL aylık alıp çalışmak zorunda kalan yoksul emekliler

☆ Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödeyerek çalışan 2 milyona yakın işçi emeklisi

☆ Tarımsal faaliyette bulunan ve ziraat odalarına kayıtlı yüzbinlerce köylü (aralarında 200 bine yakın Karadenizli çay üreticisi de var)

☆ Vergi mükellefi olan küçük esnaf

☆ Özel bankaların sandıkları üzerinden emekli olanlar (17 özel bankadan ve yaklaşık 150 bin emekli)

☆ Kamuda emekli aylığı kesilmeden çalışanlar

☆ Emekli olup sigortalı olarak çalışan, vergi mükellefi olan (esnaf) ve tarımsal faaliyetle uğraşan köylülerin de aralarında olduğu milyonlarca emekli 5 bin TL emekli ikramiyesi alamayacak. Fakat, buna karşılık yüksek emekli aylığı alanlar (örneğin 25 bin TL) veya emekli olup sigortasız çalışan, kayıtsız ticaret ve tarım yapan emekliler bu ikramiyeden yararlanacak. Soruyorum! bunu hangi vijdan kabul eder?

Bunu da gördük. Büyük bir ayrımcılığa ve utanca imza atılmıştır. Sözün bittiği yerdeyiz.

Umarım hükümet bu yanlıştan en kısa sürede döner.

Not: Emekli vekillerin, emekli olup tekrar meclise giren vekillerin yüzüncü yıl ikramiyesinden yararlanacağı bilgisi “Gazete Memur”un haberinden alıntılanmıştır.

İlyas Erbay

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil