FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Yazarlar 24.05.2023 427 Görüntüleme

Şair , Yazar

Birey, Toplum ve Felsefe Üzerine

Sevgili okurlar bu gün felsefenin önemi üzerine hep birlikte yoğunlaşalım istiyorum.
Ne yazık ki ülkemizde felsefeye olması gerektiği kadar önem verilmez. Felsefe küçümsenir. Daha da ötesi felsefe üzerine kafa yoranlar tiye alınır. Felsefenin kendisi ile alay edilir.
Tabi ki bütün bu arkaik yaklaşımlar yanlıştır ve toplum olarak her alanda geride kalmamızın da temel nedenlerinden biridir.

Aslında Felsefe bilimlerin bilimidir. Bilimlerin anasıdır. Doğru ve yeterli bir felsefe bilincimiz yoksa insan olarak her bakımdan zayıf ve güçsüzüz demektir.
Karanlık bir gecede elimizdeki güçlü bir aydınlatıcı, bir projektör ya da far ne işe yararsa felsefenin işlevi de aynen odur..
Kara bir karanlıkta elimizdeki fener ile nasıl ki rahat ve güvenli yol almak imkanı buluyorsak doğru ve yeterli bir felsefe bilinci ile insanlar yaşamda aynı rahatlık ve güvenliği elde ederler.
Çünkü felsefe günün sonunda bilgi demektir.
Dünyaya, evrene, canlı ve cansız yaşama, olay ve olgulara her türlü fenomene bakış açısıdır, yorumlamadır, sorgulamadır ve değerlendirme gücüdür felsefe.
Felsefeyi önemsiz gibi görmek bir kasıt yoksa eğer, tamamen cahilce bir yaklaşımdır.
Felsefe insanı her şeye karşı bilgiyle donatacağı için her şeyden önce özgürleştiricidir. Özgürleşmek- bilgi- cesaretli olmayı sağlayan yegane şeydir.
Bilgi ve cesaret doğru – dürüst insan olmanın asgari temelidir.
Bu asgari temel olmadan insan gelişmiş insan olamaz.
Gerçek merhamet, gerçek ve gelişkin vicdan, yardımseverlik ve dayanışmacılık ancak o asgari temel üzerinde oluşabilir.
Sevgili okurlar gezegenimizde yaşamakta olan bütün insanların düşünme ve bakış açıları üç ana felsefi akım içinde yer edinir.
Diğer bir ifadeyle üç ayrı felsefi akım ( üç ayrı bakış açısı) mevcuttur.
Dördüncü bir yaklaşım yoktur.
Bunların her birinin mantığı ve yöntemi farklıdır.
Sahip olduğumuz düşünme biçimi ve mantık yürütmemize ve anlamaya giden yolda kullandığımız yönteme göre bu felsefi ekollerden birinde bulunuyor ve duruyoruz demektir.
Bunlar :
–Agnostisizm ( Bilinemezcilik )
Yöntemi; Agnostik yöntem ve mantıktır.
–İdealizm
Yöntemi; Metafizik yöntem ve mantıktır
ve
–Materyalizm
Yöntemi; Diyalektik yöntem ve mantıktır.
Üç ayrı bakış açısı ve düşünme biçimidir bunlar.

Sahip olduğumuz bu bakış açıları ve düşünme biçimlerine göre bir yaşam biçimine ve davranış kalıplarına sahip oluruz.
Demek ki önemsiz bir şeyden söz etmiyoruz. Nasıl yaşamakta olduğumuzu belirleyen düşünme biçiminden – yani felsefeden söz ediyoruz.
Felsefeyle yüksek oranda ilgilenen bireyler ve toplumlar güçlü bireyler ve toplumlardır. Herkesi daha fazla felsefeye ilgi duymaya davet ediyorum.

Saygılarımla.

Doğan Karaağaç
23 Mayıs 2023

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil